عدم تفاهم با وکیلی خُلف وعده وزیر؛ تعداد مدارس وکیلی به 100 می رسد؟
عدم تفاهم با وکیلی خُلف وعده وزیر؛ تعداد مدارس وکیلی به 100 می رسد؟

عدم تفاهم با وکیلی خُلف وعده وزیر؛ تعداد مدارس وکیلی به 100 می رسد؟ عبدالرضا وکیلی، همشهری نیکوکاری که یک دهه قبل، وعده ساخت یکصد مدرسه را برای زادگاهش به همشهریان خود هدیه داده و علی رغم دلسردی وی از رفتارهای صورت گرفته در دولت قبل و کندی روند پروژه ها، به خصوص در دولت […]

عدم تفاهم با وکیلی

خُلف وعده وزیر؛ تعداد مدارس وکیلی به 100 می رسد؟

عبدالرضا وکیلی، همشهری نیکوکاری که یک دهه قبل، وعده ساخت یکصد مدرسه را برای زادگاهش به همشهریان خود هدیه داده و علی رغم دلسردی وی از رفتارهای صورت گرفته در دولت قبل و کندی روند پروژه ها، به خصوص در دولت دهم، تا کنون ساخت 31 مدرسه را به ثمر رسانده است، این روزها و با گذشت دوسال از روی کار آمدن دولت روحانی قصد دارد بار دیگر جانی تازه درساخت مدارس وکیلی دمیده و تحقق وعده اش را با شوری تازه از سر گیرد. اما این روزها خبرهایی می رسد که حاکی از ناخرسندی وی از یک خُلف وعده ای است.

در حالی که خبرهای موثق از سفر وزیر آموزش و پرورش به نیشابور و امضای تفاهم نامه این وزارتخانه با عبدالرضا وکیلی، مدرسه ساز نیک اندیش همشهری مان، همزمان با سفر وزیر حکایت داشت، در روزهای آخر هفته ای که گذشت، خبر لغو سفر وزیر به نیشابور و در پی آن ناخرسندی مهندس وکیلی از به هم ریخته شدن برنامه های از پیش تعیین شده اش، باعث لغو اعتراض آمیز امضای تفاهم نامه از سوی وکیلی شد.

اطلاع رسانی های محیطی و اخبار درج شده در فضای مجازی از سوی اداره آموزش و پرورش نیشابور از اعلام سفر روز دوشنبه 26 مردادماه فانی، وزیر آموزش و پرورش، به نیشابور خبر می دهد و بنا بر اعلام رسمی اداره آموزش و پرورش، همزمان با سفر وزیر بناست تا علاوه بر آیین گشایش 4باب از مدارس وکیلی که آماده بهره برداری است و تعداد مدارس ساخته شده به همت این همشهری نیکوکار را به 31 عدد می رساند، تفاهم نامه ای میان او و وزارت آموزش و پرورش برای ساخت 69 مدرسه دیگر ظرف سه سال آینده به امضا برسد، تا قول مهندس وکیلی در اواخر دولت اصلاحات برای ساخت یکصد مدرسه در زادگاهش جامه عمل بپوشد.

اما روز چهارشنبه 21 مرداد خبر نامنتظره لغو سفر وزیر به نیشابور برنامه های از پیش تعیین شده را به هم ریخت تا در نهایت وکیلی از برگزاری مراسم افتتاح و آیین امضای تفاهم نامه صرف نظر نماید.

این مدرسه ساز نیک اندیش در گفت و گویی با خبرنگار ما ضمن تایید لغو برنامه اعلام کرد: هر کاری که برای اعتلای شهرم از من ساخته باشد انجام داده و خواهم داد و تعهداتی هم که زمینه ساخت 31 مدرسه وکیلی تا کنون بر عهده ام بوده به موقع و بر اساس زمان بندی پیش برده ام و همواره کوشش م بر اعتلای نام نیشابور و مبتنی بر شان مردم فرهنگ دوست آن متمرکز بوده است. اما با رفتاری که از سوی وزارتخانه مشاهده کردم و عدم پایبندی به نظم و وعده اعلام شده، که تبلیغات وسیعی هم روی آن صورت گرفته بود، با در نظر گرفتن پرستیژ ملی شهرم با تاسف باید اعلام کنم که برنامه از سوی من منتفی است مگر آن که وزارت محترم آموزش و پرورش رفتار صورت گرفته را در شان و متناسب با حیثیت مردم نیشابور جبران نمایند.

وکیلی در خصوص برآورد صورت گرفته برای ساخت 69 مدرسه جدید در نیشابور، با بیان این که چیزی حدود 15میلیارد تومان برآوردی است که من صورت داده ام افزود: در این خصوص مقامات استانی و محلی آموزش و پرورش هم تعهداتی دارند که بایستی متناسب با حرکت عظیمی که در نیشابور شروع خواهد شد، بر آن اهتمام کنند.

«خیام نامه» برای اطلاع از موضع اداره آموزش و پرورش در این خصوص با رییس اداره نیشابور تماس گرفت.

جواد قوامی نژاد با بیان این که ما به عنوان مدیران محلی، ضمن سپاس از همت نیک اندیشانه مهندس وکیلی، از ایشان بابت تغییر در برنامه وزیر پوزش خواهی می کنیم، تصریح کرد: این به هم ریختگی برنامه ها برای هرکسی، به خصوص آقای وکیلی که مظهر نظم و و وفای به عهد هستند، دشوار است. اما امیدواریم با بزرگواری ایشان به زودی شاهد برگزاری برنامه در شان کار بزرگی که ایشان بر عهده گرفته اند، باشیم.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان افزود: این یکی از معدود سفرهای استانی وزیر محترم آموزش و پرورش بود و همه تدابیر برای بهره مندی شهرستان های نیشابور و فیروزه و بخش های تابعه از این موقعیت اندیشیده شده بود. اما برنامه های کاری وزیر در مواردی به علت مسایل پیش بینی نشده دچار تغییراتی می شود. هر چند ناخشنودی همشهری نیکوکار خود را درک می کنیم اما خود ما هم امروز (چهارشنبه 21 مرداد) از این تغییر مطلع شده و تا آن زمان چاپ و نصب پوستر و بنر و اطلاع رسانی و حتی توزیع تعدادی از دعوت نامه ها را انجام داده بودیم. اما تلاش می کنیم این اتفاق مهم برای ما مردم نیشابور با حسن تفاهم مهندس وکیلی و وزارت متبوع هر چه سریع تر و به شکلی که فراخور این مهم باشد صورت پذیرد.

وی در مورد احتمال برگزاری این مراسم در هفته های آتی گفت: اولویت ما این بود که در صورت امکان فردای همان روز (یعنی سه شنبه 27 مرداد) این برنامه اجرا شود. البته احتمال سفر وزیر محترم با توجه به برگزاری همایش آموزگاران چندپایه در روز سه شنبه وجود دارد و اگر این چنین شود همه سعی خود را برای اجرای همزمان برنامه امضای تفاهم نامه با مهندس وکیلی به کار خواهیم گرفت.

وی تصریح کرد: در هر صورت این برنامه نهایتا تا اول مهر و زمان بازگشایی مدارس اجرا خواهد شد.

در همین ارتباط معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان هم با قدردانی از زحمات مهندس وکیلی از پیگیری های اداره کل برای ایفای وعده وزارتخانه و قدرشناسی از اهتمام عبدالرضا وکیلی در نوسازی مدارس نیشابور خبر داد.

ابوالحسن حقیقی در گفت و گو با خیام نامه گفت: این موضوع به صورت ویژه در دستور کار شورای معاونین اداره کل قرار دارد و تمام کوشش خود را برای رخ دادن این اتفاق ارزنده به کار می گیریم.

وی نیز در تایید سخنان قوامی نژاد از برنامه ریزی برای انجام سفر وزیر در اولین فرصت ممکن تا آغاز مهرماه خبر داد.

در همین حال یک منبع آگاه در لحظاتی پیش از چاپ نشریه در تماس با خیام نامه اعلام کرد که برنامه سفر وزیر به نیشابور به طور قطعی لغو نشده و احتمال دارد که تا روز شنبه 24 مرداد این سفر با وجود یک برنامه کاری از پیش اعلام نشده، قطعی شود.