مُردن هم در نيشابور گران شد  فروش «باغ فضل» توسط اوقاف براي دفن اموات  درختان زنده صد ساله را بريدند تا مرده دفن کنند!
مُردن هم در نيشابور گران شد  فروش «باغ فضل» توسط اوقاف براي دفن اموات  درختان زنده صد ساله را بريدند تا مرده دفن کنند!

   اختلاف طبقاتي در قبر اموات؟! سازمان آرامستان ها وابسته به شهرداري نيشابور، با  ارايه لايحه اي به  شوراي شهر خواستار افزايش 28درصدي نرخ خدمات دفن اموات در گورستان تحت نظر شهرداري نيشابور، موسوم به بهشت فضل، شد. تا در شرايطي که رکود ساخت و ساز مسکن زنده ها در شهرها عملا به کاهش درآمد […]

 

 18اختلاف طبقاتي در قبر اموات؟!

سازمان آرامستان ها وابسته به شهرداري نيشابور، با  ارايه لايحه اي به  شوراي شهر خواستار افزايش 28درصدي نرخ خدمات دفن اموات در گورستان تحت نظر شهرداري نيشابور، موسوم به بهشت فضل، شد. تا در شرايطي که رکود ساخت و ساز مسکن زنده ها در شهرها عملا به کاهش درآمد شهرداري ها در همه جاي کشور منجر شده و شهرداري ها با کسر بودجه قابل توجهي مواجه هستند، شايد «مسکن ابدي» و ناگزير مردمان گره گوشه اي از مشکلات درآمدي شهرداري نيشابور را باز کند.

بررسي لايحه سازمان آرامستان ها با حضور مدير عامل اين سازمان يکي از دستورکارهاي شوراي شهر در جلسه علني سه شنبه گذشته پنجم آبان ماه، بود.

در اين لايحه چنين پيشنهاد شده است که مبلغ دريافتي سازمان آرامستان ها بابت خدمات ارائه شده به شهروندان در خاکسپاري اموات، از 360 هزار تومان سال گذشته به 500 هزار تومان افزايش يابد. هزينه اي که بابت خدمات سازمان از جمله براي آمبولانس و حمل، شست و شو، سردخانه، کفن و دفن، بنايي و سنگ و مسطح سازي اخذ مي گردد.

بخش مناقشه انگيز اين لايحه اما موضوع نرخ «قبرجا» بود. درلايحه ارايه شده به شورا دفن اموات در مکان جديدالاحداث ضلع شرقي بهشت فضل مانند گذشته رايگان اعلام شده و تنها 500 هزار تومان بابت هزينه خدمات پرداخت مي شود. اما در غرب اين ضلع، در صورت درخواست دفن از سوي بازماندگان، مبلغ يک ميليون تومان بابت قبر به هزينه خدمات اضافه مي شود. بر اساس لايحه مزبور درقسمت بعدي هم که قديمي تر و در مجاورت باغ بهشت فضل است 2 تا 3 ميليون تومان بابت نرخ قبر پيشنهاد شده است.

در هنگام بررسي اين پيشنهادها شريعتمداري، عضو شوراي شهر با بيان اين که کاري نکنيد که اگر کسي اموات خود را در قسمت رايگان دفن کرد، بگويند مستضعف است، افزود: اين دامن زدن به تبعيض طبقاتي است. داخل باغ را هم که قرار است آلاچيق بزنيد که پول دارها زير سايه بنشينند و اموات خود را در بهترين جا دفن کنند. صائب نيا هم بيان کرد: در دفن مرده ها و قبر اشرافي گري نکنيم.

محمدکاظم صادقي اما با بيان اين که انتخاب محل قبر با اختيار مردم تعيين مي شود و شهرداري خدمات عمومي در مورد درگذشتگان را بنا بر وظايف خود و بدون اخذ مبلغ بابت قبر انجام مي دهد، افزود: اين لايحه براي امکانات متفاوت و فضاي ويژه، در صورت تقاضاي بازماندگان، تفاوت قائل شده است.

اقبالي ديگر موافق لايحه بود که  با بيان مثالي اظهار کرد: الان هزينه دفن اموات در حرم امام رضا(ع) تا يک ميليارد تومان مي رسد. شايد کسي دل ش بخواهد و اين تمکن را هم بازماندگان داشته باشند که چنين هزينه اي را بپردازند. اما اگر هيچ محدوديتي نباشد و دفن اموات آزاد باشد با وجود ظرفيت محدود، همه مي خواهند اموات خود را در حرم به خاک بسپارند.

در نهايت و پس از اين گفت و گوها اعضا با ايجاد تفاوت قيمت قبر با توجه به محدوده هاي ذکر شده و رايگان بودن گورستان عمومي و تنها اخذ هزينه خدمات قانع شدند و لايحه از تصويب اعضاي شورا گذشت.

قطع درختان صدساله براي دفن مردگان با پرداخت پول!

اما دفن اموات در داخل باغ بهشت فضل که زير نظر اداره اوقاف نيز مي باشد، بحث هايي را در پي آورد.

دامنجاني مدير سازمان آرامستان ها، به قطع درختان باغ براي دفن اموات در ازاي مبلغ 5 ميليون توماني که «اداره اوقاف» دريافت مي کند، اشاره کرد و افزود: مصوبه شورا مبني بر ممنوعيت تدفين در داخل باغ است اما اوقاف هم اکنون بر خلاف مصوبه شورا اين کار را انجام مي دهد.

وي از 87 دفن غير مجاز در داخل باغ در شش ماهه اول امسال و قطع بيش از 20 درخت بالاي صد سال خبر داد که اين موضوع اعتراض اعضاي شورا را به همراه داشت.

راه حل سازمان آرامستان ها اما عجيب تر به نظر مي رسيد. اين سازمان درخواست تصويب اخذ مبلغ 3 ميليون تومان مازاد بر پولي که اوقاف مي گيرد را ارائه کرد. با اين توجيه که: به گفته ي مدير سازمان آرامستان ها، دريافت اين پول از مردم عاملي بازدارنده خواهد بود. دامنجاني که براي تصويب اين 3 ميليون تومان تلاش مي کرد به ضرر بيش از يک ميليارد توماني سازمان در هر سال اشاره کرد.

يکي از اعضاي شورا در مخالفت با اين درخواست چنين بيان کرد: آن کسي که 5 ميليون به اوقاف مي دهد 3 ميليون هم به شهرداري مي دهد تا فرد متوفي خود را داخل باغ دفن کند.

حسيني قاضي افزود: پول که راه حل نيست، شما بايد به عنوان مدير سازمان اين مسئله را مديريت کنيد. مظاهر اقبالي هم اضافه کرد: دريافت پول مازاد، هيچ کمکي براي جلوگيري از دفن اموات داخل باغ نمي کند. هدف ما بايد نجات درختان و حفظ محيط زيست و حفاظت از اين بافت تاريخي و رعايت قانون باشد.

وقتي شهروندان و دولت هر دو سرپيچي مي کنند

شايد وقتي که اداره اوقاف به عنوان دستگاهي دولتي، با اغراض مادي قانون را دور مي زند و خارج از محدوده مجاز تعيين شده توسط شهرداري، اجازه دفن اموات به افراد متمول را مي دهد و حتي از قرباني کردن درختان پاي اين هدف ابايي ندارد، شهرداري بي جهت تلاش مي کند که جلوي دفن اموات اقشار ديگر جامعه را در فضاهايي مانند حد فاصل خيام و عطار بگيرد. هرچند تخلف يک ارگان، ولو وابسته به حکومت، نبايد توجيه کننده تخلف ساير شهروندان تلقي شود، اما اين هم صحيح نيست که «قانون» تنها نسبت کساني اجرا شود که «زور» مان به آن ها مي رسد.

مانند موضوعي که حسن شاملي به آن اشاره کرد. سخنگوي شورا با بيان اين که استفاده از زور فايده اي ندارد اظهار کرد: ديواري که در قبرستان خرمبک (قبرستان کنار آرامگاه يغما) براي ممانعت از دفن اموات ايجاد شده بود، روز عاشورا توسط اهالي تخريب شد. نمي شود فقط زور باشد.

صائب نيا در اين باره گفت: ما به ساکنين خرمبک قول داده بوديم صد قبرجاي رايگان و مکاني جهت دفن اموات شان تعيين کنيم ولي چون قبل از آن، اقدام به ديوار کشي کرديم مردم هم آن را تخريب کردند و حال با حکم قضايي پي گير هستيم با افرادي که اقدام به تخريب کردند برخورد شود.

پس از اين کش و قوس ها مقرر شد موضوع دفن اموات در داخل باغ بهشت فضل و پيشنهاد سازمان آرامستان ها مبني بر دريافت مبلغ 3 ميليون تومان مازاد، به کميسيون ارجاع داده شود تا بررسي بيشتري انجام گيرد و تصميم گيري در مورد آن به تعويق افتاد.