زنگ خطر براي خانواده هاي نيشابوري:  از جشن طلاق تا فروش«ترامادول» در برخي سوپرمارکت ها
زنگ خطر براي خانواده هاي نيشابوري:  از جشن طلاق تا فروش«ترامادول» در برخي سوپرمارکت ها

در جريان يکي از گزارش هاي هميشگي، خانمي جوان که صورتش را با چادر پوشانده بود پس از اطلاع از اين که خبرنگار هستم، از همسر معلول  داراي مدرک فوق ديپلم خود در خانه سخن گفت و از اينکه مخارج شان تنها با 90 هزار تومان يارانه مي گذرد و از اينکه يک سال است […]

zang khatar

در جريان يکي از گزارش هاي هميشگي، خانمي جوان که صورتش را با چادر پوشانده بود پس از اطلاع از اين که خبرنگار هستم، از همسر معلول  داراي مدرک فوق ديپلم خود در خانه سخن گفت و از اينکه مخارج شان تنها با 90 هزار تومان يارانه مي گذرد و از اينکه يک سال است گوشت نخورده اند.  از اين که ديگر به آخر خط رسيده است. در بين صحبت هايش از کمک هاي اندک بهزيستي گفت که فقط نمي گذارد به خودکشي فکر کند.

اين گفت و گو بهانه اي مي شود که نزد رئيس اداره بهزيستي بروم اما گويا درد دل او نيز کمتر مددجويان نيست. از اعتبارات کم دولتي و کاهش کمک هاي خيرين مي گويد و معضلاتي که به طرز نگران کننده اي گريبان مردم را مي فشارد و بار سنگيني که تنها بر دوش اين اداره نهاده شده است.

خيريه هايي با اهداف سياسي و مالي!

رئيس اداره بهزيستي با اظهار تاسف از اينکه با افزايش مراکز خيريه مختلف کمک هاي مردمي به بهزيستي خيلي کم شده است، تصريح کرد: قبلا فقط بهزيستي مجوز خيريه مي داد اما الان ارگان هاي ديگر به راحتي مجوز مي دهند و اين باعث مي شود که نظارت درستي بر اين خيريه ها نباشد و شايد هدف خير هم محقق نشود و متاسفانه، با وجود نيت خير در بسياري از اين موسسات،مواردي هم هست که موسسات «مردم نهاد» با اهداف سياسي و حتي مالي(!) تشکيل مي شود.

عليزاده با بيان اينکه پروسه اعطاي مجوز خيريه از سوي ما ساده نيست، افزود: يک سال طول مي کشد تا اعضاي هيئت مديره را شناسايي کنيم و از اهداف واقعي آنها مطمئن شويم. چنين مراکزي دفاتر مالي دارند و نظارت کامل مالي مي شوند.وي نمونه هايي از موسسات خيريه را نام برد که با وجود شهرت و تعدد مراکز ، از بهزيستي مجوز ندارند و فعاليت هاي شان نيز شفاف نيست.

عليزاده همچنين از نياز شديد بهزيستي به کمک هاي مردمي سخن گفت و افزود: برخي از کساني که به صورت فردي درخواست کمک از خيرين مي کنند، گاهي قصد اخاذي دارند و اين درحالي است که مددجويان ما کاملا شناسايي شده هستند و مطمئن ترين پايگاه کمک رساني مردم همين جاست.

اين مقام مسئول ضمن بيان اينکه بهزيستي را خيلي ها نمي شناسند و فعاليت هاي آن را به توانبخشي محدود مي کنند، اظهار داشت:اين سازمان از قبل از تولد و ابتداي ژنتيک تا زمان مرگ به افراد خدمت رساني مي کند و بيش از 156 نوع فعاليت دارد. عليزاده از جمله موارد مربوط به بهزيستي را دختران خياباني، بچه هاي بي سرپرست و بدسرپست، طلاق، اعتياد و کودکان کار ذکر کرد و افزود: به عنوان مثال مددرساني بيماران رواني مزمن به دليل اينکه هيچ ارگاني اين افراد را تقبل نمي کند عملا بر دوش ماست؛ آن هم بدون اعتبار!

وي از وجود 400 تا500 بيمار رواني مزمن در بهزيستي نيشابور خبر داد و اضافه کرد: اينها هر لحظه ممکن است به مددکار ما آسيب بزنند و حتي اگر قتل هم انجام دهند مجرم محسوب نمي شوند.

عليزاده از اضافه شدن هفته اي دو الي سه پرونده به پرونده هاي بهزيستي خبر دادو تصريح کرد: به عنوان مثال هر کودک بدسرپرستي که پذيرش مي کنيم لااقل ماهي 400 هزار تومان براي ما هزينه بر است.

اورژانس اجتماعي ماهانه صد مراجعه دارد

وي در پاسخ خبرنگار ما درباره نقش و وظيفه اورژانس اجتماعي 123 هم سخن گفت. اين اورژانس شامل رسيدگي به کودک آزاري، همسر آزاري، طلاق، زنان خياباني و مواردي از اين دست است که ماهانه حداقل صد مراجعه کننده دارد.

عليزاده در رابطه با نحوه کار اين اورژانس با بيان اينکه به محض تماس با شماره 123اين خط بلافاصله به کارشناس وصل مي شود افزود: سعي بر اين است که مشکل در همان لحظه و با مشاوره حل شود و در صورت نياز به مشاوره بيشتر مددکاران ما در محل حضور پيدا مي کنند و در صورتي که نياز باشد فرد را به مرکز ارجاع مي دهند.

وي در توضيح بيشتر در اين باره با بيان اينکه به طور کلي اين اورژانس در بحث مداخله در بحران فعاليت دارد، تصريح کرد: مثلا در مورد گزارش کودک آزاري، تيم مراجعه کننده از سوي بهزيستي از طريق دادستان وارد عمل شده و در صورتي که تذکر و تعهد جواب نداد کودک را به مراکز تحت نظارت بهزيستي ارجاع مي دهند. زن هاي خياباني نيز معمولا از طريق کلانتري شناسايي مي شوند و به مرکز ما ارجاع داده مي شوند. اين زنان دو دسته اند: يا زنان عفيفي هستند که به هر دليل از خانه فرار مي کنند و به جاي اينکه به افراد نابابي برخورد کنند و کل مسير زندگي شان تغيير کند به اين اورژانس به عنوان مکاني امن مراجعه مي کنند ودر مرکز به همراه مربي نگهداري مي شوند تابه کمک دادستان مشکلاتشان باخانواده حل شود و دسته ديگر زناني هستند که مشکل اخلاقي دارند و خانواده اي هم ندارند که به مرکز مخصوص خود در مشهد اعزام مي شوند.

نيشابور 6 سال است که اورژانس اجتماعي دارد. نمودش هم دو خودروي است که بسياري از شهروندان آنها را در سطح شهر ديده اند. يکي دور ميدان ايران و ديگري باغ امين اسلامي. عليزاده ميس گويد اين خودروها هفته اي يک بار هم در مناطق پُرخطر چرخش مي کنند.داخل ماشين يک روانشناس و يک مددکار حضور دارند و افراد مراجعه کننده مشاوره مي گيرند و در صورت نياز به مرکز ارجاع داده مي شوند؛ اين مراجعه مي تواند به صورت مراجعه خود فرد يا گزارش همسايه ها و يا کلانتري و مقام قضايي باشد.

وي بيان داشت: بسياري از مراجعين ما که به دلايل مختلفي از جمله خيانت زن و شوهر و عدم علاقه مندي دچار مشکل هستند با مشاوره هاي رايگان مددکاران ما به زندگي مشترک برگشته اند.

عليزاده افزود:اورژانس اجتماعي ما به دليل کمبود اعتبار فقط در وقت اداري فعال است ولي خارج از ساعت اداري نيز تماس ها به مرکز استان وصل و رسيدگي مي شود.

جشن طلاق!

وي در مورد آمار بالاي طلاق در کشور و شهرستان با بيان اينکه متاسفانه قبح طلاق در کشور ما ريخته است و جديدا جشن طلاق هم مي گيرند،دلايل طلاق را مسايل اقتصادي، اعتياد، عدم علاقه، عدم ارضاي عاطفي و جنسي طرفيندر رابطه زناشويي وشبکه هايي دانست که به گفته وي ارتباطات غير رسمي را طبيعي جلوه مي دهد.

رئيس اداره بهزيستي با اذعان به اينکه اين ضعف ماست که نتوانستيم با اين فرهنگ غني،جايگزين خوبي براي چنين برنامه هايي داشته باشيم، تصريح کرد: الان هم اگر به فکر نباشيم دير مي شود؛ يک جوان بيکار اوقات فراغت خود را چگونه بايد پُر کند؟ حداقل آن اين است که برود در پارک بنشيند و قليان بکشد. عليزاده از کمبود سالن هاي ورزشي، پارک و تفريح گاه هاي مختلف انتقاد کرد.

ترامادول در سوپرمارکت ها

وي در مورد معضل اعتياد نيز ضمن اشاره به اينکه در برخي سوپري ها قرص هاي ترامادول و اعتياد آور به راحتي به فروش مي رود، افزود: جديدا قرصهايي وجود دارد که جوانان به اشتباه براي تمرکز در درس خواندن مصرف مي کنند در حاليکه اين قرص ها براي کودکان بيش فعال تجويز مي شود وبراي افراد عادي اعتياد آور است.عليزاده با ابراز تاسف ادامه داد: سن اعتياد بسيار پايين آمده و به کودکان رسيده است و زنان شهرستان را نيز گرفتار کرده است. وي از نياز به ايجاد کمپ ترک اعتياد زنان در نيشابور خبر داد.وي تأکيد کرد: همه خانواده ها و مسئولين بايد بدانند اعتياد پشت در خانه هاي همه ما هست و يک ارگان به تنهايي نمي تواند از پس آن برآيد.

عليزاده در رابطه با معضل کودکان کار نيز اظهار داشت: با هماهنگي دادستان 35 کودک کار در نيشابور جمع آوري شدند و پس از بررسي خانواده ها، در صورت نيازمند بودن تحت پوشش بهزيستي قرار مي گيرند و در غير اين صورت تعهد لازم را خواهند داد. وي ادامه داد: برخي از اين کودکان ماهيانه تا 800 هزار تومان درآمد دارند! چراکه مردم از سر دلسوزي مثلا دستمال دويست توماني را هزار تومان از اينها مي خرند و به همين دليل خانواده هاي اينها با سوءاستفاده از کودکان شان آنها را وادار به چنين کارهاي کاذبي مي کنند.

عليزاده تأکيد کرد: خواهش من از مردم اين است که از اينها خريد نکنند و حال و آينده اين کودکان را به خطر نيندازند چراکه وقتي اين کارها درآمدي نداشته باشد ريشه کن خواهد شد. وي طرح توزيع ميوه و غذا بين اين کودکان را نيز کار غلطي دانست چراکه باز هم موجب ترغيب شان براي ادامه کار مي شود.

همکاري پايين ادارات با بهزيستي

وي از جمله مشکلات بهزيستي را عدم همکاري برخي ارگان ها و ادارت با اين مرکز عنوان کرد و افزود: چندين سال است که از سازمان تربيت بدني درخواست کرديم براي معتادين بهبوديافته هفته اي يک ساعت سالن در اختيار قرار بدهند. ولي حرف ما روي زمين مانده است و گفته اند به دليل برون سپاري امکان آن فراهم نيست.

زکات بي زکات!

عليزاده همچنين ادامه داد: در جلسات زکات بارها عنوان کردم که درصدي از اين مبالغ به بهزيستي با 13 هزار خانوار تحت پوشش تعلق بگيرداما ريالي از آن تعلق نمي گيرد. وي افزود: به گفته رئيس کميته امداد ماهي 200 ميليون تومان فقط از صندوق هاي صدقات آنها جمع آوري مي شود در حاليکه اداره ما در کل سال چنين مبلغي ندارد و اعتبار سال گذشته ما به صد ميليون تومان هم نمي رسيد!

رئيس اداره بهزيستي از ديگر مشکلات مددجويان را نياز به ضمانت لااقل دو کارمند براي دريافت وام اشتغال برشمرد که به گفته وي بسياري از اين خانواده ها چنين ضمانت هايي ندارند.

عليزاده با ابراز اميدواري نسبت به برنامه هاي فرماندار براي نيشابور از جمله اقدامات بهزيستي راتشکيل تيم هايي براي آموزش مهارت هاي زندگي و پيشگيري از اعتياد در محلات پُرخطر نام برد که با کمک معتمدين محل برگزار مي شود و همچنين از تلاش بهزيستي براي پيشگيري ازمعلوليت هاي مادرزادي با آموزش هاي دوران بارداري گفت.

اين مقام مسئول با بيان اينکه  136 مهد کودک بهزيستي در روستا و شهر با ظرفيت بيست و پنج تا صد نفر درحال خدمت رساني به کودکان است، افزود: کودکان در اين اين مهدها به خصوص در مناطق کم برخوردار يک وعده غذاي گرم و سالم در روز دريافت مي کنند.

عليزاده همچنين از 5 مرکز شبانه روزي سه مرکز پسرانه و دو مرکز دخترانه به تفکيک زير 15 سال و بالاي 15 سال خبر داد و تصريح کرد: قبلا هر مرکز بالاي صد نفر پذيرش داشت ولي در راستاي ايجاد «شِبه خانواده» براي اين کودکان اين تعداد به حدود بيست نفر در هر مرکز رسيده است و توانستيم با هماهنگي دادستاني بسياري از اين کودکان را به خانواده هاي سببي و نسبي قابل اعتماد شان با نظارت بهزيستي بسپاريم و امکان رسيدگي بهتر به کودکان مرکز فراهم شده است.

فرزندخواندگي و کودکان بي سرپرست

وي در پاسخ به چگونگي بحث فرزندخواندگي توضيح داد: فرزندخواندگي دو نوع است، يک نوع خانواده اي که براي سرپرستي دائم اعلام آمادگي مي کنند و شش ماه به عنوان امين موقت تحت نظر مددکار بهزيستي قرار مي گيرند و به لحاظ تمکن مالي و فضاي رواني خانوادگي مورد بررسي قرار مي گيرند تا صلاحيت شان محرز شود و نوع ديگر نيز به صورت حامي هستند که کودک را به لحاظ مالي و عاطفي مورد حمايت قرار مي دهند.

عليزاده از ديگر خدمات بهزيستي را وجود تسهيلگران مياني و محلي نام برد که معلولين روستاها را با کمک دهياري و بهداشت شناسايي کرده و بدون مراجعه مددجو مشکل ش را حل مي کنند تا هزينه رفت و آمد به شهر نيز از دوش مددجو برداشته شود.

وي از تعبيه دستگاه غربال گري شنوايي توسط بهزيستي در بيمارستان ها خبر داد که تمام نوزادان به محض تولد مورد معاينه قرار مي گيرند و در صورت تشخيص مشکل مي توان با کاشت حلزون مانع از ناشنوايي کودک شد.

عليزاده از ديگر اقدامات بهزيستي را اداره 5 کمپ ترک اعتياد، تحت حمايت قرار دادنخانواده هاي بهبود يافته گان و نيزمشاوره پيش از ازدواجنام برد و افزود: مشاوره به زوجيني که درخواست «طلاق توافقي»دارند در دستور کار ما قرار گرفته است. چراکه از نظر مابدترين نوع طلاق است و طرفين حاضرند از تمام حق و حقوقات خود بگذرند و فقط  جدا شوند. در اين مورد نيز يک چهارم موارد با مشاوره متخصصين ما به زندگي مشترک بازگشته اند.

وي از معلولي سخن گفت که در روستاي شوررود با 2 ميليون تومان وام اشتغال، صد جوجه بوقلمون خريد که 99 تاي آنها بزرگ شدند و در سه ماه به بيست کيلو رسيده بودند و اين فرد علاوه بر اينکه درخواست قطع مستمري خود را کرده است براي تعدادي از اهالي روستاي خود نيز اشتغال ايجاد کرده است.