نيشابور به نسبت جمعيت رتبه نخست میزان ایثارگران را در كل كشور دارد
نيشابور به نسبت جمعيت رتبه نخست میزان ایثارگران را در كل كشور دارد

با حضور نائب رئیس مجلس از آزادگان نیشابوری تجلیل شد ابوترابی فرد: آزادگان ما به دنبال آزادی شان نبودند راه اندازی مجموعه فرهنگی و موزه آثار آزادگان در نیشابور   به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ورود آزادگان به میهن، با حضور نايب رئيس اول مجلس شورای اسلامی مراسم گرامی داشت و تجلیل از آزادگان […]

با حضور نائب رئیس مجلس از آزادگان نیشابوری تجلیل شد

ابوترابی فرد: آزادگان ما به دنبال آزادی شان نبودند

راه اندازی مجموعه فرهنگی و موزه آثار آزادگان در نیشابور

 

به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ورود آزادگان به میهن، با حضور نايب رئيس اول مجلس شورای اسلامی مراسم گرامی داشت و تجلیل از آزادگان شهرستان با حضور 313 آزاده و خانواده های آنان در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد.

محمد حسن ابوترابی‌فرد تاریخ اسارت را یکی از برگ‌های زرین دفاع مقدس دانست و با بیان این که تاریخ افتخارآمیز اسارت را از هر زاویه‌ای که بنگرید زیبا و عبرت‌آموز است؛ افزود: دفاع مقدس نماد عزت و اقتدار ملت ايران بوده و هست و آزادگان نماد صبر و پايداري و دفاع از ارزش‌هاي اسلام و انقلاب و تاريخ دفاع مقدس و اسارت براي ما هميشه غرورآفرين است.

نايب رئيس مجلس که در طول سخنرانی بارها به نام و خاطرات برادر مرحومش اشاره کرد، گفت: برادرم مرحوم سید علی‌اکبر ابوترابی فرد نقل می کرد که صلیب سرخ به ما گفت شما اسرای ایرانی، زیر دست سربازان صدام یک جمهوری اسلامی تشکیل داده‌اید که فقط پرچم ندارد.

وی با بیان اینکه آزادگان برای ملت ایران عزت، عظمت و آبرو خلق کردند، تصریح کرد: یکی از روزهای شیرین برای بعثی‌ها قبول قطعنامه از سوی امام(ره) بود، اما این خبر برای اسرای ما مایه اندوه شد.

ابوترابی فرد ادامه داد: آزادگان کمترین فشار را به مسئولین برای آزادی خود نداشتند، مطالبه اسرا آزادی آن‌ها نبود بلکه مطالبه آن‌ها پیروزی سپاه اسلام در میدان نبرد بود که مایه عزت و سربلندی آزادگان ما در بند اسارت می شد. امروز نیز ما با حفظ وحدت می‌توانیم برای ملت ایران عزت خلق کنیم.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: ملت ایران با عزت از تحریم‌ها عبور کرد، همچون آزادگان که با عزت از دوران سخت اسارت عبور کردند. تحریمی که در نظر تئوریسین‌های غربی باید باعث سیستم اقتصادی ما را با مشکل مواجه می کرد و موجب شکاف و اختلاف در کشور می شد.

وی در انتهای مراسم در ارتباط با قانون جامع ایثارگران گفت: ما در قانون ایثارگران که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تصمیمات قابل قبولی را برای جامعه ایثارگران داشته‌ایم که با توجه به تعیین ماه‌های فراروی بودجه از لحاظ منابع اجرای کامل آن برای دولت در این ایام انجام نشده، اما اراده دولت بر این است که این قانون را اجرایی کند و دغدغه ما نیز در مجلس اجرای قوانین ایثارگران است که می‌تواند به این عزیزان کمک کند.

فرماندار نیشابور نیز در این مراسم خواستار حمایت نائب رئیس مجلس برای راه اندازی مجموعه فرهنگی و موزه آثار آزادگان شد و گفت: احداث مجموعه فرهنگی موزه آثار آزادگان موجب می شود پیام نسل‌های امروز به آیندگان منتقل شود. همچنین پیگیر هستیم تا یادمان مرحوم حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی نماینده فقید ولی‌فقیه در امور آزادگان که در میانه راه نیشابور – سبزوار محل بر اثر تصادف درگذشت، ساخته و در این محل نصب گردد.

غلامحسین مظفری افزود: نیشابور سهم ویژه ای در دوران دفاع مقدس دارد. تعداد شهدا، ايثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان این شهرستان از تعداد زيادي از استان هاي فعلي بالاتر است و اگر اين تعداد را به نسبت جمعيت مقايسه كنيم در كل كشور، نيشابور رتبه نخست را دارد.

***

در حاشیه مراسم:

برخی حاضران در زمان اذان مغرب سالن را ترک کرده و یکی از آنان می گفت: وقتی به دیگر همایش ها و مراسم ایراد می گیرند که در زمان اذان باید برنامه قطع شود، چرا در چنین مراسمی توجهی به وقت اذان و نماز نشد.

به صدا درآمدن طولانی آلارم سیستم ایمنی فرهنگسرای سیمرغ موجب تأخیر در حضور نائب رئیس مجلس در مراسم شد و در این مدت وی را به بازدید از منطقه خیام عطار و امام زادگان مححمد محروق و ابراهیم بردند تا با رفع مشکل در سالن حاضر شود.

یکی از حاضران در یادداشتی نسبت به تبعیض در میزان دریافتی آزادگان ارتش با سپاه اعتراض کرد که نائب رئیس مجلس در انتهای جلسه توضیحاتی در خصوص مشکلات و مسائل قانونی این موضوع به وی ارائه کرد.