برداشت بيش از 1500 تن ريواس از کوهپايه هاي نيشابور
برداشت بيش از 1500 تن ريواس از کوهپايه هاي نيشابور

برداشت بيش از 1500 تن ريواس از کوهپايه هاي نيشابور معاون سازمان و مدير جهادکشاورزي نيشابور از برداشت ريواس از کوهپايه هاي شهرستان نيشابور خبرداد و گفت: سطح زيرکشت ريواس بارور در شهرستان نيشابور حدود 700 هکتار است که نسبت به سال گذشته 200 هکتار افزايش داشته است و پيش بيني مي شود از اين […]

برداشت بيش از 1500 تن ريواس از کوهپايه هاي نيشابور

معاون سازمان و مدير جهادکشاورزي نيشابور از برداشت ريواس از کوهپايه هاي شهرستان نيشابور خبرداد و گفت: سطح زيرکشت ريواس بارور در شهرستان نيشابور حدود 700 هکتار است که نسبت به سال گذشته 200 هکتار افزايش داشته است و پيش بيني مي شود از اين سطح، بيش از 1500 تن ريواس برداشت گردد.

مهندس سيدغلامرضا نبوي نامقي افزود: دامنه ي رشته کوه هاي بينالود نيشابور داراي بهترين و مناسب ترين شرايط اقليمي براي پرورش گياه ريواس است. اين محصول با ارزش، توسط کوهپايه نشينان درروستاهاي ميرآباد،برف ريز،بوژان، گرينه و شهرهاي درود و خرو تحت مراقبت هاي خاص پرورش يافته و هرساله در اواسط بهار به بازارهاي مصرف عرضه مي شود.

اين مقام مسئول به وضعيت کاشت اين محصول در سال جاري اشاره نموده و گفت: بالغ بر 700 هکتار از مناطق کوهپايه اي شمال شهرستان نيشابور داراي گياه سبز ريواس بوده و در سال جاري با توجه به آب وهواي مناسب و بارندگي هاي مطلوب اوايل بهار,پيش بيني مي شود از هرهکتار بيش از 2200 کيلوگرم محصول برداشت شود که از اين طريق حدود 80 ميليارد ريال سود ناخالص عايد کشاورزان دست اندرکار کشت و پرورش ريواس خواهدشد.

ريواس علاوه بر مصرف تازه خوري، بصورت خوشاب و شربت نيز تهيه و به بازار عرضه مي شود. شربت ريواس، سوغات معروف شهرستان نيشابور است.