ستون آزاد خیام نامه
ستون آزاد خیام نامه

در باب فواید مضرات اختلاط نسبت به مضرات فواید انفکاک! اینجا ستون آزاد است و شما نشریه خیام نامه را در دست گرفته اید. به قول مجریان خوش گِل و خوش صدای سیما از این که ما را برای دیدن یا همان خواندن انتخاب کرده اید از شما سپاسگزاریم! هفته ی قبل کل مطلب تقدیم […]

در باب فواید مضرات اختلاط نسبت به مضرات فواید انفکاک!

اینجا ستون آزاد است و شما نشریه خیام نامه را در دست گرفته اید. به قول مجریان خوش گِل و خوش صدای سیما از این که ما را برای دیدن یا همان خواندن انتخاب کرده اید از شما سپاسگزاریم! هفته ی قبل کل مطلب تقدیم شد به رییس آموزش و پرورش نیشابور و این هفته هم ناچاریم باز با ایشان بیاغازیم. ناچاریم می فهمید ناچار! آخر ایشان در همین نشریه جمله ای گفته بودند که ما یک هفته ی تمام است هرچه داریم به کنهِ اعماقِ تحتِ وجودِ آن فکر می کنیم باز هم به ته اش نمی رسیم. ایشان در پاسخ به سوالی در مورد تفکیک مدارس متوسطه 1 و 2 فرزانگان و استعدادهای درخشان که الان در یک مکان واقع شده اند گفته اند: «این اختلاط از نظر آموزشی تاثیر مثبت داشته است و مجزا کردن فواید بیشتری نسبت به مضرات آن ندارد.» خب شما هم بروید توی بحر این جمله! “مجزا کردن فواید بیشتری نسبت به مضرات آن ندارد” دقیقا یعنی چه؟ یعنی مجزا کردن مضرات دارد اما مضرات آن کم تر است از فواید آن؟ نه… یعنی مضرات جدا کردن فوایدی دارد اما فواید جدا نکردن بیشتر است از مضرات آن؟ نه… یعنی ادغام دو مدرسه فوایدی دارد اما جدا کردن آن ها فوایدی دیگر دارد که این فواید از فواید آن ادغام کم تر است پس مضرات دارد؟ نه… یعنی مضرات فوایدی دارد که فواید آن بیشتر از مضرات آن است؟ نه… این هم نبود؟ والا مخ من هنگ کرد. برویم به سراغ مطلب بعدی…

 

2

پاسخ های پلیس

اگر گزارش نشست خبری نیروی انتظامی را هفته ی قبل در صفحه 3 همین نشریه نخوانده اید من خلاصه ای از آن را تقدیمتان می کنم:

پرسش: پارک ریاضیات تبدیل شده است به مرکز معتادین؟

پاسخ: وظیفه ی شهرداری است نگهبان بگذارد.

پرسش: ترمینال بنیاد شهید مرکز جرم شده است؟

پاسخ: شهرداری و شورای شهر آن را انتقال دهند.

پرسش: گلایه مردم از نحوه ی پاسخگویی 110؟

پاسخ: تماس ها ضبط و کنترل می شود.

پرسش: متکدیان و کولی های خیام و عطار؟

پاسخ: مراقبت از این ها بر عهده ی شهرداری و بهزیستی است.

پرسش: افزایش نزاع ها در خرو؟

پاسخ: مرجع قضایی است که تصمیم می گیرد افراد خاطی را بازداشت یا با قید وثیقه آزاد کند.

پرسش: تصادفات در پمپ گاز خرو؟

پاسخ: جانمایی پمپ توسط شورای شهر خرو باید حل شود.

پرسش: موتورسواران متخلف در خیام و عطار؟

پاسخ: برخورد با موتورسواران به صورت آشکارا ممکن نیست.

پرسش: ترافیک سنگین در حوالی چهارشنبه بازار و بازار احشام و کبوترفروشان؟

پاسخ: وظیفه ی شهرداری است که به آنجا سامان بدهد.

پرسش: گشت های 197 که گاه در ماموریت شبانه در خودرو خود استراحت می کنند؟

پاسخ: برای آن ها لالایی بخوانید که خواب آسوده تری داشته باشند. (راستش فقط این آخری پاسخ خودم بود والا ایشان گفته بودند با این گونه مامورین به شدت برخورد می کنیم. و این تنها موردی بود که قرار شد نیروی انتظامی خودش برخورد کند. دستشان درد نکند.)

موزون یا ناموزون

نوشته های این همکار ما آقای عبداله سیرجانی هم گاهی تفسیر لازم می شود! ایشان در ستون راه زندگی هفته ی قبل نوشته اند: “گوش سپردن به موسیقی و حرکات موزون را هم از یاد نبرید. درست است که رقص از هنرهای هفت گانه بوده و بهترین داروی سلامتی جسم و روان است اما شما می توانید به جای رقص از حرکات موزون لذت ببرید.” لطفا اگر ممکن است در شماره ی بعد ایشان به تفاوت های رقص و حرکات موزون بپردازند و در صورت امکان سی دی تصویری آن را هم با اجرای خودشان ضمیمه ی نشریه نمایند. متشکرم.

سرانه ی شرم آور درمان

این یکی را هم فقط برای خالی کردن دق دلم آوردم. اصلا هم شوخی نیست: بهزاد رحمانی، رئیس انجمن علمی جراحان عمومی ایران در گفت‌وگو با ایلنا درباره سرانه درمان گفت: “سرانه درمان پولی است که از سوی دولت برای درمان هر ایرانی درنظر گرفته می‌شود. در منطقه خاورمیانه سرانه درمان در کشور ترکیه 9 هزار دلار، در ایران 4 دلار و در کشور کانادا نیز سرانه درمان13 هزار دلار است. وی خاطرنشان کرد: سرانه درمان به بیمه‌ها و بخش دولتی داده می‌شود. هرچه رقم آن بالاتر باشد، قطعا بیمه‌ها و بخش دولتی خدمات بهتری ارائه می‌دهند. وی افزود: متاسفانه مسئولان به موضوع سرانه درمان توجهی ندارند. سرانه درمان در ایران شرم‌آور است. در کشور‌های دیگر اولویت اول امنیت و اولویت دوم درمان است، اما به ‌نظر می‌آید در ایران درمان اولویت 13 باشد. از این ‌رو بودجه مناسبی به آن اختصاص داده نمی‌شود.”