وزير راه به مردم نيشابور اطمينان داد
وزير راه به مردم نيشابور اطمينان داد

وزير راه به مردم نيشابور اطمينان داد: اصلاح مسير جاده حرم تا حرم کمک 50 ميليارد ريالي وزرات راه براي تکميل پروژه تقاطع ميدان باغرود بايد براي توسعه نيشابور از طرح جامع فراتر رويم استاندار باور نمي کرد نيشابور 700 تخت بيمارستاني کم دارد! عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي که براي آغاز عمليات اجرايي […]

وزير راه به مردم نيشابور اطمينان داد:

اصلاح مسير جاده حرم تا حرم

کمک 50 ميليارد ريالي وزرات راه براي تکميل پروژه تقاطع ميدان باغرود

بايد براي توسعه نيشابور از طرح جامع فراتر رويم

استاندار باور نمي کرد نيشابور 700 تخت بيمارستاني کم دارد!

عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي که براي آغاز عمليات اجرايي فاز جديد آزادراه حرم تا حرم (محور مشهد، نيشابور، سبزوار) به استان خراسان سفر کرده بود، به نيشابور آمد تا به گفته فرماندار، براي اصلاح مسير اين آزاد راه با فاصله استاندارد از نيشابور اطمينان دهد؛ در حالي که در نقشه قبلي نزديکترين فاصله آزاد راه با نيشابور 17 کيلومتر بود.

آخوندي در اين سفر از روند ساخت پروژه تقاطع غيرهمسطح ميدان امام رضا (ع) بازديد کرد و قول مساعدت 50 ميليارد ريالي براي تکميل پروژه و نيز تأمين قير مورد نياز اين طرح را داد.

وي درحالي که رشيديان استاندار خراسان رضوي، اخوان مديرکل راه و شهرسازي استان و جمعي از مسئولين استاني وي را همراهي مي کردند؛ در جلسه شوراي اداري شهرستان نيشابور حضور يافت و به بيان جايگاه رفيع نيشابور از نگاه خود پرداخت تا اطمينان دهد شهري با چنين جايگاهي رفيع، نبايد از مسير اين شاهراه شرقي – غربي ملي و بين المللي کنار گذاشته شود.

وي اظهار داشت: گمان نمي کنم کسي با ايران آشنايي داشته باشد و از «ايران شهرِ نيشابور» غافل باشد. اين شهر از لحاظ اقليمي، فرهنگي، تاريخي و اقتصادي جايگاه بسيار برجسته اي در ايران داشته و دارد و اگر بخواهيم از چند شهر نمونه در ايران شهر نام ببريم، قطعا نيشابور يکي از اين شهرها است که مي تواند هويت ملي را نمايندگي کنيد.

آخوندي افزود: وظيفه همه ما هست که در جهت بازآفريني و توسعه نقش فرهنگي، تاريخي و صنعتي اين گونه شهرها گام برداريم و براي من به عنوان کساني که عنوان شهرسازي را درسمتش يدک مي کشد، کار براي شهرهاي با ديرينه اي همچون نيشابور هم دلنشين و هم مطلوب است.

وي ادامه داد: نيشابور به واسطه ميراث فرهنگي اش، جزو شهرهايي است که همچنان قدرت بالندگي دارد و مي توانند دل هاي انسان هاي فرهيخته را از سراسر جهان متوجه خود کند؛ لذا اگر بتوانيم گامي براي توسعه نيشابور برداريم، هم از جهت منطقه اي و هم ملي کاري صحيح و مؤثر کرده ايم.

اين عضو هيئت دولت تصريح کرد: ما بايد براي اعتلا و بازآفريني شهر تاريخي نيشابور از حد جامع تفصيلي فراتر برويم و طرحي را تدوين کنيم که نيشابور بتواند در سطح ملي نقش خود را ايفا کند. از اين رو ضرورت دارد براي بازآفريني حوزه تاريخي و ميراثي نيشابور از مشاوران برجسته کشوري و بين المللي استفاده کرده و از خدمات کارشناسان برتر دنيا بهره بگيريم تا اين شهر را به جايگاه اصلي خود برگردانيم.

وي تأکيد کرد: به عنوان وزارت راه و شهرسازي وظيفه داريم به شهرهايي که مبين هويت ملي ايران هستند، کمک کنيم تا جايگاه تاريخي خود را حفظ کنند و فکر ميکنم نيشابور ارزش اين کار و هزينه را دارد. لذا در اين زمينه به مسئولين دستور ويژه مي دهم.

آخوندي گفت: در خصوص آزاد راه حرم تا حرم به فرماندار هم گفتم که من با اين ايده موافقم که مسير منحرف شده آزادراه حرم تا حرم در محور نيشابور بايد اصلاح شود و مکان‌يابي دوباره صورت بگيرد. به همين علت نام نيشابور را در طرح جديد آورده ايم؛ چرا که قاعدتا آزادراه ها بايد بتوانند به شهرهاي مهم و سکونتگاه هاي مسيرشان خدمت‌رساني کند.

آخوندي در خصوص پيشنهاد فرماندار براي راه اندازي 5 دستگاه ريل باس مسير نيشابور- مشهد قول پيگيري داد و افزود: پيشنهاد خوبي است و مي تواند انجام شود، لذا بايد بررسي شود. بيشتر شهرهاي استان بستر توسعه ريلي را دارند و استاندار نيز مي تواند در تقويت اين پروسه نقش مهمي ايفا کرده و پيگير باشد.

وي پيرامون بازديد خود از پروژه تقاطع ميدان امام رضا (ع) اظهار داشت: خوشبختانه پروژه کمربندي و تقاطع غير هم سطح پيشرفت خوبي داشته است. وزارت راه و شهرسازي نيز براي انجام هر چه بهتر اين طرح کمک خواهد کرد و مساعدت هايي از لحاظ مادي و تأمين قير به شهرداري نيشابور خواهيم داشت.

در زمينه راه هاي روستايي استان خراسان، در سال گذشته خوب کار شده و براي سال جاري اقدامات بهتري صورت خواهد گرفت. ما موظفيم عليرغم شرايط سخت مالي دولت، حداکثر بهره را از امکانات ببريم.

آخوندي ادامه داد: در بحث بيمارستان‌ها نيز هماهنگي صورت گرفته و جلسه‌اي را با دکتر هاشمي وزير بهداشت خواهيم داشت که بيمارستان نيشابور نيز جزو بيمارستان هايي باشد که قرار است دولت در سه سال آينده توسعه دهد.

وي در پايان ابراز اميدواري نمود در فرصت بيشتري نيشابور بازديد کرده و مشکلات را بررسي نمايد.

فرماندار نيشابور نيز در اين جلسه با اشاره به پيشينه فرهنگي و تاريخ پر فراز و نشيب نيشابور اظهار داشت: اين شهرستان با توجه به موقعيت جغرافيايي و داشتن ظرفيت ها و پتانسيل هاي فراوان مي تواند بخش زيادي از بار ميزباني گردشگران و زائران را به دوش بکشد، از اين رو درخواست اختصاص 5 دستگاه ريل باس براي اين مسير نيشابور مشهد را داريم.

غلامحسين مظفري افزود: نيشابور راه هاي خوبي به عنوان مسير گردشگري دارد که مسير زشک به خرو و طرقبه به درود مسيرهاي خوبي در تکميل راه ارتباطي منطقه است که انتظار مساعدت داريم و استاندار هم خبر خوبي دادند که در اين زمينه کمک خواهد شد.

وي در خصوص وضعيت نامطلوب راه هاي شهرستان گفت: به لحاظ گستردگي شهرستان و تعداد بالاي روستاهاي پرجمعيت، علي رغم ارتقاي صورت گرفته در بخش راه ها، هنوز با متوسط استان 5 درصد فاصله داريم که اين امر توجه ويژه وزارت را مي طلبد.

مظفري با قدرداني از اصلاح صورت گرفته در مسير آزادراه حرم تا حرم و کاهش مسافت نسبت به طرح و نقشه قبلي و ايجاد ورودي براي نيشابور، تصريح کرد: پس از 12جلسه پيگيري، با دستور اصلاح اين مسير توسط حضرتعالي خبرخوشي براي مردم اين ديار اعلام شد که به نمايندگي از مردم از شما قدرداني مي کنم.

فرماندار نيشابور خواستار مساعدت ويژه دولت در زمينه حل مشکلات بهداشت و درمان نيشابور و ساخت بيمارستان شد و گفت: در جلسه شوراي تأمين استان اعلام کردم که نيشابور 700تخت کم دارد اما آقاي استاندار تعجب کرده و بلافاصله گفتند آمارتان اشتباه است. اما متأسفانه برسي کرديم و ديديم درست است؛ لذا توجه ويژه وزارت راه و شهرسازي و وزارت بهداشت را نياز داريم و در همين رابطه روز يکشنبه آينده وزير بهداشت به نيشابور خواهد آمد.

گفتني است: در پايان اين جلسه شوراي اداري با ياد دانشجوي شهيد «سيدباقر موسوي نژاد» برگزار شد از زحمات پدر اين شهيد به عنوان امام جماعت فرمانداري قدرداني شد.

در پايان يادآور مي شود: خيام نامه در ماه هاي اخير گزارش ها و يادداشت هاي مختلفي در خصوص آزاد راه حرم تا حرم و کمبود شديد تخت بيمارستاني در نيشابور داشته که به اطلاع مسئولين مربوطه در استان و کشور رسيده و خوشبختانه اثر بخش بوده است. اميد مي رود عمليات اجرايي اين پروژه و افزايش تخت هاي بيمارستاني به نحو مطلوبِ مردم نيشابور، هر چه سريعتر اجرا و به پايان رسد تا همگان از آن بهره مند شوند.

احسان سلیمانی