ديزباد وطن ماست
ديزباد وطن ماست

ديزباد وطن ماست با حضور معاون رييس جمهور صورت گرفت: تشکيل اولين يگان مردمي حفاظت محيط زيست در ديزباد در دومين روز فروردين با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست،اولين يگان مردمي حفاظت از محيط زيست در روستاي ديزباد فعاليت خود را آغاز کرد.معصومه ابتکار در اقدامي شايسته ، ضمن سفر به اين منطقه ي […]

ديزباد وطن ماست

با حضور معاون رييس جمهور صورت گرفت:

تشکيل اولين يگان مردمي حفاظت محيط زيست در ديزباد

در دومين روز فروردين با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست،اولين يگان مردمي حفاظت از محيط زيست در روستاي ديزباد فعاليت خود را آغاز کرد.معصومه ابتکار در اقدامي شايسته ، ضمن سفر به اين منطقه ي زيبا و ديدار با اهالي از نزديک با اقدامات زيست محيطي آنان آشنا شد.وي به منطقه ي حفاظت شده ي حيدري نيز سفر نمود و در جمع محيط بانان با آنان گفتگو و با مشکلاتشان آشنا شد.ابتکار در خصوص اين سفر در صفحه ي فيس بوک خود به نکات جالبي اشاره مي کند:

دومين روز سال نو از مشهد به روستايي در نزديکي نيشابور به نام ديزبادبالا رفتم؛ به همراه همکاران و اعضاي خانواده. اين روستا ويژگي هاي خاصي دارد. اولا همه اهالي آن باسواد هستند و بعد اينکه بسيار نسبت به طبيعت مهربان و براي حفظ آن فعال و از مصاديق بارز مشارکت مردمي به حساب مي آيند. به طوري که خود اهالي چند نفري را براي حراست از طبيعت استخدام کرده اند. لازم ديدم ضمن ملاقات با اعضاي شوراي اسلامي و اهالي اين روستا و بازديد از اقدامات ترويجي و آموزشي انجام شده در تفکيک زباله، بازيافت ؛ حفظ وتوسعه فضاي سبز روستا ؛ احداث برج کبوتر خانه و به ويژه از تشکيل اولين يگان مردمي حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي کشور تشکر کنم. اين يگان در واقع محيط ياراني هستند که از طريق اهالي روستا براي ياري طبيعت استخدام شده اند.

همکاران توضيح دادند که روستاي ديزبادبالا در ضلع جنوب شرقي منطقه حفاظت شده بينالود واقع شده و از لحاظ ارتفاع بالاترين روستاي نيشابور در رشته کوه زيباي بينالود است. همچنين بهترين گيلاس اورگانيک در اين روستا توليد و به کشورهاي مختلف صادر مي شود.

همين طور ديروز با محيط بان پناهگاه حيات وحش حيدري نيشابور دور هم نشستيم و از مشکلات و کمبودها و نيز اهداف و آرمان ها گفتيم. محيطبانان فداکاري که حاصل کارشان وجود يکي از بهترين مناطق حفاظت شده کشور است. به ديدار گله هاي قوچ و ميش و تدابير مختلف حفاظتي براي اين منطقه که گواه اين تلاش هاست هم رفتيم.