از پايتختي کتاب تا «آشوب» در نيشابور!
از پايتختي کتاب تا «آشوب» در نيشابور!

از پايتختي کتاب تا «آشوب» در نيشابور! الان که دارم اين مطلب را مي نويسم هنوز خبر ندارم که سرانجام، نيشابور به عنوان پايتخت کتاب انتخاب شد يا نه؛ اما چون قرار بوده نتيجه نهايي شنبه دوم اسفند اعلام شود، لابد اکنون شما خبر داريد! اين که بشود يا نشود مطمئن هستم که چندان اتفاق […]

از پايتختي کتاب تا «آشوب» در نيشابور!

الان که دارم اين مطلب را مي نويسم هنوز خبر ندارم که سرانجام، نيشابور به عنوان پايتخت کتاب انتخاب شد يا نه؛ اما چون قرار بوده نتيجه نهايي شنبه دوم اسفند اعلام شود، لابد اکنون شما خبر داريد! اين که بشود يا نشود مطمئن هستم که چندان اتفاق مهمي نخواهد افتاد چرا که مشکل کتاب نخواني ما ايرانيان ريشه دار تر از اين هاست و گمان نمي کنم با 20 ميليون توماني که قول داده اند به شهرها و روستاهاي برگزيده بدهند اتفاق خاصي بيفتد. اصولا وقتي پاي نهادهاي دولتي به ميان مي آيد اوضاع بهتر که نه بدتر مي شود. (البته همين جا از پيگيري هاي آقاي کرخي سپاس گزاري مي کنم ولي بر اين باورم که اگر هم اتفاق خوبي بيفتد به دليل تلاش هاي شخص ايشان است و نه سيستم معيوب اداري که تنها به بيلان سازي و آمارهاي نمايشي مي انديشد) اما دو مثال…

  1. هفته ي قبل پيگير دريافت کتابي بودم که کانون پرورش فکري کودکان منتشر کرده است. کانون فکري يک نهاد دولتي وابسته به وزارت ارشاد است. نخست با شماره اي که به عنوان فروشگاه کانون داخل کتاب درج شده بود تماس گرفتم. بعد از پيام ِ منشي تلفني و اعلام چندين شماره داخلي گفتند با فلان شماره تماس بگيريد…گرفتم گفتند بايد پول را واريز کني و بعد قبض را برايمان فکس کني. دريافت اينترنتي و کارت به کارت هم نداشتند و بايد حتما به بانک مراجعه مي کردم… واريزنموده و فکس کردم. دوباره تماس گرفتم و اطلاع دادم و نشاني را هم گفتم. … يک هفته بعد تماس گرفتم و توضيح دادم. گفتند بايد با انبار تماس بگيري… تماس گرفتم. گفتند صبر کن با آقاي فلاني بايد صحبت کني، صبر کردم آمد صحبت کردم گفت با اين داخلي تماس بگير گرفتم و توضيح دادم گفت شما که چند دقيقه پيش با من تماس گرفتي و گفتم با انبار تماس بگير…! هنوز کتاب به دستم نرسيده!
  2. چندي پيش، يکي از مسئولان اداره ي آموزش و پرورش نيشابورِ خودمان، به کلبه کتاب کليدر آمد. خوشبختانه مرا نمي شناخت! بعد همين طور که کتاب ها را نگاه مي کرد گفت شما کتاب هم مي خريد؟ گفتم چي هست کتاباتون؟ گفت حدود 25 ميليون تومان کتاب داريم توي انبار اداره که بيشترشم از انتشارات «مدرسه» است. (انتشارات مدرسه وابسته به وزارت آموزش و پرورش است) گفتم خب کاري نداره توي مدارس نمايشگاه کتاب بذارين، اگه کتاباش خوب باشه دانش آموزا مي خرن ديگه… همين موقع گوشي اش زنگ خورد و سرش به صحبت گرم شد و بعد هم ديگر صحبتمان ادامه نيافت.

آشوب

محسن درجزي پس از کتاب «سال ها درنگ» حالا کتاب تازه اي را به نام «آشوب» به ويترين کتاب فروشي ها فرستاده است. اين کتاب هم مانند کتاب قبلي، در حال و هواي نيشابور قديم است و با روايت ماجرايي عاشقانه، خواننده را مي برد به روزگارانِ چهل، پنجاه سال قبل و تصويري زيبا از کوچه پس کوچه هاي اين شهر و مردمان آن دوران ارائه مي دهد. «آشوب» نام شخصيتِ محوري اين داستان است؛ زني که هواخواهان بسيار دارد و همچون جامعه ي آن روزها که بين سنت و نو شدن سرگردان است او هم مانده به کدام سمت و سو برود. اين کتاب را انتشارات بهار سبزوار در 332 صفحه ي قطع رقعي و با قيمت 10 هزار تومان منتشر کرده است. چند سطري از «آشوب» را مي خوانيم:

«هندل با شنيدن خبر رفتن «ولي خان» به باغ فرح بخش، تصميم گرفت همين امشب به ديدار ولي خان برود و تلافي معرکه اي را که آن روز در دکان به پا کرد به سرش در بياورد. هندل آدم ترسويي نبود از کسي باک نداشت، از دعوا و بزن بزن به هيچ عنوان نمي ترسيد. تصميم گرفت تنها به باغ فرح بخش برود و سنگ هايش را با او از هم وابکند. برايش مهم نبود که ممکن است نوچه ها و آدماي ولي خان در باغ باشند يا نباشند. امشب تصميم گرفته به باغ برود و براي سومين بار آشوب را از برادرش خواستگاري نمايد…»

تازه هاي کتاب هفته ي قبل در کلبه کتاب کليدر

*جشن بي معنايي/ ميلان کوندرا/ الهام دارچينيان/ نشر قطره/ 7500تومان

*سلطانه جنگل/ رمان 7 جلدي/ محمد زماني آشتياني/ دنياي کتاب/ 250000تومان

*تو نخواهي کشت/جورج لوکاچ/ مهدي اميرخانلو/ نشر نيلوفر/ 24000تومان

*ستاره خواران/ رومن گاري/ محمود بهفروزي/ نشر مصدق/ 16000 تومان

*پسرکي با پيژامه راه راه/ جان بوين/ هرمز عبداللهي/ نشر چشمه/ 9800تومان

 

*عطر گوابا/ گفتگو با گابريل گارسيا مارکز/ مهدي نوري/ نشر ماهي/ 11500تومان

*آويزان از نخ/ چارلز بوکوفسکي/ احمد پوري/ نشر بوتيمار/ 9500تومان

*طرد شده/ يوهان اگوست/ قاسم صنعوي/ نشر بوتيمار/ 4000تومان

*ديروز/ ترانه هاي بيتلز/ عزيز عباسي/ نشر فصل پنجم/ 13000تومان

*کلماتي که   قلبشان از مشتشان بزرگتر است/ ليلا کردبچه/ نشر فصل پنجم/ 7000تومان

*ترانه برف خاموش/ هيوبرت سلبي/ پيمان خاکسار/ نشر چشمه/ 12000تومان

*وعده گاه شير بلفور/ ژيل برو/ ابوالحسن نجفي/ نشر نيلوفر/ 15000تومان

*در ستايش بطالت/ برتراند راسل/ محمدرضا خاني/ نشر نيلوفر/ 3000تومان

*منتخب مکالمات/ کنفوسيوس/ حسن کاظم زاده ايرانشهر/ نشر ثالث/ 11000تومان