در جلسه علنی شورای شهر عنوان شد:  حراج میراث تاریخی شهر
در جلسه علنی شورای شهر عنوان شد:  حراج میراث تاریخی شهر

خروج 200 اثر تاریخی از نیشابور به مقصد مشهد! «عطر تابوت» سر به فلک کشید؛ بند تورم دور کفن اموات جذب تنها 38 درصد هزینه ها در متمم بودجه آزاده مهدیار/  جلسه علنی این هفته شورای شهر که با نطق پیش از دستور عضو ادوار شورای شهر در اعتراض به خروج اشیای قیمتی شهر آغاز […]

خروج 200 اثر تاریخی از نیشابور به مقصد مشهد!

«عطر تابوت» سر به فلک کشید؛ بند تورم دور کفن اموات

جذب تنها 38 درصد هزینه ها در متمم بودجه

آزاده مهدیار/  جلسه علنی این هفته شورای شهر که با نطق پیش از دستور عضو ادوار شورای شهر در اعتراض به خروج اشیای قیمتی شهر آغاز شد، در ادامه با مصوباتی از جمله تصویب لایحه سازمان آرامستان ها و موافقت با نصب دکل های مخابراتی برای رفع نقاط کور شهرستان ادامه یافت. در این جلسه، گزارش کمیسیون مالی-اداری از بررسی متمم بودجه نیز به صحن علنی ارایه و با انتقاد رییس کمیسیون مالی شورا مواجه شد.

پیشرفت شهرداری در جذب درآمد

عقب ماندگی در هزینه 

رئیس کمیسیون مالی-اداری شورا از ارایه گزارش 9 ماهه بودجه شهرداری به این کمیسیون توسط شهرداری خبر داد و خود نکاتی در رابطه با آن مطرح کرد.

محمدکاظم صادقی، گفت: شهرداری در این مدت در جذب درآمد 77 درصد پیشرفت داشته، اما در بخش جذب اعتبارات عمرانی اشکالاتی به چشم می خورد.

وی افزود: شهرداری در جاهایی هزینه کرده که در ردیف های خودش ثبت نشده و به طور کلی، تنها 38 درصد هزینه ها جذب شده که نصف مقداری است که در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

صادقی در این باره تشریح کرد: برای نمونه، در ساماندهی گره های ترافیکی، منطقه عطار، خیام و بلوار آزادگان هیچ اقدامی صورت نگرفته است، یا برای طرح مطالعاتی ورودی های شهر تنها 20 میلیون تومان از 100 میلیون اعتبار در نظر گرفته شده، هزینه شده است. در بحث بهسازی و نورپردازی میادین هم 69 میلیون تومان هزینه شده که بسیار کم تر از اعتبار پیش بینی شده ی 200 میلیون تومانی است. در جدول گذاری ها هم تنها 30 میلیون تومان از 200 میلیون تومان اعتبار مورد نظر هزینه شده است. اینها فقط برای نمونه ذکر شد.

این عضو شورا افزود: به همین دلیل گزارش بودجه را به شهرداری برگرداندیم تا همراه صورت ریز اسناد عمرانی به شورا ارسال گردد.

خدمات آرامستان گران شد

در این جلسه، لایحه سازمان آرامستان ها برای افزایش نرخ خدمات به صحن شورا آمد. لایحه ای که برخی بحث ها را به دنبال داشت. لایحه ارایه شده از سوی شهرداری، به درخواست مدیرعامل سازمان آرامستان ها ارایه شده که در توجیه ان عنوان کرده است:   با افزایش سرسام آور قیمت ها، به عنوان نمونه کافور که از 20  هزار تومان به کیلویی 700هزار تومان افزایش یافته، درخواست افزایش قیمت خدمات سازمان به مردم به میزان 20 درصد تا پایان سال و 10 درصد در سال آینده را داریم.

علی اکبر شکیبا با این لایحه به مخالفت پرداخت و افزود: من مخالف ام چون رقم ها واقعی نیستند، 70 هزار تومان برای قیمت آمبولانس خیلی زیاد است و در این شرایط به مردم فشار می آید.

شکیبا همچنین رضا مهرداد را که بیان کرد: قیمت های اولیه خدمات افزایش یافته و به نوعی با لایحه اعلام موافقت کرد، مورد خطاب قرار داد و گفت: مثل این که وضع مالی شما خوب است که راحت موافقت می کنید!

همت آبادی، منشی هیات رئیسه هم در بحث این چنین مداخله کرد: «قیمت چه خدماتی را افزایش دهیم که به مردم فشار نیاید؟ قیمت هر چه را با توجه به تورم زیاد کنیم، مردم تحت فشار قرار می گیرند، اما چاره ای نیست.»

اعضای شورا در نهایت با 20 درصد افزایش بهای خدمات تا پایان سال 98 موافقت کردند اما 10 درصد افزایش آن برای سال آینده رای نیاورد.

چاره جویی برای تاکسی های غیر هوشمند

حضور تاکسی داران در کمیسیون خدمات شهری و اعتراض به وجود تاکسی های اینترنتی که منجر به کسادی بازار تاکسی های خطی شده، خبر دیگر جلسه شورا بود. اعتراضی که منجر به چاره جویی شورا برای نجات تاکسی داران از شرایط موجود شد. شورا مقرر کرد شهرداری لوایحی را با دو محور به شورا ارایه کند: محور اول، کاهش هزینه های جاری تاکسی داران و محور دوم: تهبه لایحه ای برای هوشمند کردن تاکسی های سازمان حمل و نقل شهری.

در ادامه جلسه، همچنین نصب دکل های مخابراتی در زمین های شهرداری به شرط اصلاحاتی همچون بیمه مسئولیت، ضمانت های اجرایی و زیباسازی مورد موافقت قرار گرفت.

فشار استان و کوتاه آمدن نیشابور در انتقال آثار تاریخی

احمد همت آبادی، عضو ادوار شورا، در نطق پیش از دستور خود به خروج اشیای قیمتی از شهر اعتراض کرد.

وی  در ادامه بحث های هفته گذشته در صحن علنی شورا، اظهار داشت: دویست بسته آثار تاریخی شهرمان در حال انتقال به مشهد است، چرا که اعلام شده نمی توانیم آن ها را نگهداری کنیم!این مایه شرم و موجب اُفت ماست. چرا باید نان مان را در سفره دیگری بگذاریم، مثل این است که من حقوق م را به همسایه ام بدهم تا مدیریت کند!

همت آبادی افزود: تجربه ثابت کرده اشیایی که از شهر خارج شده دیگر برنگشته است. دانشگاه نیشابور با شرط مالکیت، برای نگهداری اشیا اعلام آمادگی کرده است.

این عضو شورا همچنین نسبت به توسعه اراضی حریم تاریخی نیشابور تا 15 هزار هکتار که منجر به محدودیت همه طرح های توسعه شده به شدت انتقاد کرد.

همت آبادی ادامه داد: می گویند فشار از سوی استان است؛ اما چرا ما باید کوتاه بیاییم؟!

سخنان این عضو شورا در زمینه لزوم چاره جویی برای میراث فرهنگی را همکار دیگرش تایید کرد. محمدکاظم صادقی از بلاتکلیفی موزه اسناد نیشابور که به صورت شخصی راه اندازی شده، اما ساعات بازدید آن اخیرا کاهش یافته و احتمال بسته شدن آن هست، انتقاد کرد و افزود: شورای شهر در این موضوع متهم به کم کاری است و به نظر من درست هم هست.