مصوبه شورای شهر در باره وضع کارگران معترض خدمات شهری
مصوبه شورای شهر در باره وضع کارگران معترض خدمات شهری

مساعدت درباره درخواست های بازنشستگان شهرداری گزارش درآمد «اضافه بهای قبوض آب» به شورا نیامد آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با بررسی لوایح و مصوبات کمیسیون ها برگزار شد و از میان مباحث لایحه شهرداری در مورد ارائه تخفیف برای ساخت واحد های زیر 100 متر در مناطق کم برخوردار و نیمه برخوردار به […]

مساعدت درباره درخواست های بازنشستگان شهرداری

گزارش درآمد «اضافه بهای قبوض آب» به شورا نیامد

آزاده مهدیار/ جلسه هفتگی شورای شهر با بررسی لوایح و مصوبات کمیسیون ها برگزار شد و از میان مباحث لایحه شهرداری در مورد ارائه تخفیف برای ساخت واحد های زیر 100 متر در مناطق کم برخوردار و نیمه برخوردار به چالش کشیده شد.

تخفیف برای ساخت واحد های کوچک

قرائت لایحه شهرداری در رابطه با تخفیف برای ساخت آپارتمان ها و منازل مسکونی کم متراژ در نواحی کم برخوردار شهر، بحث چالش انگیز جلسه این هفته شورا بود. هادی ترقی رئیس کمیسیون عمران در توضیح این لایحه گفت: به دلیل این که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است، در ارائه پروانه برای ساخت منازل با متراژ 60 تا 100 متر در مناطق کم برخوردار تخفیف بیشتر و در مناطق نیمه برخوردار تخفیف کمتر اعمال می شود.

 احمد همت آبادی (منشی شورا) به روند بررسی مصوبه اعتراض کرد و گفت: لایحه نیم ساعته و در پایان جلسه فوق العاده کمیسیون عمران مصوب شده و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

هادی ترقی اما در پاسخ گفت: اولا نیم ساعته نبوده و 3 روز در کارتابل اعضای شورا قرار داشته، ثانیا: بر اساس این مصوبه، تنها یک ردیف به لایحه کلی منطقه بندی، اضافه می شود و بررسی آن، بیش از این زمان بر نبوده است.

محمدکاظم صادقی نیز که با تصویب لایحه موافق نبود، گفت: دفعه قبل که مجوز ساخت طبقات دادیم، سازمان بازرسی ایراد گرفت و ممکن است به این مصوبه نیز ایراد وارد آید و احتمال دارد خلاف طرح تفصیلی شهر باشد.

ترقی پاسخ داد: طرح تفصیلی خط قرآن که نیست! با شرایط فعلی باید ساخت خانه در این مناطق تشویق شود، ضمن این که خلاف طرح تفصیلی هم نیست.

شهردار اما به دفاع از لایحه خود پرداخت و اظهار کرد: اگر نگاه درآمدی داشتیم هرگز این لایحه را تصویب نمی کردیم. هدف ما حمایت از سرمایه گذاری در بافت های فرسوده و محروم شهر است.

پس از این مباحث، لایحه با حداقل آراء، یعنی 5 رای از 9 عضو شورا، به تصویب رسید.

مصوبه شورای شهر در رابطه با کارگران معترض

اعتراض و تجمع کارگران خدمات منطقه2  شهری، سرانجام به این مصوبه شورای شهر انجامید که بیمه، سختی کار، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و حق اولاد جزو تعهدات پیمانکار است.

در مصوبه اعضای شورا همچنین ذکر شده است که اضافه کاری ها، که تا کنون در قراردادها قید نمی شده، و نیز تعطیل کاری شامل جمعه و تعطیلات رسمی، تهیه لباس گرم با تاکید متناسب بودن با شرایط بارندگی، نیز جزو تعهدات پیمانکار قرار گیرد.

سه پیشنهاد در مورد بوستان شهید هاشمی نژاد نیز به تصویب اعضا رسید: از جمله در مورد تاسیس دارالقرآن خیّرساز، اعضا به تشکیل کارگروه اوقاف، شهرداری و شورا و نماینده خیّر، نمایندگان دادستان و نیروی انتظامی رای دادند و در مورد  بازپیرایی فضای سبز، شهرداری مکلف شد ظرف مدت 15 روز محل هایی را جهت کارگران دست فروش و انتقال این افراد تهیه کند.

درخواست بلند و بالای بازنشستگان شهرداری

در ادامه نشست، نامه بازنشستگان شهرداری به شورا را که حاوی فهرستی از درخواست های آنان بود قرائت و مقرر شد شهرداری با نگاه مساعدتی، این درخواست ها را بررسی کند.  

پرسنل بازنشسته خواسته های از جمله مساعدت در هزینه کارت بلیت اتوبوس درون شهری، بلیت استخر، استفاده از اماکن فرهنگی، استفاده از کفن و دفن رایگان پرسنل و همسران شان و خدمات کلینیک رایگان را درخواست کرده اند.

گزارش درآمد اضافه بهای قبوض آب به شورا نیامد

درآمد حاصل از اجرای تبصره 3 آب و فاضلاب، یعنی مبالغ اضافه شده بر قبوض آب شهروندان که از ماه ها قبل، قرار بود صرف پروژه های عمرانی و اصلاح شبکه فاضلاب شود و گزارش آن به شورای شهر ارسال شود، به گفته رئیس کمیسیون اداری-مالی هنوز ارسال نشده  است.

در حالی که به گفته صادقی،تمام وقت کمیسیون به ارائه صحبت های رئیس شرکت آب و فاضلاب گذشته و همچنان منتظر گزارش درآمد-هزینه حاصل از اجرای این تبصره هستند.

 کمیسیون فرهنگی-اجتماعی نیز از ارایه طرح «شهر دوست دار کودک» خبر داد و مقرر شد از دو طرحی که توسط شهروندان به کمیسیون ارائه شده، پس از بررسی و انتخاب، یک طرح به صحن وارد شود. طرح «شهر دوست دار سالمندان» و «شهر دوست دار معلولان» نیز پیشنهاد سایر اعضا بود که مورد موافقت کمیسیون فرهنگی برای بررسی بیشتر قرار گرفت.

در باره شورای نام گذاری معابر و میادین نیز مصوب شد رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی، مدیرعامل سازمان، رئیس اداره ورزش و جوانان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد، نماینده سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده بنیاد شهید، سه استاد و یا پژوهشگر در حوزه های تاریخ، ادبیات و جامعه شناسی به عنوان اعضای این شورا حضور داشته باشند و شیوه نامه آن در کمیسیون به تصویب برسد.