دندان های تیز اره در یک قدمی درختان کانون تولید آلوی ایران
دندان های تیز اره در یک قدمی درختان کانون تولید آلوی ایران

مرشدلو، خرو- شهر خرو که با بیش از 1000 هکتار باغ آلو، به پایتخت آلوی ایران معروف است، قرار دارد، این روزها به علت پایین بودن قیمت آلو دیگر قیمت این محصول  همچون رنگش طلایی نیست و حال و روز خوبی ندارد که این مسئله باعث گلایه فراوان باغداران شده است. رحمانی که خود یکی […]

مرشدلو، خرو- شهر خرو که با بیش از 1000 هکتار باغ آلو، به پایتخت آلوی ایران معروف است، قرار دارد، این روزها به علت پایین بودن قیمت آلو دیگر قیمت این محصول  همچون رنگش طلایی نیست و حال و روز خوبی ندارد که این مسئله باعث گلایه فراوان باغداران شده است.

رحمانی که خود یکی از باغداران آلوی خرو است، می گوید: محصول آلو، تنها محصول کشاورزی است که یک کشاورز باید با تمام اعضای خانواده اش در طول یک سال تلاش کند تا این محصول مفید غذایی و دارویی را به بازار برساند. اما در پایان دسترنج این باغداران باید به نازل ترین قیمت از سوی عده ای دلال و واسطه خریداری شود.

حیدری یک باغدار دیگر خروی هم گفت: در یک سال گذشته قیمت محصولات دیگر کشاورزی افزایش یافته، اما قیمت آلو نه تنها افزایش نداشته، بلکه کاهش هم داشته است. این در حالی است که هزینه های کود و سم و ادوات کشاورزی حداقل 3 برابر شده است.

حسینی، دیگر باغدار خروی هم می گوید: شهر خرو قطب اصلی باغداری و کشاورزی در استان و حتی در کشور است که 95 درصد ساکنان آن به باغداری و کشاورزی مشغول اند، اما اداره جهاد کشاورزی حتی یک نمایندگی در این شهر ندارد و محلی هم برای عرضه کود و سم و غیره در این شهر از سوی مسئولان دایر نشده و همچنان این شهر مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است.

فتاحی، باغدار دیگر این شهر هم ضمن گلایه شدید از عدم حمایت مسئولان از آلو گفت: اگر مسئولان چاره ای برای قیمت آلو نیاندیشند این انتظار می رود که دندانهای تیز اره ها به جان درختان آلو بیفتد و جوانان و باغداران به دنبال شغل سرازیر شهرهای بزرگ شوند و شغل های کاذب را پیشه خود سازند.

این در حالی است که امام جمعه شهر خرو پیش از این با انتقاد شدید از مسئولان جهاد کشاورزی و اداره صنعت معدن و تجار، گفته: تولید آلو و خشکبار در این شهر سالانه مبالغ زیادی ارز آوری برای کشور مان دارد و یکی از سخت ترین کارهای کشاورزی همین تولید آلو است. حالا آن هم بدون حمایت مسئولان از این تولید ملی، قیمت هرسال ارزان تر از سال قبل می شود.

غلامی مدعی شده بود: در دوسال گذشته، هیچ مسئولی از جهاد کشاورزی و اداره صنعت، معدن و تجارت به این شهر نیامده تا از اوضاع بی سرو سامان محصول آلوی این شهر خبر بگیرند که چگونه دسترنج این باغداران به قیمت پایین توسط عده ای و به دور از حمایت مسئولان خریداری می شود .

وی از فرماندار شهرستان نیشابور خواسته بود که در جهت حمایت از باغداران، تشکیل اتحادیه و تسهیل در امر صادرات آلو از طریق جهاد کشاورزی و اداره صنعت و معدن پیگیری کند.

مسئولان در خرو حاضر شدند

پس از این موضع گیری ها، مسئولان اداره های جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، گمرک و اتاق بازرگانی در این شهر حضور پیدا کردند و گزارش های در این خصوص ارائه کردند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور گفت: تولید آلو و مشکلات آن به 3 بخش تقسیم می گردد؛ بخش اول، بخش تولید و اصول اصلی پرورش و نگهدار و تغذیه درختان جهت افزایش باردهی است. بخش بعدی، بخش فرآوری و خشکاندن آلو است که باید با استانداردها مطابقت داشته باشد و در امر خشک کردن آن باید از دستگاه های خشک کن استفاده کرد. بخش سوم نیز، بحث فروش محصول نهایی است که تنها راه حل آن ایجاد اتحادیه ای با عضویت صادرکننده ها برای صادرات است.

فرهمند افزود: برای حمایت از کشاورزان از ابتدای سال آینده یک کارشناس ناظر در این شهر مسقر می گردد و همچنین جهت راه اندازی یک اتحادیه در طی روزهای آینده جلسه ای با صادر کننده ها برگزار خواهیم کرد تا هرچه زودتر اتحادیه ای در این شهر دایر شود.

ایمانی، رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان نیشابور نیز گفت: ما آمادگی داریم تا با صادر کنندگان آلو در جهت تسهیل در امور صادرات همکاری لازم را داشته باشیم.

 مسئول اتاق بازرگانی شهرستان نیشابور هم گفته: از فعالیت اتاق بازرگانی شهرستان نیشابور 8 سال می گذرد که در این مدت، در خصوص صادرات آلو فقط 5 نفر به صورت رسمی به ما مراجعه و کارت بازرگانی دریافت کرده اند.

به گفته اکبر آبادی،  اتاق بازرگانی شهرستان نیشابور آمادگی دارد تا برای افرادی که در امر صادرات فعالیت می کنند، کلاس های آموزشی برگزار کرده و کارت بازرگانی صادر کند.