9 نیشابوری از پای چوبه دار پایین آمدند
9 نیشابوری از پای چوبه دار پایین آمدند

رضا میرابی تلاش «انجمن حمایت از زندانیان» برای نجات 5 اعدامی دیگر دادستان: توجیهی برای برای نگه داشتن محکومان مهریه در زندان وجود ندارد در سال تحصیلی جاری 457 دانش آموز داشتیم که پدرانشان زندانی هستند. هزینه تحصیل این دانش آموزان به میزان 380 میلیون ریال توسط انجمن تامین شد. از ابتدای سال تا پایان […]

رضا میرابی

تلاش «انجمن حمایت از زندانیان» برای نجات 5 اعدامی دیگر

دادستان: توجیهی برای برای نگه داشتن محکومان مهریه در زندان وجود ندارد

در سال تحصیلی جاری 457 دانش آموز داشتیم که پدرانشان زندانی هستند. هزینه تحصیل این دانش آموزان به میزان 380 میلیون ریال توسط انجمن تامین شد.

از ابتدای سال تا پایان فصل پاییز، به همت انجمن حمایت از زندانیان نیشابور، 9 زندانی نیشابوری از پای چوبه دار پایین آمدند.

احمد همت آبادی، مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان نیشابور ، اعلام کرد: به همت انجمن حمایت از زندانیان شهرستان از ابتدای امسال 9 زندانی با جرم قتل عمد با جلب رضایت ولی دم از پای چوبه دار نجات پیدا کردند. 5 زندانی دیگر نیز در انتظار اجرای حکم هستند که در حال تلاش برای نجات این افراد نیز هستیم.

در نشست خبری انجمن حمایت از زندانیان نیشابور که عصر سه شنبه، هجدهم دی ماه در محل دفتر این انجمن برگزار شد، گفت:  از ابتدای تیرماه 87 تا پایان سال 96، 887 زندانی با جرائم غیرعمد توسط «انجمن حمایت از زندانیان نیشابور» آزاد شده اند. مبالغ حمایتی از این زندانیان بین 5 تا 150 میلیون تومان بوده است.

 

همت آبادی ادامه داد: در این مدت 9 سال، خیرین نیشابوری بیش از 2 میلیارد و 173 میلیون تومان به انجمن کمک کرده اند.

او با بیان این که در سال گذشته، 37 زندانی با جرائم غیر عمد توسط انجمن حمایت از زندانیان از زندان نیشابور آزاد شده اند، اظهار کرد: کل بدهی این مددجویان، حدود 500 میلیون تومان بود که با وساطت انجمن، مجموعا به میزان نیمی از این مبلغ، از شاکیان تخفیف گرفته شد و انجمن به همراه ستاد دیه استان خراسان رضوی، مجموعا 81 میلیون از مبلغ بدهی نهایی را برای آزادی زندانیان به صورت بلاعوض پرداخت کردند.

عضو شورای چهارم و پنجم شهر با اشاره به این که 883 خانواده زندانیان نیشابور تحت پوشش این انجمن هستند، خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز، تا پایان آبان ماه، 31 زندانی از زندان نیشابور آزاد شدند که این تعداد، علاوه بر زندانیان آزاد شده از سوی مددکاری زندان است.

به گفته همت آبادی، خیرین نیشابوری در 8 ماه نخست امسال، بیش از 168 میلیون تومان به انجمن حمایت از زندانیان نیشابور کمک کرده اند که از این میزان، حدود 11 میزان به خانواده ها، 35 میلیون برای آزادی زندانیان و 22 میلیون تومان به زندان نیشابور اختصاص یافته است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان نیشابور افزود: اولویت های آزادی زندانیان توسط انجمن به ترتیب، تصادفات، جرائم مالی و پرداخت مهریه است که در این بین، زندانیان باسابقه ماندگاری بیشتر در زندان، در اولویت حمایت مالی و آزادی هستند.

همت آبادی در تشریح وضعیت زندانیان ناتوان از پرداخت مهریه، گفت: در بحث مهریه متاسفانه زندانیان زیادی داریم. به ویژه نوسانات قیمت سکه در سال گذشته باعث افزایش میزان ماندگاری این افراد در زندان شده است.

توجیهی برای برای نگه داشتن محکومان مهریه در زندان وجود ندارد

دادستان و رئیس هیئت مدیره این انجمن نیز در این باره بیان کرد: با بخش نامه ای که از سوی قوه قضائیه ابلاغ شد، توجیهی برای نگهداری زندانیان جرائم مالی، مانند مهریه که ناتوانی آنها در پرداخت بدهکاری اثبات شود، در زندان وجود ندارد.

غلامرضا اکبری مقدم افزود: بدهکاری این افراد به صورت اعسار، قسط بندی شده و با آزادی مشروط این زندانیان از زندان، فرصت پرداخت بدهکاری با کسب درآمد داده می شود.

به گفته دادستان، با استناد به همین دستورالعمل، در آبان ماه امسال، 53 زندانی مهریه توسط ستاد دیه استان خراسان از زندان نیشابور آزاد شدند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان نیشابور هم چنین از مهیا بودن تسهیلات اشتغال برای ارایه به زندانیان آزاد شده از زندان خبر داد و ادامه داد: افرادی که سابقه آخرین محکومیت آنها بیش از یک سال زندان باشد، پس از آزادی از زندان به اداره مراقبت ها معرفی می شوند و پس از انجام مراحل قانونی وام های 20 تا 30 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصد با یک سال تنفس بازپرداخت، برای ایجاد اشتغال به این افراد داده می شود.

همت آبادی با اشاره جمعیت خانواده های تحت پوشش این انجمن، اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری 457 دانش آموز داشتیم که پدرانشان زندانی هستند. هزینه تحصیل این دانش آموزان به میزان 380 میلیون ریال توسط انجمن تامین شد.

حسن شاملی، جانشین مدیرعامل و بازرس مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان شهرستان نیز در پایان این نشست دوساعته گفت: به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی و نوسانات بازار، باید به سوی ایجاد و کسب درآمد پایدار برای انجمن برویم. از این حیث نیز، انجمن حمایت از زندانیان نیشابور در حال حاضر با انجام دادن 25 فعالیت اقتصادی، ماهیانه بیش از 280 میلیون ریال درآمد پایدار دارد.