مشهورترین زندانی جهان
مشهورترین زندانی جهان

«رودلف هس» معاون هیتلردر سال های جنگ جهانی دوم و از بلند پایه ترین اعضای حزب نازی بود که در جریان جنگ جهانی به انگلستان پرواز کرد تا مقدمات صلح را بچیند اما در انگلستان نتوانست ماموریت خود را انجام دهد و دستگیر شد وپس از محاکمه در دادگاه نورنبرگ در سال 1946 میلادی به […]

«رودلف هس» معاون هیتلردر سال های جنگ جهانی دوم و از بلند پایه ترین اعضای حزب نازی بود که در جریان جنگ جهانی به انگلستان پرواز کرد تا مقدمات صلح را بچیند اما در انگلستان نتوانست ماموریت خود را انجام دهد و دستگیر شد وپس از محاکمه در دادگاه نورنبرگ در سال 1946 میلادی به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد. البته به عقیده بسیاری از کارشناسان، شخصی که در دادگاه حضور داشت رودولف هس واقعی نبود و بدل او بود. هس با 41 سال سابقه زندان ،مشهور ترین زندانی جهان است که به طور انفرادی تا پایان زندگی خود در زندان اشپانداو در غرب برلین محبوس بود. ریاست این زندان به صورت دوره‌ای، هر ماه بین مقامات آمریکایی، فرانسوی، بریتانیایی و روسی می‌چرخید. مقررات این زندان که پس از محاکمات نورنبرگ تنظیم شده بود بسیار سختگیرانه بود و هرگونه سرپیچی مجازات سختی در پی داشت. بسیاری از مورخان و محققان ابراز کردند که حبس طولانی هس بی‌عدالتی بوده‌است.

در سال ۱۹۸۷ کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه تلاش‌هایی برای تجدید نظر در خصوص هس انجام دادند که با مخالفت شدید شوروی(روسیه) روبرو شد و آزادی هس ناکام ماند. زبرا هر گونه تغییر در حکم او مستلزم موافقت هر چهار قدرت بود.

رودلف هس سر انجام در تاریخ ۱۷ اوت ۱۹۸۷ در حالی که ۹۳ سال سن داشت در زندان درگذشت. گفته می‌شود وی در زندان و با استفاده از سیم برق مهتابی  خودرا حلق‌آویز کرد. اما بعضی عقیده دارند وی به قتل رسیده‌است.

پس از مرگ هس نئونازی‌ها در سراسر اروپا اقدام به راه‌پیمایی کردند. آن‌ها در سال‌های بعد نیز در روز مرگ هس اقدام به راه‌پیمایی کردند به گونه‌ای که در سال ۲۰۰۳ تعداد ۵٬۰۰۰ از نئونازی‌ها دست به راه‌پیمایی زدند و پس از آن در سال ۲۰۰۴ تعداد آن‌ها به ۹٬۰۰۰ تن رسید که پس از آن راه‌پیمایی در روز مرگ هس در آلمان ممنوع شد. هس آخرین بازمانده کابینه هیتلر بود.

در سال ۲۰۱۱ به دستور مقام‌های آلمانی و در جهت جلوگیری از تجمع نئونازی‌ها در این مکان، قبر هس در کلیسای لوتری در شهر وونزیدل تخریب شد و استخوان‌های باقی‌مانده از هس سوزانده و به دریا ریخته شد.

(منبع:خواندنی های تاریخی(جلد سوم)،مهردادمهرین،انتشارات هفته،خرداد1363)