بررسي «جوالدوز شيطان» در نيشابور
بررسي «جوالدوز شيطان» در نيشابور

جامعه هرچقدر قدرت پيدا کند بازهم وابسته به سنت است مريم عارفي پور– نشست نقد و بررسي مجموعه داستان «جوالدوز شيطان»‌، نوشته ي «محمد اسعدي»، به همت علاقه مندان به ادبيات داستاني در نيشابور برگزار شد. «جوالدوز شيطان» تازه ترين اثر محمد اسعدي، داستان نويس نيشابوري ساکن تهران است که به تازگي توسط انتشارات خورشيد […]

جامعه هرچقدر قدرت پيدا کند بازهم وابسته به سنت است

مريم عارفي پور– نشست نقد و بررسي مجموعه داستان «جوالدوز شيطان»‌، نوشته ي «محمد اسعدي»، به همت علاقه مندان به ادبيات داستاني در نيشابور برگزار شد.

«جوالدوز شيطان» تازه ترين اثر محمد اسعدي، داستان نويس نيشابوري ساکن تهران است که به تازگي توسط انتشارات خورشيد آفرين روانه ي بازار کتاب شده است.

در نشست نقد و بررسي اين اثر که بعدازظهر شنبه 18 شهريور ماه در پژوهش سراي دانش آموزي سينا مسيح آبادي برگزار شد، مرتضي قربان بيگي، مصطفي بيان، هادي خورشاهيان، حجت حسن ناظر، سيما رحمتي و سرور محمدي به بررسي اين اثر پرداختند.

مرتضي قربان بيگي با بيان اين که در اين داستان، فضا به کمک تصوير آمده است، گفت: فضاسازي هاي مکاني، زماني، حسي، غم، شادي، قدرت، ضعف، کوچه و ساختمان ها، اين فضاسازي هاست که آثار خوب را پديد مي آورد. فضاسازي، از گذشته شناختي به خواننده مي دهد و او را با جنبه هاي روانشناختي داستان و افراد بيشتر آشنا مي کند.

اين مدرس و منتقد ادبي ادامه داد: چرا مرگ از ديگر موارد در داستان ها پيشي گرفته است؛ آيا نويسنده ي ما به راه خيام رفته است؟

مصطفي بيان، داستان نويس و دبير انجمن داستان سيمرغ نيز در مورد اين اثر گفت: مهاجرت و انزواي دروني و رسيدن به دنياي آزاد وهمي، دلايلي است آشکار در دو داستان «خنده ي بهار» و «اسفند» که به خواننده اطلاعات بدهد که سطح جامعه، طبقه اجتماعي متوسط و نيازهاي انساني افراد، مي ‌تواند نشان دهد كه جامعه انساني هر چقدر هم که قدرت پيدا کند اما وابسته به سنت است و سنت و مدرنيته در کنار هم همچون دو خط موازي، مي تواند نيازهاي افراد را به سمت اهداف ممتاز اجتماعي هدايت كند.

بيان با اشاره به داستان کوتاه «قاب شکسته»، اثر همين نويسنده، ادامه داد: نويسنده در نگارش اين داستان به جاي روايت يک قصه، تصميم مي گيرد با فضايي متفاوت، گونه ادبي وحشت را تجربه کند و يک داستان وحشت تعريف کند. ولي نمي توان به طور جدي وحشت را در چهره خواننده ديد؛ بلکه از روي کلمات و تعاريف، مي توان اين داستان را در اين دسته قرار داد.

گفتني است محمد اسعدي، متولد خرداد 1339 در نيشابور است. وي فارغ التحصيل دوره ليسانس اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبايي و فوق ليسانس مديريت اجرايي از پرديس فارابي دانشگاه تهران است.

گفتني است اين نشست‌ با مشارکت دو انجمن کتاب سيمرغ، داستان سيمرغ و کلبه کتاب کليدر برگزار شد.