بزرگداشت بنیانگذار نخستین دبستان روستایی ایران

16نعمت ا… صادقی- هفته گذشته سرولایت میزبان نکوداشت «آقای مدیر» بود. مردی که پایه نخستین مدرسه روستایی کشور را در خاک نیشابور بنیاد نهاد و با پایه نهادن ۳۵ مدرسه دیگر، پایه گذار آموزش و پرورش نوین سرولایت شد تا حق بزرگی را بر گردن نسل تحصیل کردگان این سامان داشته باشد. تحصیل کرده هایی که یکی از آن ها فرزند نام آور خودش بود که آوازه تبحرش در دانش پزشکی به مرزهای ایران محدود نماند و تا «قلب» اروپا پیش رفت.

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ، شهر چکنه، میزبان مهمانانی از شهرهای مختلف بود تا یاد وخاطره حسن صادقی بنیانگذار آموزش و پرورش نوین سرولایت  و اولین دبستان دولتی روستای کشور را گرامی بدارند.

در مراسمی که به منظور گرامی داشت یاد پدر پروفسور حسین صادقی، که نخستین مدرسه را نه تنها در دیار خود، بلکه بنا به اسناد ارایه شده نخستین مدرسه روستایی ایران را بنا نهاده است، علاوه بر فرزند آن مرحوم که به نوعی میزبان این همایش به شمارمی آمد، مهمانانی از نیشابور، مشهد شهرهای هم جوار ، تهران و تعدادی از مسئولین و پزشکان  شرکت داشتند .

دراین یادواره فرماندار نیشابور ضمن تجلیل از شخصیت علمی توام با خضوع وخشوع پروفسور صادقی و پدر بزرگوار وی، بیان داشت: حاج حسن صادقی پایه‌گذار فرهنگ و اعتلای علمی در کشور بوده است و اگر نیشابور دارای یک تمدن بسیار بزرگ است به وسیله همت بزرگان این شهر در طول تاریخ و امثال حاج حسن صادقی ها بوده است.

غلامحسین مظفری با بیان این که میزبانی نیشابور از دانشمندان بزرگ جهان نشان ‌دهنده اهمیت بسیار زیاد این شهر در ایران و جهان است، گفت: هنوز نیازهای بسیار زیادی در روستاهای استان دیده می‌شود که باید با همت خیرینی همچون حاج حسین صادقی ادامه پیدا کند.

مظفری در ادامه عنوان کرد:ما این افتخار را داریم که اولین مدرسه «دولتی» روستایی کشور را در سال ۱۳۰۷درچکنه داشته ایم و اولین مدرسه «غیردولتی» روستایی را در سال ۱۳۰۹ در دیزباد نیشابور ساخته شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز که در این مراسم حضور یافته بود با بیان این نکته که خاک نیشابور به نوعی است که انسان های فرهیخته، با اخلاق و دارای علم وهنر در آن رشد کرده اند، به نقش سرمایه گذاری در آموزش وپرورش وثمرات آن اشاره نمود و یادی کرد از فرهیختگان این شهر به ویژه شادروان رضا صادقی دارنده مدال طلای ریاضی جهان

سید حسین شاهمرادی اضافه کرد: چکنه باعث افتخار ایران است که نخبگان نام آوری را پرورش داده است .

پرورفسور حسین صادقی فرزند مرحوم حسن صادقی دراین همایش با بیان خاطراتی ازمشقات  یک فرهنگی فداکار، بیان داشت : مرحوم پدرم از ناآگاهی و بی سوادی جامعه و از اینکه کودکانی که آینده کشور بودند در کوچه ها و محلات رها می شدند در رنج بود.

وی درآن زمان در اداره دارایی شاغل بود اما به جهت اهمیتی که برای آموزش فرزندان این مرزو بوم قائل بود در سال ۱۳۰۶ درخواست تاسیس دبستان را به اداره فرهنگ سرولایت داد و در سال ۱۳۰۷ این مجوز صادر و به وی اعلام شد میز و نیکمت مدرسه را تحویل بگیرد.

پدرم با مراجعه به اداره فرهنگ سرولایت نیمکت های مدرسه را تحویل می گیرد اما اعلام می شود که مدرسه معلم ندارند و باید خود وی مسئولیت آن را بپذیرد.  رئیس اداره فرهنگ بخش سرولایت، او را قانع می کند با توجه به ثواب و اهمیت این موضوع خود مرحوم پدر مسئولیت را بپذیرد و از آن پس وی نه کارمند دارایی بلکه مدیر و معلم مدرسه بصیری می شود.

وی اضافه کرد: نامگذاری مدرسه با عنوان «بصیری» از آن جهت بود که وی آن را پایه ای برای آگاهی، بصیرت و روشنایی بخشی به فکر و ذهن جامعه می دانست تا از بیراهه تاریکی افکار و ناآگاهی رهایی یابند. اما هیچ یک از این بهانه ها او را مایوس نکرد و از آن زمان به مدت ۳۰ سال تا سال ۱۳۳۷ در ابتدا هم مدیر و معلم و بعدها به عنوان مدیر مدرسه و سپس مدیر اداره فرهنگ بخش سرولایت به جامعه خدمت کرد.

در پایان این همایش از سند نخستین دبستان دولتی کشور در  شهرچکنه وتمبر یاد بود  رونمایی می شود.

گفتنی است که  مرحوم حاج حسن صادقی « معروف به مدیر» سال ۱۲۸۶ ه.ش در چکنه  مرکز بخش سرولایت از توابع نیشابور چشم به جهان گشود و دارای سه دختر وشش پسر تحصیل کرده می باشد که پرفسور حسین صادقی متخصص مشهور قلب جهان یکی از فرزندان وی می باشد  و در طول زندگی خود خدمات ارزنده ای را ارایه نمود. وی بنیانگذار آموزش وپروش نوین سرولایت بود ونخستین نخستین دبستان دولتی روستایی کشور را با نام  دبستان بصیری در سال ۱۳۰۷ در سرولایت بنیاد نهاد که خود سی سال خدمت ش را به عنوان معلم ومدیر در آنجا خدمت کرد  وپس ازآن ۳۵ مدرسه توسط ایشان از جمله نخستین دبیرستان های پسرانه ودخترانه در سرولایت احداث گردید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.