تجمع ممنوع _ فرمانداری اجازه تجمع روز کارگر را نداد

 

1 (20)روز جهانی کارگر، مناسبتی در تقویم، اما یادآور قشر بزرگی از جامعه که نسبت مستقیمی با رنجِ در عین محرومیت دارد. لایه ای از جامعه که هرازگاهی با تجمعات و تومارنویسی صدای حق خواهی خود را و گاه اعتراض به عدم رعایت حقوق شان را بلند کرده اند؛ هرچند با دلی لرزان و نگاهی هراسناک، با این جمله که «دست مان به جایی بند نیست و ممکن است همین کارمان را از ما بگیرند.»

به بهانه روز کارگر پای صحبت های محمد عمارلو دبیر «خانه کارگر»، تشکیلاتی که در نیشابور بیش از ۲۴هزار عضو دارد، نشستیم و وی از مشکلات جامعه کارگری و دغدغه های کارگران نیشابوری سخن گفت.

عمارلو با اشاره به این که خانه کارگر نیشابور در سال ۱۳۷۷ شکل گرفته است، اظهار داشت: ما مجموعه‌ای از کارگران صنفی هستیم که با محوریت اتحادیه تشکیلات «خانه کارگر» سایر شهرها و تهران دست به راه اندازی این واحد زدیم. هدف از شکل گیری چنین مکانی، احقاق حقوق کارگران در هماهنگی با سایر ادارات و سازمان‌های مرتبط با کارگر و آشنا کردن آنها با قانون کار و مزایایی است که قانون برای کارگر درنظر گرفته، می‌باشد.

روزهای دشوار «خانه کارگر» در دولت نهم

عمارلو گریزی به سال ۸۴ و دولت نهم هم زد و افزود: با ورود احمدی نژاد به رأس کار، وی و جهرمی، وزیر کار، با خانه کارگر به مخالفت برخاستند و جلوی فعالیت این تشکیلات را گرفتند که در آن سال ما به سوی تاسیس دانشگاه های علمی-کاربردی رفتیم تا آموزش همزمان با کار را در محور فعالیت های خود قرار دهیم. تا آن که در دوره بعد حقانیت ما اثبات شد و به فعالیت اصلی مان بازگشتیم.

تجمع ممنوع!

این فعال کارگری با اشاره به تاثیر تحریم ها در بیکاری بسیاری از کارگران و تعطیلی کارخانه ها، برداشتن نگاه امنیتی از تجمعات این قشر را خواستار شد و گفت: هم اکنون که مقرر شده تقریبا در تمام شهرهای کشور در روز کارگر تجمعاتی در حمایت از دولت و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنین مساله دستمزدها برگزار شود، معاونت سیاسی فرمانداری نیشابور و سایر دستگاه های امنیتی شهرستان چنین اجازه ای را به ما نمی‌دهند که این مساله سال هاست که در خراسان رضوی و به خصوص در نیشابور به معضل تبدیل شده است و ما بنا داریم در تهران به جمع دیگر کارگران بپیوندیم. ناگفته نماند که ضعف قانونی نیز در این زمینه وجود دارد. در حالی که برگزاری تجمعات کارگری در سراسر دنیا با استقبال و حمایت از سمت مردم، رسانه ها و حتی حکومت ها مواجه می‌شود در ایران این کار خلاف قانون تعبیر می شود.

عمارلو در ادامه افزود: ما هم اکنون افرادی را در میان کارگران داریم که به دلیل مطالبه حقوق عقب افتاده‌شان و برپایی تجمع از کار برکنار شده‌اند که از این موارد زیادند، به عنوان مثال یکی از کارگران «…الکتریک» در دو سال قبل و کارگری دیگر در شرکت …(کشتارگاه).

کارگران دلواپس سلامت شان

محمد عمارلو اشاره ای هم به بحث سلامت کارگران داشت و گفت: هم اکنون خواسته کارگران در حوزه سلامت این است که بحث بیمه سلامت و ادغام آن با بیمه تامین اجتماعی صورت نگیرد. چون در حال حاضر هر کارگری  ۹% حق درمان پرداخت می‌کند و در صورت ادغام، کارگران باید انتهای صف سلامت بایستند.

زیرمیزی گرفتن از بی کارها!

دبیر بزرگ ترین تشکیلات کارگری شهرستان در رابطه با دفاتر کاریابی نیز اشاراتی داشت و عنوان کرد: قبل از دولت نهم، اگر کارگر بیکاری می‌خواست به سر کار برود مستقیما از طرف اداره کار فرستاده می شد که خیلی بهتر بود ولی الان دفاتر کاریابی ضمن گرفتن مبالغی به‌عنوان حق ثبت نام (و در مواردی هم دریافت زیرمیزی برای در اولویت قرار گرفتن)، مبالغ دیگری هم از جمله ۵۰ درصد حقوق کارگران در صورت استخدام را مطالبه می‌کنند و کارفرما نیز برای اینکه حقوق کمتری بپردازد در این مواقع بیشتر به دنبال جذب کارگران زن است.

در ادامه عمارلو به دیگر مشکلات کارگران پرداخت و بیان کرد: از جمله مشکلات کارگران در حال حاضر؛ پرداخت نشدن سنوات کاری به آنها، عقد قراداد سفید امضاء، ذکر نکردن مدت قرارداد، عدم اجرای قانون کار از سمت کارفرما و عدم بازرسی مناسب توسط اداره کار، می‌باشد.

وی همچنین از لحاظ پوشش رسانه ای فعالیت های خانه کارگر، آن را ضعیف برشمرد و افزود: با وجود ضعف اطلاع رسانی، در بعضی مواقع هم که با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مصاحبه داشته ایم با تهدید کارفرما روبرو شده ایم. او در پایان خواستار توجه بیشتر به حقوقکارگر شد، تا آنها بتوانند لااقل با آشنا شدن با حق و حقوقشان، به خواسته خود برسند.

رییس اداره کار: به دنبال سازش هستیم

رییس اداره کار، در پاسخ به پرسش های خبرنگار ما در خصوص مشکلات کارگران گفت: یکی از اولویت های این سازمان بحث سازش در شکایات کارگران بود که در سال گذشته حدود ۳۶ درصد از این پرونده با وساطت این اداره حل و فصل شد و ۶۴ درصد از این شکایات منجر به بیکاری فرد از کار شده است.

نبوی نژاد ادامه داد یکی دیگر از درخواست های کارگران بازنشستگی از کارهای سخت و زیان آور است که در سال قبل ۲۷۹ مورد متقاضی داشتیم که برای آنها پرونده تشکیل و به استان ارسال شده است.

وی با بیان این که ثبت نام افراد جویای کار در دفاتر کاریابی انجام می شود اظهار داشت: چهار دفتر کاریابی در سطح شهر و یک دفتر در بخش زبرخان فعالیت دارند که در سال گذشته تعداد کل ثبت شدگان در این دفاتر حدود ۵۵۸۶ نفر بوده است که از این تعداد ۲۴۸۵ نفر به کار گماشده شده اند.

لازم به ذکر است روز جهانی کارگر یادمان شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو است که هر سال در بسیاری از کشورهای جهان گرامی داشته می‌شود.

مناسبت اول مه به عنوان روز کارگر به این لحاظ بوده است که در چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند.

با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبودی برگزار و هر سال هم تکرار شد که به تدریج اول ماه مه، روز جهانی کارگر عنوان گرفت.

در بسیاری از کشورهای جهان، در این روز تظاهرات و راهپیمائی‌های خیابانی برگزار می‌شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.