برگزاری گرامی داشت عطار نیشابوری در روز ملی او

داوود فرهادی        

    attarآفتاب عرفان آسمان نیشابور را روشن کرد

آئین بزرگداشت روز ملی عطار با برگزاری همایش علمی خود با حضور مسئولان، اساتید و اهالی و مردم فرهنگ مدار نیشابور در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد.

در این مراسم که روز چهارشنبه ۲۵ فروردین، هم زمان با روز ملی بزرگداشت عطار نیشابوری با حضور شخصیت هائی از جمله دکتر باکرجی (رئیس موزه مولانا در قونیه ترکیه)، و دکتر معدن کن و دکتر احمدی (از دانشگاه تبریز) و سرابی (مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی) به عنوان مهمانان ویژه آن بودند.

 

 

خبرهای ویژه فرماندار برای شهر عطار

فرماندار ویژه نیشابور به عنوان اولین سخنران در بین مدعوین و اعضای شورای اداری شهر و افراد حاضر ضمن خیرمقدم به تمام شرکت کنندگان در رابطه با برگزاری این همایش اعلام داشت: از سال گذشته تقسیم کاری بین دانشگاه ها و مراکز علمی شهرستان برای برگزاری و بزرگداشت مفاخر نیشابور از جمله عطار و خیام و فضل صورت گرفته که در این میان برگزاری روز ملی عطار به دانشگاه آزاد با توجه به بنیه علمی اش اختصاص یافت.

غلامحسین مظفری اظهار داشت: با توجه به تصویب تاسیس مرکز عطار پژوهی در دانشگاه مزبور، بزودی شاهد پژوهشکده و سپس پژوهشگاه عطارشناسی به منظور شناساندن عطار و عرفان‌ او به جهانیان باشیم.

مظفری همچنین حامل خبرهای ویژه ای برای نیشابور بود. او عنوان کرد: به زودی و در چند هفته آینده شاهد حضور هیاتی علمی از دانشگاه های مطرح دنیا، از جمله دانشگاه آکسفورد، هاروارد، استنفورد و دانشگاه های بزرگ کشورهای یونان و ایتالیا و… به منظور پیوند بین علم روانشناسی و عرفان خواهیم بود. و رئیس دانشکده مغز و اعصاب هاروارد در میان این اشخاص است.

فرماندار در خبری دیگر خاطرنشان کرد: طی ۵ جلسه ای که قبل از عید با دکتر شفیعی کدکنی در تهران داشتیم، مقرر گردید که ایشان با تمام توان علمی خود، بنیاد عطار را شکل دهند و از تمام ظرفیت های علمی نیز در جهت این مهم استفاده گردد.  خبر دیگری که مظفری آن را در همایش عطار عنوان کرد، مربوط قطار گردشگری بود. او گفت: به زودی بین مشهد و نیشابور قطار گردشگری راه خواهد افتاد و قرار است که تور یک روزه ای را داشته باشد که امیدواریم در آینده مسیرهای بیشتری را پوشش دهد.

فرماندار ویژه نیشابور فرصت را مغتنم شمرد و از قول هائی که برای روز خیام وعده آن را داده بود یاد کرد و اظهار داشت : در روز ملی خیام، به دانشجویان منتخب نیشابوری مبلغ ۲۰ هزار دلار اهدا خواهد شد.

گفتنی است که پیش از مراسم علمی روز ملی عطار نیز با حضور فرماندار و شهردار و برخی از اعضای شورای شهر نیشابور با حضور مدعوین این مراسم از نمادهای مربوط به منطق الطیر عطار شامل دو المان سنگی پرندگان هما و طاووس در پارک سیمرغ که توسط هادیانی، هنرمند نیشابوری، ساخته شده بود رونمائی شد. این مجسمه ساز قول داد که بزودی تمام «سی» مرغ داستانت منطق الطیر، با استفاده از اسناد و متون به جا مانده، ساخته و در نیشابور نصب خواهد شد.

سخن از عرفان؛ از بلخ و نیشابور تا قونیه

در ادامه برنامه علمی همایش عطار، مقالاتی تحقیقی در باب این شخصیت و عارف بزرگ جهان توسط استادان دعوت شده به این مراسم قرائت گردید.

«نگاهی به بینش انتقادی عطار نیشابوری» توسط دکتر بتول فخرالاسلام که در آن اشاره ای به اینکه «عطار عارفی بریده از خلق نبود» شده بود، مقاله دکتر عباسی با عنوان «مقایسه مرغان منطق الطیر عطار با رفتن بنی اسرائیل به میقات در قرآن»، که در آن محقق وجوه مشترک آن را سیر و سلوک و اندیشه دیدار و … در هر دو گروه می‌دانست، از جمله این سخنرانی ها بود.

دکتر احمدی، پژوهشگر عطارشناس از دانشگاه تبریز، از دیگر سخنرانان مراسم بود، که در سخنان ش به رهنمودهای عطار در مصیب نامه اشاره کرد. همچنین دکتر رضا جلیلی از سوادکوه نیز  از «فنا و بقا در آثار عطار» سخن به میان آورد.

سعید سرابی  (مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی) نیز با ذکر تاریخچه ای از زندگی عطار، اوج عرفان را در آثار وی دانست و افزود: ما اکنون سه روز ملی داریم که دو روز آن متعلق به نیشابور است. و این اهمیت این شهر را می‌رساند.

در ادامه این مراسم دکتر نرسی باکرجی از موزه قونیه دیگر سخنران بود که ابتدا چند کلمه ای را به فارسی گفت و سپس به زبان ترکی عنوان کرد: ۱۶ کتاب خطی متعلق به آثار عطار نیشابوری در موزه مولانای قونیه نگهداری می‌شود که قدیم ترین آن، کتاب اسرار نامه عطار مربوط به سال ۶۰۸ هجری می‌باشد که به نظر می‌رسد همان کتابی باشد که شیخ عطار به مولانا در مسیر سفرش از بلخ به  قونیه، در نیشابور  به او داده است.

در ادامه این مراسم اعلام گردید که رئیس موزه مولانا در قونیه ترکیه، یک قطعه نسخه تصویری از اصل کتاب تاریخ نیشابور معروف به «تاریخ الحاکم» را که در موزه قونیه نگهداری می‌شود را با خود به نیشابور آورده است.

در ادامه این همایش ملی نیز از دانش آموزان برتر مسابقه «منطق الطیر عطار» و همچنین ابوالقاسم اخویان (آجرتراش)، ساسانی و دیگر مدعوین که از راه دور آمده بودند با تقدیم لوح سپاس، قدردانی شد.

رونمایی از لوح فشرده شیخ صنعان، که توسط توسط خانم دکتر احمدی گردآوری شده، به نفع جامعه روشندلان، از دیگر بخش های همایش علمی صبح روز ۲۵ فروردین بود که شهردار و فرماندار نیشابور، با خرید ۱۰۰ نسخه از آن، در این کار خیر سهیم شدند.

اجرای موسیقی گروه شادیاخ نیز حُسن ختام برنامه ها در نوبت صبح بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.