در نشست فعالان اقتصادی و دولت عنوان شد : اگرهمچنان بخواهیم یک طرف را محق کامل و طرف دیگر را مقصر بدانیم، همان روند ۳۷ سال گذشته را خواهیم داشت

اقتصاد مقاومتی به ما می گوید، به توان، نیرو و متخصصین خود اعتماد کنید

اجرای قانون درمورد عده ای مستحب و در مورد عده ای واجب است*تفکری در کشور بود که به تولید و صنعت اعتقادی نداشت و تن پروری را ترویج می کرد

یارانه آخر هر ماه به حساب ها واریز می شد. نیروی کار هم در خانه معطل بود و هرچه هم لازم داشتیم از چین وارد می کردیم

*یکی از راه های رشد اقتصادی در عرصه صادرات حذف کشورهای واسطه در فروش یا فرآوری است

* باید دنبال ایجاد فرصت ها و حمایت های غیرپولی برای تولیدکنندگان بود

* بالا بودن نرخ بهره بانکی ۳۰ درصدی، نرخ ۹درصدی ارزش افزوده، کاهش تولید و سرشکن هزینه های تمام شده

بین تولیدات از عوامل افزایش قیمت ها است

*باید اختیارات وزارت خانه ها به استان ها تفویض گردد تا بروکواسی کوتاه شود

متأسفانه همان نگاهی که در تهران می خواهد بسیاری از امکانات و فرصت ها را متمرکز کند در استان ها نیز نسبت به شهرستان ها وجود دارد

  13نشست و گفتگوی بخش خصوصی و مسئولان دولتی بعدازظهر سه شنبه ۲۴فروردین با حضور فعالان اقتصادی، صنعتی، بازرگانی، کشاورزی،  خدماتی و … در محل سالن شهید عابد فرمانداری و به منظور تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان نیشابور برگزار گردید.

در این نشست سه ساعته مروج الشریعه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی، شافعی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی، علیرضائی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به همراه فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان حضور داشتند و نمایندگانی از فعالان حوزه های مختلف به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

مروج الشریعه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی در این نشست اظهار داشت: متأسفانه در مقطعی روند و تفکری در کشور بود که به تولید و صنعت اعتقادی نداشت و صنعت را غربی می دانست. تن پروری را ترویج می کرد و به خانه خزیدن و برای هم شاهنامه خواندن را، یارانه هم آخر هر ماه به حساب ها واریز می شد. نیروی کار هم در خانه معطل بود و هرچه هم لازم داشتیم از چین وارد می کردیم. با بقیه دنیا هم که تعاملی نداشتیم و اگر هم می خواستیم، نمی شد. با این شرایط اقتصاد مقاومتی راه نجات و لازمه پویایی و تلاش است.

وی افزود: نظام بانکی ما هم وضع تأسف باری دارد. این مایه تأسف است که باید بخش زیادی از مدیران استان صرف ساماندهی مؤسسات مالی که با نام ائمه هم تشکیل شده اند، صرف شوند و باید پاسخ گویی مردمی باشیم که بخش زیادی از سرمایه خود را در این مؤسسات به امانت گذاشته اند و اگر این پول ها وارد تولید و اقتصاد می شد، امروز با این رکود مواجه نبودیم.

این مقام اقتصادی استان تصریح نمود: اقتصاد مقاومتی به ما می گوید، به توان، نیرو و متخصصین خود اعتماد کنید. اقتصاد مقاومتی الزاماتی دارد یکی از این الزامات این است که تمرکز زدایی کنیم. باید بسیاری از آنچه که در اختیار وزارت خانه ها و دستگاه های ملی است به استان ها تفویض شود تا بروکراسی کوتاه شده و کارها تسریع شود. متأسفانه همان نگاهی که در تهران می خواهد بسیاری از امکانات و فرصت ها را متمرکز کند در استان ها نیز نسبت به شهرستان ها وجود دارد.

مروج الشریعه در واکنش به اظهارات رستمی یکی از فعالان صنعتی مبنی بر اینکه «صنعتگر سهم خود را اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی انجام داده و دولت است که باید اقدام و عمل خود را نشان دهد»، بیان داشت: اگرهمچنان بخواهیم یک طرف را محق کامل و طرف دیگر را مقصر بدانیم، همان روند ۳۷ سال گذشته را خواهیم داشت. بلکه باید دو طرفه و با تعامل حرکت کرد.

فرماندار نیشابور نیز اقتصاد مقاومتی را فرصتی مغتنم برای اقدامات جدی در حوزه اقتصادی در شهرستان دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی باید در اقتصاد کشور «رشد پایدار»، «سرمایه گذاری پایدار»، تولید پایدار و نهایتا شرایط  تعادلی در عرضه و تقاضا اتفاق بیفتد.

مظفری ادامه داد: البته در عین حال باید نوسانات کم شود، شرایط  پایدار برای اقتصاد کشور ایجاد گردد و رشد مستمر داشته باشیم.

وی افزود: من نماینده دولت در شهرستان هستم و اگرچه باید نگاه دولتی داشته باشم اما به ادارات توصیه می کنم حداکثر مساعدت و همراهی لازم را با تولیدکنندگان داشته باشند.

محمد رفیقیان رئیس انجمن مدیران صنایع نیشابور، بحران اصلی صنعت را در شرایط فعلی کشور، رکود بازار به دلیل عدم قدرت خرید مردم  دانست و گفت: صنعتگران علی رغم شرایط دشوار دست از  کار نکشیدند اما متأسفانه اجناس زیادی در انبارها مانده است.

وی در خصوص دلایل افزایش قیمت ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم اظهار داشت: بالا بودن نرخ بهره ۳۰ درصدی بانک یکی از عوامل فشار بر تولیدکننده است. همچنین نرخ ۹درصدی ارزش افزوده نیز از دیگر عوامل افزایش قیمت ها می باشد. از طرفی چون به دلیل رکود بازار نمی شود با تمام ظرفیت کارخانه کار کرد و ظرفیت تولید محدود می شود، در نتیجه هزینه های تمام شده واحد صنعتی از مواد اولیه، بیمه، مالیات، عوارض، جرایم، قبوض و … بین همین میزان محدود تولیدات سرشکن می شود و طبیعتا افزایش قیمت کالا را به دنبال دارد. مالیات عملکرد هم که بنا بود با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به تدریج حذف شود، برعکس با فشاری بیشتری اخذ می شود.

این پیشکسوت صنعتی گفت: اگر پروژه های عمرانی و ساخت و ساز فعال شود، تأثیر بسزایی در رونق اقتصادی خواهد داشت.

وی با ابراز خرسندی از تلاش های دولت در راستای دست یابی به توافق هسته ای، انتخاب دکتر گرمابی را به عنوان فردی اشنا به زبان و درد صنعتگران، خواستار عضویت وی در کمیسیون صنایع مجلس شد.

ابوالفضل کرباسی شرق دبیر خانه کشاورز  نیشابور نیز در سخنانش با اشاره به برگزاری همایش ملی آب در اردیبهشت ماه سال گذشته، انتقاد کرد: متأسفانه با گذشت یک سال هیچ اتفاقی رخ نداده و دست آوردی نداشته ایم و حتی به دستور وزیر کسی در استان توجه نکرده است.

وی افزود: برخی چاه های کشاورزی برداشت های بی رویه دارند ولی برخورد مناسب صورت نمیگیرد اما از سویی فشار زیادی به کشاورزان مستضعف برای برداشت اضافه  وارد می شود، در حالی که اگر ۴ مورد از چاه های پر برداشت برخورد شود به اندازه برداشت چهارصد کشاورز مستضعف می باشد.

این فعال کشاورزی اقدامات دولت در زمینه هسته ای و اقتصادی را بسیار مدبرانه و امیدبخش عنوان کرد و  با بیان اینکه ما اقتصاد مقاومتی را سال ها قبل شروع کرده ایم، تصریح نمود: ما با رشد ۶/۵درصدی در حوزه کشاورزی مواجه بوده ایم در حالی که صنعت ۲ درصد رشد منفی داشته است. صنایع تبدیلی و کشاورزی چرخه ای مرتبط و پیوسته است، لذا ما باید از یکدیگر حمایت کنیم.

احمدی مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با اشاره به کمک دو سه میلیاردی در سال به اتاق بازرگانی خراسان رضوی، از رئیس این اتاق خواستار حمایت و اختصاص این کمک ها به تجهیز و ساخت فضای مناسب برای اتاق بازرگانی شهرستان نیشابور شد.

وی با اشاره به پروژه مجتمع فولاد در زمینه گردشگری، اظهار داشت: در زمینی به مساحت ۷ هکتار برای احداث مجموعه  ای رفاهی، تفریحی، سیتی سنتر و … برنامه ریزی کرده ایم و در همین رابطه اقدام به عقد قرار داد با سرمایه گذاری مناسب کرده ایم.

احمدی به ملزومات اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: از این نکته نیز نباید غافل بود که نرخ حامل های انرژی دیگر جایی برای تغییر ندارد و اصلا قابل رقابت نیست.

علیرضایی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به طولانی شدن روند مذاکرات هسته ای، این مسئله را موجب به طول انجامیدن اخذ تصمیمات مورد نیاز بخش تولید و صنعت دانست.

وی با انتقاد از صادرات با واسطه در کشور، یکی از راه های رشد اقتصادی را حذف کشورهای واسطه در فروش یا فرآوری عنوان کرد و گفت: ما برخی محصولات خود را به کشورهای می فروشیم که مصرف کننده نهایی نیستند و بخش زیادی از سود ارزش افزوده و فروش نصیب آن ها می شود. همچنین در بسیاری از محصولات اگر بجای خام فروشی خودمان فرآوری را انجام دهیم گام بزرگی در رونق اقتصادی خواهیم برداشت.

این مقام مسئول به راه کار ایجاد فرصت ها و حمایت های غیرپولی برای تولیدکنندگان در سال گذشته اجرا کرد و همچنین از ابلاغ معافیت های مالیاتی حوزه صنعت در سال جدید خبر داد.

شافعی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی تصریح نمود: یکی از معضلات تولید قانون گریزها هستند و به قول رئیس جمهور وای بر روزی که قبح قانون گریزی ریخته شود.

وی افزود: دردها و مشکلات را همه می دانند، باید راهکارها و پیشنهادات را مطرح کرد. فعالان بخش خصوصی در حوزه های مختلف با یکدیگر وارد گفتگو و هم اندیشی شوند و سپس با پیشنهادات هماهنگ و متحد به تعامل با دولت بپردازند، نه اینکه خواسته ها و پیشنهادات هر یک ناقض و عکس دیگری باشد.

قدمیاری رئیس اتاق اصناف نیشابور نیز با اشاره به آمار رسمی مبنی بر فرار مالیاتی ۵۰درصدی در کشور، گفت: چرا فشار مالیاتی فقط باید روی ۵۰ درصد دیگر باشد. متأسفانه اجرای قانون درمورد عده ای مستحب و در مورد عده ای واجب است.

در میان جلسه برخی از حاضران و فعالان اقتصادی به بیان دیدگاه های خود پرداختند، برخی از آنان به تعارفات و سخنرانی های بی حاصل انتقاد کرده و خواستار تشکیل جلساتی تخصصی شدند که منجر به رفع عملی مشکلات شود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.