معاون بازسازی ومسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور: تاکید بر تولید مسکن معیشت محور در مناطق روستایی

 

139206041426554571047264باقر صدیقی– معاون بازسازی و مسکن روستائی به همراه مدیرکل مسکن روستائی، مدیرکل نظارت وارزیابی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور و مدیرکل بنیاد مسکن خراسان رضوی با معاون استاندار و فرماندار نیشابور دیدار نمود.

در این دیدار معاون استاندار و فرماندارویژه شهرستان اظهار کرد: ایران یکی از سانحه‌خیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود که از همه مهم تر زلزله، هر ساله بسیاری از سکونت گاهای ایران را به ویژه در مناطق روستایی تهدید می‌کند.

غلامحسین مظفری تصریح کرد: این شهر به عنوان ام البلاد خراسان بارها ققنوس وار سراز خاک برداشته وبه دلیل داشتن این ظرفیتهای عظیم وشرایط اقلیمی مناسبش احیا و زنده شده است.

وی لازمه جلوگیری از مهاجرت وایجاد فرصت های شغلی در روستاها را استفاده بهینه از ظرفیت ها واستعدادهای خدادادی مناطق دانست و افزود: ضمن ارائه خدمات به روستاها وکمک به توسعه زیرساخت ها اگر به فکر اشتغال نباشیم طبیعی است که فاصله فقر وغنا وشیب مهاجرت به سمت مناطق برخوردار بیشتر خواهد شد.

فرماندا با اشاره به این که این شهرستان با داشتن حدود ۱۴ رودخانه دائم و روستاهایی واقع شده در  دامنه کوهستان و داشتن کویر زیبا وبکر، تعداد۴۳۱ روستا و داشتن ۱۰درصد جمعیت روستایی استان گفت: استفاده از فرصت ها وایجاد ظرفیت های اقامتی ساماندهی شده وراه اندازی اقامت گاه های بوم گرا ازضروریات توسعه گردشگری در مناطق روستایی دارای قابلیت جذب گردشگراست.

مظفری مشارکت بخش خصوصی درپیشبرد اهداف را مهم و ضروری برشمرد وافزود: لازم است به منظور جلب مشارکت ها مقدمات کار را فراهم کنیم وتکلیف پروژه ها مشخص و روشن باشد که در این خصوص لازم است طرح های مطالعاتی روستاهای هدف گردشگری مانند دیزبادعلیا، فوشنجان و… با همکاری بنیاد مسکن صورت پذیرد.

وی همچنین بر لزوم بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی تاکید و بیان کرد: بنیاد مسکن متولی ساخت مسکن روستایی و مسکن محرومین در مناطق روستایی است که از ابتدای طرح تاکنون با کمک بانک ‌های عامل و مسئولین مربوطه اقداماتی جهت پرداخت تسهیلات به روستائیان انجام شده  است.

معاون بازسازی ومسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز با ابراز خرسندی از این دیدار با اشاره به وقوع زلزله چندین سال قبل دراین شهرستان اظهارداشت: پرداختن به موضوع معیشت روستاییان قطعا باعث جلوگیری از مهاجرت آنان می شود و با فراهم کردن اشتغال‌زایی پایدار در روستاها و ایجاد اشتغال با توجه به شرایط حاکم بر روستاها و با نظارت‌ بنیاد مسکن می‌توان وضعیت اقتصادی خانواده‌های روستایی را بهبود بخشید.

عزیز الله مهدیان افزود: تولید مسکن معیشت محور از ضروریات  توسعه مناطق روستایی است و بر اساس این فرایند روستاییان باید بتوانند در محل زندگی و سکونت خود به تولید و اشتغال و معیشت و ایجاد درآمد نیز فکر کنند و مسکن روستایی همه مولفه های لازم برای رونق و معیشت را هم در اختیار آنان بگذارد.

وی ضمن اشاره به موقعیت وبافت منطقه ای شهرخرو از توابع نیشابور بر لزوم مقاوم سازی واحد های موجود روستایی تاکید و اضافه کرد: این شهر که از بافت روستایی برخوردار است منطقه ای بسیار زیبا، مستعد، زنده و پویا است که با توجه به خطر قرار گرفتن نیشابور درگسل زلزله لازم است توجه ویژه تری به این گونه مکان های روستایی شود.

مهدیان گفت: از سال ۸۴ و براساس برنامه کاهش بلایای طبیعی با اختصاص تسهیلات کم بهره به واحدهای مسکونی روستایی برای مقاوم‌سازی این واحدها سالانه ۲۰۰هزار واحد در نظر گرفته شده است که برای این گونه مناطق پیشنهاد پرداخت تسهیلات ۳۰میلیون تومانی کم بهره و بلاعوض ۶میلیون تومانی را داریم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به رعایت دقیق آیین نامه ها و موازین و مقررات ساختمان در احداث بناهای روستایی اشاره کرد و گفت : معمولا هنگام وقوع زمین لرزه ها مشخص می شود که در عمل تا چه میزان به این آیین نامه ها توجه شده است و خوشبختانه بنیاد مسکن در این زمینه کارنامه درخشانی دارد و وقوع زمین لرزه در مناطق مختلف روستایی کشور در سالهای اخیر نشان می دهد که کاهش خسارت ها و تلفات نتیجه همین مقاوم سازی ها بوده است.

مهدیان همچنین با ارائه آماری از تسهیلات اعطا شده گفت: با اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی تاکنون یک میلیون و ۵۱۱ هزار واحد روستایی معادل ۴۰ درصد واحد ها در مناطق روستایی مقاوم سازی شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن از قول معاون رئیس جمهور برای حل مسئله تضمین‌نامه‌های پرداخت تسهیلات مسکن روستایی خبر داد وگفت: در سال گذشته تضمین‌نامه‌ها از سوی دولت هم برای اصل وام و هم برای بازپرداخت آن صادر می‌شد اما امسال دولت فقط یارانه وام را تضمین می‌کند که همین موضوع باعث شده بانک‌ها سخت‌گیری زیادی در پرداخت تسهیلات داشته باشند.

درادامه سرپرست معاونت فنی وعمرانی فرماندارنیشابور نیز با ارائه گزارشی از وضعیت جمعیتی روستایی شهرستان اظهارداشت:این شهرستان با جمعیت حدودنیم میلیون نفرکه ۵۱درصد جمعیت شهری و۴۹درصد جمعیت روستایی است و۱۰درصد جمعیت روستائی استان را دارد و ازتعداد۴۳۱ روستای این شهرستان تعداد ۵روستا قابلیت ارتقا به شهر را دارند.

عرب پور افزود: در۳۰۵ روستا ی بالای ۲۰خانوار از ۴۳۱ روستا طرح مصوب  اجرای طرح هادی داریم که با مساعدت بنیادمسکن طرح نهضت آسفالت نیز دردست اجرا می باشد.

وی گفت: درصد اجراشده طرح هادی به کل روستاها ۱۶درصد است که این میزان دراستان ۱۹درصد می باشد.

گفتنی است معاون بازسازی و همراهان بازدیدی از مناطق شهرخرو، فوشنجان و دیزباد داشتند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.