بلوغ سیاسی و تداوم روند خردگرایی در انتخاب نمایندگان

حبیب اله قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

اقبال گسترده و رای مردم نیشابور به دکتر حمید گرمابی، رئیس و استاد تمام دانشکده ی پلیمر امیر کبیر، نشان دهنده ی تدوام پارادایم عقلانیت و واقع نگری مردم نیشابور در مقوله ی انتخابات است. اگرچه چندین ماه است که تبلیغات غیر رسمی برخی از نامزدها شروع شده و در مناطق مختلف روستایی و شهری، سفره های رنگین گسترانیده اند ولی با شروع تبلیغات رسمی، حضور پر شور  و بدون چشم داشت شهروندان در ستاد انتخاباتی دکتر حمید گرمابی و حمایت گسترده ی از وی، حاکی از شانس بالای ایشان برای پیروزی در این دوره بود. بر اساس نظر کارشناسان مسائل سیاسی  ایران، هرگاه بیش از ۶۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کنند، نامزدهایی به مجلس راه می یابند که به اصلاح طلبان نزدیکتر و از شایستگی بیشتری برخوردارند. با این فرض و با توجه به فرصت محدود دکتر حمید گرمابی برای تبلیغات، برخی نظر سنجی ها، حتی از طرف نامزدهای رقیب ایشان نشان می داد شانس حضور ایشان در مجلس شورای اسلامی، بیش از نامزدهای دیگر است. بنابراین اهالی نیشابور، توانستند ثمره ی مشارکت و عقلانیت خود را چشیده و پیروزی دکتر گرمابی را در صبح شنبه ی هشتم اسفند جشن بگیرند.

همه باور داریم انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با اتکا به عقلانیت مردم صورت گرفت، لکن انتخاب نمایندگان وابسته به اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که این روند بهبود بیشتری یافته و می تواند نقطه عطفی در تاریخ فعالیت سیاسی ایرانیان باشد. انتخاب رئیس جمهور با انتخاب نمایندگان مجلس تفاوت دارد. انتخابات اسفندماه ۹۴، به دلیل محلی بودن و تاثیر عواملی مانند قوم گرایی، نفوذ صاحبان قدرت و هزینه های سرسام آور میلیاردی، نگاه واقع بینانه ی مردم را در انتخاب با چالش جدی مواجه می کرد و می توانست موجب راه یافتن کسانی به مجلس شود که با منافع ملی سازگار نباشد.

اما خوشبختانه مردم بسیار هوشمندانه عمل کرده اند. این بار برای مردم، طبق دستورات ائمه(ع)، ملاک ها و معیارها تفاوت می کرد. صداقت و راست گویی نخستین ملاکی بود که برای سنجش نامزدها در نظر گرفته شده است. مردم از شعار و وعده های بزرگ و دروغین خسته شده اند. در همین رقابت ها، برخی از نامزدها مقابل مردم می ایستادند، چشم در چشم آنان دروغ گفته و کارهای دیگران را به نام خود سند می زدند. وعده هایی تکراری و غیر صادقانه از آبادی و رونق اقتصادی می دادند و برنامه هایی که در حال تدوین است! در میان این نامزدها، نامزد پیروز، از دانش و علم خود می گفت و نیاز به نگاه و برخورد علمی به مشکلات را توصیه می کرد. از گفتن «نمی دانم و اطلاعاتم  در این مورد کامل نیست»، شرمی نداشت و معتقد به کار  و تصمیم جمعی و مشورتی بود. مردم، به صداقت علمی و اخلاقی دکتر حمید گرمابی رای داده اند.

علاوه براین، همان گونه که رهبر معظم انقلاب نیز در بیانات خود بارها تاکید کرده اند، معیار دوم برای انتخاب شایسته به قول حضرت امام جعفر صادق(ع) رعایت حق الناس است. گفته می شود حق الناس در محضر باری تعالی قابل اغماض نیست. افزون بر این، این  موضوع فقط به مسائل اقتصادی محدود نمی شود بلکه کلیه شئون زندگی اجتماعی انسان از جمله رعایت حقوق سیاسی مردم را نیز در بر می گیرد. یکی از حقوق مهم سیاسی مردم در انتخابات، محروم نشدن آنها از اطلاعات و آگاهی برای اتخاذ تصمیم درست در ارتباط با نامزدها ست. کاندیدا ها باید به صورتی شفاف دارائی، توانایی، عملکرد و سوابق اجرایی خود را به اطلاع مردم برسانند. هرگونه سوء استفاده از عناوین و القاب غیر واقعی برای جلب آرای مردم، نادیده گرفتن حق الناس است.

همچنن، به دست آوردن کرسی نمایندگی مجلس، به معنای دست رسی به نقش و قدرت سیاسی است. کسانی باید به این نقش دست رسی بیابند که واقعا دانایی و توانایی لازم را داشته باشند. متاسفانه برخی از نامزدها، چون لیاقت لازم را برای این نقش بسیار مهم نداشته اند، تلاش کردند از دارائی های خود استفاده کرده و با مخارج میلیاردی از جمله توزیع غذا، وعده ی پست و مقام و … مردم را نمک گیر کنند  و به قدرت دست یابند. هرچند دادن ولیمه و گره گشایی از کار همشهریان پسندیده است، اما پنهان کردن ناتوانی در اقناع مردم برای دست رسی به نقش سیاسی به وسیله پول هایی با منشاء نامعلوم، بازی با شعور مردم است. متاسفانه برخی مردم نمی دانند باید خودشان هزینه ی تبلیغات سنگین را فردای انتخابات با گسترش فقر و بیکاری بپردازند.

خوشبختانه در انتخابات اسفند مردم نشان دادند در این ارتباط آگاهی و شناخت لازم را به دست آورده اند. بخش وسیعی از مردم نیشابور، با رای به دکتر گرمابی نشان دادند به حق و حقوق خود اشراف کامل دارند و خداوندان زر نمی توانند با هزینه های گزاف و بیهوده رای آنها را بخرند. به نظر می رسد این روند موحب می شود تا در انتخابات بعدی نامزدها تلاش کنند به جای رفتار عوام فریبانه، بیشتر به دنبال  افزودن بر شایستگی های خود باشند و در راه خدمت واقعی به مردم تلاش کنند. دکتر گرمابی، با اعلام دارایی و ثروت خود به مردم نشان داد که کرسی نمایندگی مجلس، جایی برای تجارت و کسب و کار نیست. او بر توانمندی های خود پای می فشرد و به همین دلیل از پهن کردن سفره و دادن وعده های دروغ پرهیز می کرد. انتخاب مردم این نکته را یادآوری می کند آنها که به انگیزه های اقتصادی وارد گود سیاست می شوند راه را بیهوده پیموده اند. وظیفه ی نمایندگی ایجاب می کند، که ایشان  و نزدیکان شان از برخی فعالیت های اقتصادی اجتناب کنند. در غیر این صورت نمی توانند بر تصویب قوانین متناسب با نیازهای جامعه و نظارت بر اجرای آن تمرکز داشته باشند.

در کنار این موارد، رای به دکتر گرمابی نشان می دهد بیشتر مردم اضطرار و اهمیت مشکلات و بحران های پیش روی جامعه را درک کرده اند. مسائل اجتماعی بیکاری، فقر، طلاق، اعتیاد و …، کارد را به استخوان رسانده است و هیچ نیرویی به جز نیروی خرد و اندیشه نمی تواند راه حل مناسبی برای برون رفت از مشکلات گریبان گیر جامعه پیشنهاد کند. اکثر مردم این بار فارغ از توصیه و تشویق ها، پذیرایی ها و تطمیع ها تصمیم گرفتند. به همین دلیل، قوم گرایی و قبیله گرایی در انتخاب آنها به حاشیه رانده شد.

بدون تردید رشد نگاه عقلانی مردم که با رای به دکتر گرمابی تبلور یافت، حلقه ی گم شده ی کلاف سردرگم حل مشکلات کشور است. نمایندگان مجلس می توانند قوانینی به تصویب برسانندکه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی را تسهیل نموده و بزرگ ترین مشکل ایران، یعنی معضل بیکاری را بهبود بخشند. علاوه براین، نظام اجتماعی ایران نیاز مبرم و اساسی به قوانینی دارد که جلو رانت خواری و سوء استفاده از بیت المال توسط سیاسیون را بگیرد. نمایندگان می توانند با تکیه بر قدرت نمایندگی و نظارت بر اجرای قانون اساسی، شایسته سالاری را در دستگاه های اجرایی نهادینه کرده و به توسعه و پیشرفت کشور، همسو با دولت اهتمام  ورزند. چنین باد!

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.