کاریکاتور، هنری که در لحظه اتفاق می افتد

10«کاریکاتوریست هنرمندی است متفکر و صاحب اندیشه که علیه عقب ماندگی ها و نا به سامانی های ذهنی، فکری و عملی انسان معاصر بر می آشوبد و با کشیدن تیغ برنده ی اعتراض در قالب طنز تلخ و یا گشودن لب خند در قالب شوخی با پدیده های ادراکی، اعماق دل را جلا می دهد.» (صحفی، سید محمد،۱۳۷۶)

کارتون یا کاریکاتور نوعی نقاشی است که سوژه را به صورت طنز و حنده آوری ترسیم می کند این واژه از زبان ایتالیایی وام  گرفته شده . و هنری است که  قبل از روزنامه نگاری و حتی صنعت چاپ وجود داشته است .کاریکاتور در قرن هفده و توسط کراچی در کشور  ایتالیا پایه گذاری شد ه است .. در ایران اولین کارتون ها توسط هفته نامه ملانصرالدین که در قفقاز آذربایجان چاپ می شد (در دوره انقلاب مشروطه) به جامعه معرفی شد.اولین کسی که این هنر را در ایران پایه گذاری کرد عظیم زاده نقاش اهل تبریز بود . در شهرمان نیشابور جوانی خوش فکر و اهل ذوق به نام هادی لگزیان ،همشهریان ما را با این هنر شاد و مفرح آشنا کرده است . او که کارشناس رادیولوژی است هنر کاریکاتور  را وارد زندگی روزمره خود کرده است .. گفتگوی صمیمانه ما را با او ملاحظه می کنید .

اولین کارتون ترسیم شده توسط شما کی و در کدام نشریه به چاپ رسیده است ؟

اولین اثر من در نشریه وزین صبح نیشابور به چاپ رسید و موضوع آن کارتونی درباره ساخت نیروگاه در نیشابور بود .این کاریکاتور را شخصا به دفتر نشریه بردم و با تشویق زنده یاد سعید کاویانی سردبیر محترم نشریه روبرو شدم و این برخور انقدر در من موثر افتاد که تا کنون این هنر را ادامه داده ام.

دلیل جذب شدن شما به هنر کاریکاتور چه بوده است؟

از دوره تحصیلی ابتدایی به نقاشی علاقه مند بودم و در مسابقات هنری هم شرکت می کردم وکسب  مقام اول شهرستان در رشته نقاشی یادگار همان دوران است .اما آنچه مرا جذب هنر کاریکاتور کرد تماشای کارتونهای تلویزیونی مخصوصا کارتون پلنگ صورتی و نقاشی از شخصیتهای این کارتون جذاب بود .دیگر عامل تماشای برنامه تلویزیونی خاطرات ماه رمضان بود که توسط استاد عبدی اجرا می شد وبا کشیدن کارتون مخاطب را جذب خود می کرد .

اما نقطه عطف زندگی هنری شما هنگام ورود به دانشگاه و آشنایی با بزرگان این رشته هنری روی داد داستان چه بود؟

بله من ابتدا در رشته رادیولژی و در مقطع کاردانی در دانشگاه پیراپزشکی مشهد قبول شدم  و آنجا بود که همکاری با صفحه کتاب و دانشجو را در روزنامه قدس شروع کردم و این همکاری بمدت دو سال ادامه یافت .ضمنا در مدت اقامتم در مشهد با دوستان و همکاران انجمن کاریکاتور مشهد را تشکیل دادیم و این کار به مدد همکاری سازمان تبلیغات اسلامی خراسان صورت گرفت .از دیگر فعالیتهای هنریم شرکت در نمایشگاههای جمعی و انفرادی و شرکت در نمایشگاه شهر پاک بود که به همت شهرداری مشهد برگزار شد و من موفق به کسب لوح تقدیر شدم .

و پس از آن چه اتفاقی افتاد؟

پس از آن برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی عازم تبریز شدم و خوبی کار این بود که مجبور بودم در تهران توقف کنم و این کار فرصتی به من داد که از نزدیک با نشریه معروف گل آقا و شخص کیومرث صابری از نزدیک اشنا شوم و با شرکت در مسابقه بمب اتمی مجله گل اآقا همکاری خود را با این نشریه آغاز کنم . آنجا بود که با استادان طنز و کاریکاتور ایران همچون علی دیواندره ای «رادمند»نیستانی ضیایی «اربانی و………اشنا شدم و هنر و شخصیتم در آن مقطع اعتلا یافت و من  بخشی از  رشد هنری خودم را مدیون آن مقطع زمانی و آشنایی با آن بزرگان می دانم .ضمنا همزمان با همکاری با نشریه گل اقا به خانه کاریکاتور ایران هم رفت و آمد داشتم و دوره های عالی آموزشی را آنجا طی کردم و از مصاحبت استادانی همچون طباطبایی و برومند بهره کافی بردم ..

تا کنون با چه نشریاتی همکاری داشته اید؟

همانطور که گفتم نشریه صبح نیشابور اولین کارتون مرا را چاپ کرد پس از آن با روزنامه های قدس «کیهان کاریکاتور» هفته نامه توانا و نهایتا هفته نامه خیام نامه همکاری داشته ام .

آیا در مسابقات جهانی هم شرکت داشته اید ؟

بله راه یابی به نمایشگاه کاریکارتور کونکه هیست بلزیک و و نمایشگاه ایدین دوغان ترکیه را در کارنامه هنری ام دارم .

از خاطرات این رشته هنری بگویید که گاهی آدم را به دردسر می اندازد آیا مورد خاصی برای شما پیش آمده است ؟

در دوران تحصیلم همیشه گوشه دفتر هایم پر از نفاشی و کاریکاتور بود و ضمنا در و دیوار مدرسه هم از دست من در امان نبود لذا سرزنش معلمین را همیشه همراه خود داشته ام و حتی یکبار با کشیدن کاریکاتور معاون مدرسه روی دیوار تا مرحله اخراج پیش رفتم که در نهایت با پادر میانی پدرم مساله با خیر و خوشی تمام شد .کاریکاتور هنری است که مستقیما با سوژه در گیر می شود و چون پای طنز و خنده به میان می آید لذا بعضی ها از این کار خوششان نمی اید و با هنرمند سر شاخ می شوند .

در حال حاضر چه فعالیت هنری را دنبال می کنید؟

در حال حاضر با نشریه محبوب شهرمان خیام نامه همکاری مستمر  دارم و . ضمنا با شرکت در مسابقات کارتون داخلی و خارجی و تصویر سازی کتاب به خلاقیت هنر ی ام ادامه می دهم .و در زمینه آموزش این هنر برای علاقه مندان کلاسهای آموزشی در محل فرهنگسرای سیمرغ برگزار کرده ام ناگفته نماند مدتهاست در پی راه اندازی انجمن کاریکاتور نیشابور هستیم که تا کنون مو فق به این کار نشده ایم این حرکت یاری مسولین را طلب می کند که تا کنون به نتیجه نرسیده است .

از خلوت خود با هنر کاریکاتور بگویید چه صفاتی در انسان باید وجود  باشد تا اینکه تبدیل به کاریکاتوریست شود؟

مهمترین صفت در این هنر صداقت است .صداقت با خود و جامعه که اگر این صفت در هنرمند کاریکاتوریست نباشد موفق نخواهد شد . قدم بعدی به روز بودن و در گیر مسایل و مشکلات مردم بودن .گام سوم ایده یابی .من ایده را نه تصادفی و نه با الهلم بلکه با تفکر بدست می آورم .و زمانی یک کاریکاتور موفق است که با شخصیت خود کارتونیست یکی باشد .

و سخن آخر

کاریکاتور هنری است که همراه با طنز می باشد و نه بیشتر اما در هر صورت باید ماهرانه و پر از ذوق و سلیقه باشد و هنری است که در لحظه اتفاق می افتد .و انواع مختلفی دارد که عبارتند از :کارتون سیاسی «طنز سیاه «طنز شاد و ساده و ژورنالیستی

در کشور ما متاسفانه از راه هنر نمی شود تامین معاش  کرد لذا به دوستداران این هنر توصیه می کنم اگر می خواهند زنده بمانند ابتدا یک شغل با درآمد مکفی داشته باشند و سپس هنر کاریکاتور را دنبال کنند

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.