کلبه کتاب

مردی که فرزند زمان خویش نبود

آشپز زاده که باشی، حداکثر می توانی در مکتب خانه ی دربار، درس بخوانی تا روزگارت از روزگار پدرت، بهتر شود؛ اما وقتی مورد توجه قائم مقام قرار بگیری، امیر نظام شاهزاده شوی، قرارداد با روسیه را به نفع کشور تغییر دهی، نظام مالیاتی تبیین و برقرار کنی، اولین بودجه بندی تاریخ ایران را اعمال کنی، شورش های پراکنده ی سطح کشور را به نفع تمرکز قدرت دولت مرکزی سرکوب نمایی، با جهل و خرافه و افراطی گری مذهبی، مقابله کنی، مدرسه و روزنامه تاسیس کنی و عامل خیلی از اولین اقدامات مهم در تاریخ کشور باشی، خیلی جلوتر از زمان خودی و کافی ست با خواهر شاه ازدواج کنی تا سراشیبی مرگ را با سرعت بیشتری بپیمایی!

جامعه ای که از عقده، خرافه، تعصبات کور مذهبی و قومی، بی سوادی و آشفتگی در هم تنیده شده، تو را به عنوان وصله ی ناجور هم نمی پذیرد، چه رسد « امیر کبیر»!

آنچه خواندید، یادداشت هایی پراکنده از سخنرانی آقای دکتر هادی بکاییان – پژوهشگر و  دکترای تاریخ –  در نشست اخیر «کتابکده ی فر اندیشه» بود.

در این راستا، دو کتاب از «علی  رضا قلی» برای درک بیشتر تعامل بین مردم و  حاکمان و برخورد  با نخبگان، به حضورتان معرفی می گردد: « جامعه شناسی خودکامگی» و « جامعه شناسی نخبه کشی»

بخش معرفی کتاب امروز کلبه ی کتاب، فرانسوی- فلسفی ست!

sales-publications-5068-3006261-1-zoomبرای آغاز،  کریستین بوبن، نویسنده ی فرانسوی و فارغ التحصیل رشته ی فلسفه، با کتاب « همه گرفتارند» معرفی می شود.

انزوا و عشق، تم همیشگی آثار بوبن است که با رویاپردازی کودکانه در می آمیزد.

لحن کلام او آهنگین است و بر مفاهیم انتخابی ش، می چربد. کتاب یاد شده، خواننده را می رباید، به هزار توی کودکی می برد، به انزوا می کشاندش، عشق را نشانش می دهد، در اوج شادی، غمی سبک بر دلش می نشاند اما در اندوه، تمسخری شیرین می چشاندش و در پایان، چون سفر آزموده ای سرخوش که جادوی کلام را در جانش نشانده، او را وا می نهد.

در بخشی از کتاب چنین می خوانیم:

می توانی مرا در آغوش بگیری و سپس رهایم کنی، اما هرگز به من درس نده و برایم توضیح نده که چطور باید رفتار کنم…

آرین پیراهنی آبی آسمانی بر تن دارد . هنگامی که می رقصد، انگار آسمان شکاف بر می دارد. زیر آبی آسمان، لطیف ترین جسم عالم خودنمایی می کند. در آن جسم قلبی وجود دارد که بهتر از هر طبلی می نوازد. شب فرا می رسد، مهمانان، یکی پس از دیگری…

این کتاب با ترجمه ی فرزانه مهری، نشر ثالث، به قیمت ۸۰۰۰ تومان ، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، چاپ اول را در سال ۱۳۹۴ تجربه کرده است.

کتاب دیگر، « تعالی اگو اثر «ژان پل سارتر » بزرگ است. فیلسوف شهیر قرن بیستم  که در ایران با رمان « تهوع» بیشتر شناخته شده است.

نزدیکی آرای فلسفی او به فلسفه ی قاره ای و علاقه اش به ادبیات و هستی شناسی، زمینه ساز آثار ادبی اوست .

کتاب  تعالی اگو به انضمام مقدمه ی « هستی و نیستی» شامل سه بخش است.

در بخشی از کتاب می خوانیم: دلم برای پی یر می سوزد و به کمکش می شتابم. برای آگاهی ام در این لحظه فقط یک چیز وجود دارد:  پی یر – که- بایدش- کمک کرد. این ویژگی»  که – بایدش- کمک کرد» در پی یر است. این کیفیت مانند یک نیرو بر من اثر می گذارد. ارسطو این نکته را این گونه بیان کرده است: مطلوب است که طالب را به حرکت در می آورد…

این کتاب با ترجمه ی عادل شیخی، از انتشارات ناهید، به قیمت ۱۲۰۰۰ تومان و در ۱۱۰۰ نسخه، در پاییز ۱۳۹۴ چاپ شده است

اما برای حسن ختام امروز، پرسشی دارم:

هدف از برگزاری نشست های کتابخوان، که سومینش در نیشابور،  سه شنبه ی گذشته برگزار شد، چیست؟

اگر چه این، طرحی کشوری ست، اما بگذارید تنها به شهر خودمان بپردازیم!

لطفا اگر هدفش را دانستید، نتیجه و خروجی مثبتی از آن دیدید، به انگیزه ای در کودکان، نوجوانان، جوانان و بطور کلی مردم کوچه و بازار، برای دوستی با کتاب، رسیدید که حاصل این نشست ها باشد، ما را بی خبر نگذارید…

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.