برگی از تاریخ

220px-Official_Portrait_of_Teymourtashتیمورتاش وزیر دربار وقت رضاشاه برای دوره هشتم انتخابات مجلس شورای ملی طی بخشنامه‌ محرمانه‌ای حاکمان ایالات و مسئولان نظامی و انتظامی محلی را مکلف ساخت تا ترتیبی اتخاذ کنند که فقط فهرست ارائه‌شده به مجلس دوره هشتم راه یابند.

متحدالمآل

حکام ایالت شمال و شرق و غرب و جنوب

در تعقیب دستور صادره از مقام ریاست وزرا و وزارت جلیله داخله، طبق اوامر ملوکانه در قسمت انتخابات دوره ۸ و انتخاب نماینده جهت مجلس شورای ملی لزوماً اعلام می‌دارد طبق صورتی که ارسال شده است باید جدیت لازمه به عمل آید که این اشخاص جهت مجلس انتخاب شوند. اعلیحضرت اقدس شهریاری علاقمند هستند که باید اشخاص مفصله‌المندرجه در صورت لف باید به هر قیمت باشد انتخاب شوند. در صورتی که اندک تعللی در اجرای اوامر صادره بشود مقصر بدیهی است مورد بی‌میلی اعلیحضرت واقع خواهد شد. با رعایت مواد مشروحه ذیل راپرت جلسات خودتان را به وزارت دربار ارسال دارید.

۱ـ در صورتی که جهت انجام این مأموریت را ندارید، از تاریخ ملاحظه حکم تا ۴۸ ساعت از خدمت استعفا دهید.

۲ـ اشخاصی که باعث نُکث و به علاوه در صدد هستند نماینده به میل خودشان انتخاب کنند، از عملیات آنها جلوگیری به عمل آورید. در صورتی که به مخالفت خودشان باقی هستند فوراً آنها را تبعید کنید.

۳ـ از مداخله روس‌ها و مأمورین آنها و به علاوه بستگان آنها در امر انتخابات به‌طور محرمانه جلوگیری شود. در صورتی که از طرف عمال آنها مخارجی در قسمت انتخابات شود، راپرت دهید تا دستور کلی در این موضوع داده شود. در کلیه امور آنها نهایت مراقبت را داشته باشید.

۴ـ اداره نظمیه در این قسمت کاملاً مطیع شما خواهد بود. مأمورین اداره تأمینات هم مواظبت کامل خواهند کرد، ولی باید راپرت‌های مربوطه را به شما بدهند و دستور کلی دریافت کنند.

۵ـ طبق اعلان صادره مجالس را آزاد بگذارید، ولی آزادی آنها باید طوری باشد که باعث تخریب عملیات و انتظامات محلی نشود. در کلیه مجالس باید مأمورین مخفی شما حاضر و ناظر باشند.

۶ـ در مداخله مأمورین و عمال همسایه جنوب ناظره باشید و راپرت بدهید که عملیات آنها چه و از چه رویه و مطابق چه منظوری است.

۷ـ در کلیه مجالس باید فقط مأمورین شما به‌طور مخفی حاضر و ناظر عملیات آنها باشند و نیز باید کاندیدای حوزه حکومتی خودتان را فوراً تهیه و ارسال کنید که منظور اهالی چه اشخاصی هستند.

۸ـ در کلیه قضایا طبق امر همایونی باید با مشورت اداره قشونی حوزه حکومتی خودتان اقدام شود و با مشورت هم امر انتخابات خاتمه یابد.

۹ـ در صورتی که اشخاص میل به وکالت داشته باشند، باید قبلاً آنها را نصیحت و بعداً تهدید کنید و در صورتی که به جلسات خودشان ادامه می‌دهند، راپرت دهید تا تبعید شوند.

۱۰ـ در صورتی که در صورت‌های ارسالی تجدید نظر یا تغییرات سیاست و مصالح مملکتی ایجاب شود، بدیهی است طی تلگرافی شخص منظور را معرفی خواهم کرد.

۱۱ـ ممکن است تغییری در صورت تهیه شود به‌طوری که در ماده ۱۰ ذکر شده است قبلاً اطلاع داده خواهد شد.

۲۱ـ نمایندگان شما طبق صورت ارسالی باید انتخاب شوند.

۳۱ـ بدیهی است در صورتی که کاملاً معلوم شد که موفقیت کامل حاصل نکرده‌اید، البته اقدام دیگری در صندوق آرا خواهد شد، ولی این موضوع بعداً در صورت عدم موفقیت انجام خواهد شد.

تیمورتاش (  ۲۳  خرداد ۱۳۰۹، رمز نمره ۱۴)

منبع: اسنادی از انتخابات مجلس،تهران،سازمان چاپ وانتشارات وزارت ارشاد اسلامی،۱۳۷۸ص۷-۶۵

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.