حضور وزیر آموزش و پرورش برای افتتاح مدارس وکیلی در نیشابور

24

پیشی گرفتن کمک های خیرین مدرسه ساز از اعتبارات دولتی

پاسخ وزیر به فرهنگی معترض

آزاده مهدیار/ افتتاح ۴ آموزشگاه وکیلی در نیشابور با حضور وزیر آموزش و پرورش و نیز مدیر کل آموزش و پرورش و نمایندگان نیشابور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. مراسمی که با حاشیه هایی نیز همراه بود از قطعی پانزده دقیقه ای برق سالن در میانه صحبت های فرماندار تا فریاد اعتراض یکی از فرهنگیان حاضر در سالن و نیز پاسخ عجیب وزیر به سوال خبرنگار خیام نامه

در این مراسم که روز پنجشنبه نهم مهرماه در محل فرهنگسرای نیشابور برگزار شد وزیر آموزش و پرورش با تسلیت جان باختن  هم میهنان و به خصوص نیشابوریان در فاجعه منا، مقصود از سفر خود به نیشابور را تقدیر از مهندس وکیلی که به گفته وی پیشتاز خیرین مدرسه ساز استان خراسان است و نیز تقدیر از تلاش همه معلمین استان اعلام کرد.

فانی با اشاره به وجود ۵۲۰هزار کلاس درس در کشور تصریح کرد: بیش از ۲۰ درصد این مدارس توسط خیرین ساخته شده است و بیش از ۲ میلیون و صد هزار دانش آموز در مدارسی تحصیل می کنند که به دست خیرین ساخته شده است. از بین همین دانش آموزان افرادی رشد خواهند کرد که امور آینده کشور را اداره کنند و هر کار خیری که این دانش آموزان انجام دهند آثار آن به این خیرین خواهد رسید.

فانی با تبریک به مهندس وکیلی که این مسیر را برای کار خیر انتخاب کرده است، افزود:  در شش ماهه اول امسال ۱۳۰۰ مدرسه با ۸ هزار کلاس درس آماده کرده ایم و از این تعداد بیش از ۲۰ درصد توسط خیرین مدرسه ساز ساخته شده است.

وی همچنین اظهار داشت: ۸۰۰ میلیارد تومان هم تعهد مدرسه سازی داشته ایم و این در حالی است که بودجه دولتی ما ۱۳۴۰ میلیارد تومان است و با این رقم اخیر پیش بینی می کنیم مشارکت خیرین از اعتبارات دولتی پیشی یگیرد.

فانی با پیش بینی  پیوستن ۷۰۰ مدرسه دیگر به این ۱۳۰۰ مدرسه خیرساز در سال آینده، از آن با عنوان یک رکورد یاد کرد. وی یکی از سیاست های وزارت متبوع ش را توسعه مشارکت خواند و افزود: آموزش و پرورش توسط یک وزارت اداره نمی شود و نیاز به حضور همه دارد تا بتوانیم این رسالت سنگین را به نتیجه برسانیم.

فانی ادامه داد: در این دو سالی که از عمر دولت آقای روحانی می گذرد زیرساخت های خوبی را فراهم کرده ایم و برای من که تمام عمرم در آموزش و پرورش بوده است اقبال عمومی و مشاکت استانداران، فرمانداران و حتی فرماندهان نیروی نظامی در بازگشایی مدارس امسال را بی سابقه دیدم.

فانی در رابطه با درخواست فرماندار نیشابور برای احیای اردوگاه سابق شهید هاشمی نژاد با بیان اینکه من در جریان آن هستم و در مذاکرات باز پس گیری این زمین از سپاه پاسداران حضور داشتم، تصریح کرد: تیمی را مامور کردیم تا جهت بهره وری بیشتر و بهتر از اردوگاه مطالعات لازم را انجام دهد.

در دقایق پایانی سخنان وزیر آموزش و پرورش و در حالی که جمع زیادی از شرکت کنندگان فرهنگیان، نیشابوری بودند و شاید انتظار اختصاص بخشی از سخنان وزیر به مسائل فرهنگیان را داشتند، یکی از فرهنگیان از میان جمع حاضر به پاخاست و درخواست وقتی برای صحبت کرد و وزیر او را به جایگاه سخنرانی فراخواند.

وی از سینه پُر درد معلمان خبر داد و با بیان مشکل پُررنگ کمبود معلم در مقطع ابتدایی اظهار داشت: همکار من با فوق لیسانس شیمی در کلاس درس مقطع ابتدایی به عنوان مثال آهن را Fe می خواند و می گوید من به این روش عادت کرده ام و نمی توانم به دانش آموزان این مقطع درس دهم که این سخنان وی با تشویق حضار و فرهنگیان رو به رو شد.

این فرهنگی معترض با انتقاد از طرح رتبه بندی معلمان، افزود: معلمان در هراس از اینکه این کار را انجام ندهم تا رتبه ام پایین نیاید به سر می برند و این گونه با آبروی معلم بازی شده است. وی در پایان گفت: آقای وزیر! ما مدیر خوب می خواهیم. و با تشویق مکرر حضار جای خود را برای پاسخگویی به وزیر داد.

وزیر آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه چه خوب است که این دولت شرایطی را فراهم آورد که همکار عزیز فرهنگی ما صحبت ش را بکند، افزود:خوشبختانه این زمینه برای همه مردم فراهم است. به عنوان یک همکار به ایشان می گویم من همه اینها را مطلع ام اما قبل از استقرار این دولت یعنی ۴ سال پیش کلاس ششم ابتدایی اضافه شد و این موج الان به متوسطه رسیده است و نمی توان این موج را متوقف کرد.

فانی با بیان این که دوره متوسطه از این به بعد سه پایه خواهد شد، تصریح کرد: یعنی دهم و یازدهم و دوازدهم به جای اول تا سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی این یعنی برای یک چهارم نیروی انسانی مازاد باید فکری کرد، یا باید بیکار شوند یا باید مخاطب خود و دانش آموزان خود را بشناسند.

در این لحظه یکی دیگر از فرهنگیان گفت: باید برای معلمان دوره های آموزشی گذاشته می شد که این مشکلات پیش نیاید و وزیر پاسخ داد: ۵۰ درصد همکاران ما دوره آموزشی را طی کردند و تعدادی هم در طی سال دوره می گذرانند. فانی ادامه داد: آیا این مشکلات این دو سال ایجاد  شده است یا از قبل ایجاد شده و الان فضای باز برای مطرح کردن آن فراهم شده است؟

وی در رابطه با رتبه بندی هم با موثر خواندن این طرح اظهار کرد: آموزش و پرورش۱۳۵۰ میلیارد تومان علاوه بر ۲۵ میلیارد تومان اعتبار اصلی آموزش و پرورش به رتبه بندی اختصاص داده شده است و امیدواریم قدم به قدم مشکلات را حل کنیم. فانی در پایان اظهار کرد: من وظیفه خود می دانم که نماینده معلمین در دولت باشم.

در خلال مراسم فرماندار نیز در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت فاجعه منا از بیش از ۵۰ جان باخته و مفقود همشهری دراین فاجعه خبر داد و برای آنان آرزوی رحمت از درگاه خداوند و برای بازماندگان آنان صبر مسئلت داشت.

مظفری در ادامه بااشاره به اینکه نیشابور از قبل از اسلام یکی از تاثیر بزرگی بر تمدن بشریت داشته است، تصریح کرد: نیشابور اولین پایتخت ایران بعد از اسلام بوده است و تا قرون هفتم و هشتم یکی از تاثیرگذار ترین مناطق در تاریخ تمدن اسلامی بوده است.

مظفری محور این مراسم را مهندس وکیلی معرفی کرد و افزود: این مرد پاک باخته دیار نیشابور، که تاثیر زیادی بر توسعه فرهنگی نیشابور داشته است.

فرماندار با معرفی اردوگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد با فضایی به مساحت۱۱۵۰ هکتار و ۵ هزار ظرفیت اسکان که به گفته وی به ضرورت جنگ در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته بود، اشاره کرد و ادامه داد: حال با پیگیری اداره آموزش و پرورش به این اداره تعلق گرفته است از لزوم همکاری وزارت برای انجام پروژه ای بزرگ در این فضا سخن گفت.

مظفری همچنین از راه اندازی قطار جدید و دو طبقه مشهد- نیشابور از هفته آینده خبر داد و نیز برنامه راه اندازی قطار سریع السیر مشهد-نیشابور را که فاصله زمانی این دو شهر را به ۲۵ دقیقه کاهش خواهد داد گفت.

در ادامه مراسم از مهندس وکیلی، نیکوکار نیک اندیش همشهری مان تقدیر به عمل آمد و مسئولین و خبرنگاران برای افتتاح مدرسه قاسم سالاری روانه این آموزشگاه تازه ساز شدند تا پس از آن با بازدید از خیام عطار  و صرف نهار برنامه حضور وزیر در نیشابور به پایان رسید.

در حاشیه:

– علی رغم تأکید وزیر آموزش و پرورش بر ایجاد فضای باز در دولت روحانی، وی تنها با خبرنگار صدا و سیما مصاحبه کرد و در مقابل اصرار خبرنگار ما برای پاسخ به پرسش های ش گفت باید از قبل هماهنگ می شد و خبرنگار ما در میان سایر مسئولین و خبرنگاران به وزیر گفت: چطور شما از پاسخگویی دولت آقای روحانی می گویید آن وقت حاضر به پاسخگویی نیستید؟! گفت: یک چیزی یاد گرفته اید همان را دائم می گویید! و به راه خود ادامه داد.

– قطع نزدیک به پانزده دقیقه ای برق فرهنگسرا در میانه صحبت های فرماندار از دیگر حاشیه های این مراسم بود و دقایقی مسئولین و مردم در تاریکی کامل به سر بردند. این موضوع باعث شد تا فرماندار، نیمه شوخی و نیمه جدی، بگوید: این اتفاق باعث شد تا از مهندس وکیلی بخواهیم یک فرهنگسرای مجهز برای نیشابور بسازد، که برق آن قطع نشود!

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.