۴ قنات فیروزه به زندگی بازگشت

با اختصاص ۱۴۷ میلون تومان بودجه از سوی دولت، ۴ رشته قنات در شهرستان فیروزه بازسازی و لایروبی شد و آب در این شریان های سنتی شهرستان به حرکت درآمد.

در پی کاهش بارندگی و خشک سالی‌های اخیر، میزان آبدهی بیشتر قنات‌های شهرستان به شدت کاهش یافته که نیاز به مرمت و لایروبی آن‌ها به صورت ویژه احساس می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فیروزه گفت: یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریال اعتبار دولتی در سال ۹۵ جهت لایروبی و مرمت قنات های شهرستان اختصاص یافته است.

احمد شادمهری به «فارس» گفت: این اعتبار دولتی در چهار رشته قنات شهرستان هزینه شده است که علاوه بر آن، مبلغ ۳۳۰ میلیون ریال به صورت خودیاری از سوی کشاورزان جمع‌آوری و در این راه هزینه شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فیروزه گفت: یکی از قنات‌های لایروبی شده، قنات موسوم به «بژگ» واقع در روستای شورگشت است که در کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر، کاملأ خشک شده بود. قنات شورگشت پس از لایروبی و مرمت، اینک حدود پنج لیتر در ثانیه آبدهی دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی‌های اخیر، میزان آب دهی بیشتر قنات‌های شهرستان به شدت کاهش یافته که نیاز به مرمت و لایروبی آن‌ها به صورت ویژه احساس می‌شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.