۳-۳-۶ قربانی گرفت ; ابهام های مرگ شهروند به خاطر تزریق پنی سیلین

 آزاده مهدیار

144-20031فوت خانمی سی ساله بر اثر تزریق پنی سیلین ۶٫۳٫۳ هفته گذشته خبرهای ضد و نقیض فراوانی را در پی داشت، در اندک زمانی از انعکاس خبر، نامه ای در شبکه های مجازی قرار داده شد که در آن معاونت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی شهرستان در ابلاغیه ای به پزشکان و درمانگاه ها توزیع این دارو را تا بررسی کامل در نسخ دارو منع کرد و روز بعد از انتشار این ابلاغیه، مجددا معاون غذا و داروی دانشکده از عدم وجود مشکل در داروی پنی سیلین شرکت «جابربن حیان» خبر داد.

این در حالی است که فوت بیمار در تاریخ نهم آذر ماه و پس از تزریق این دارو در یکی از درمانگاه های شهر تأیید شد اما این معاونت در توضیح آن بیان داشت: یکی از عوارض تزریق پنی سیلین ها شوک آنافیلاکسی است که عوامل متعددی دارد و نیز ممکن است حین تزریق ایجاد مخاطره کند.

دکتر شادکام اضافه کرد: ساختار نظام تولید داروی کشور به گونه ای است که کلیه مواد اولیه دارویی وارداتی و تولید داخل در مراحل متعدد نظارت کیفی لازم را پشت سر می گذارد و نگرانی در مورد نوع دارو به حداقل می رسد.

اما ماجرا از این قرار بوده است که خانم مهاجران به همراه پسر سه ساله خود به علت سرماخوردگی شدید به پزشک مراجعه کرده و پس از تزریق پنی سیلین دچار شوک شده و عملیات احیا ثمری نداشته و متاسفانه منجر به فوت وی می شود.

یک پزشک متخصص در گفت و گو با «خیام نامه» گفت: گاه ممکن است دو اتفاق همزمان بیفتد ولی ارتباط معناداری میان آن نباشد، مثلا ممکن است بیمار زمینه ی بیماری داشته و فوت وی ارتباط مستقیم با تزریق این دارو نداشته باشد و از طرفی احتمال دارد، استاندارد لازم در انجام تست این مورد رعایت نشده باشد.

وی همچنین از این عرف نادرست در میان عموم که به ترین راه برای درمان بیماری سرماخوردگی عفونی را تزریق پنی سیلین می دانند خبر داد و ابراز امیدواری کرد که مردم و پزشکان از اصرار بر این که به دنبال راه حل سریع باشند دست بردارند.

یک منبع آگاه که خواستار عدم افشای نامش شده هم به خبرنگار ما از احتمال انجام غیر استاندارد تست تزریقی به طور عموم خبر داد و تزریق پنی سیلین رقیق شده زیر پوست را روشی استاندارد ندانست. ضمن این که این پرسش از بیمار که آیا حساسیتی به این دارو داشته یا خیر کاملا اشتباه است و انجام تست در هر بار تزریق این دارو ضروری است.

در همین حال یکی از نزدیکان مرحومه مهاجران به خیام نامه از پیگیری های خانواده آن درگذشته برای روشن شدن موضوع خبر داد.

این خویشاوند نزدیک مرحومه مهاجران با بیان این که ایشان در گذشته نیز برای درمان بیماری خود به تجویز پزشک از داروی پنی سیلین استفاده کرده بود و مشکلی برایش به وجود نیامده بود، گفت: سوال ما این است که این بار چه مشکلی برای وی به وجود آمده و آیا این مشکل از دارویی بوده است که به ایشان تزریق شده است؟

وی اضافه کرد: این که ابتدا اعلام کردند از یک ویال دارویی تولید یک شرکت خاص موقتا استفاده نشود تا نتیجه بررسی ها اعلام گردد و ظرف ۲۴ ساعت معاونت محترم دانشگاه علوم پزشکی نامه دیگری می زنند و اعلام می کنند که استفاده از این دارو مشکلی ندارد، ابهامات خانواده ما را بیش تر کرده است. آیا واقعا در ۲۴ ساعت نتیجه بررسی ها مشخص شد و آیا این بررسی ها با دقت کافی صورت گرفته است؟

ماجرای دونامه در ۲۴ ساعت چه بود؟

خبرنگار ما این موضوع را از دانشکده علوم پزشکی نیشابور سوال کرده و پرسید آیا تناقضی میان دو نامه یاد شده وجود ندارد؟

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی در این باره اعلام داشت: درباره این دو نامه هیچ تناقضی وجود ندارد، چرا که به سبب حساسیت موضوع همکاران ما در معاونت غذا و داروی دانشکده پس از این رخداد تلخ در یکی از درمانگاه های داخل شهر برای شهروند متوفی، سریعا موضوع را از طریق وزارت بهداشت پیگیری نمودند و بر حسب وظیفه از داروخانه ها درخواست شد موقتا و تا روشن شدن نتیجه بررسی ها از فروش داروی شرکت مزبور پیشگیری کنند. اما از آن جا که این مورد حساسیت بالایی داشته، معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت بلافاصله موضوع را بررسی کرده و تا آن جا که اطلاع داریم، از شرکت تولید کننده هم بازدید به عمل آوردند که کتبا نتیجه را مبنی بر بدون مشکل بودن روند تولید دارو به ما اعلام نمودند و دانشکده هم بر اساس این پاسخ کتبی، نامه دوم را که در حقیقت تایید عدم مشکل در داروی تجویزی بود، تهیه و ابلاغ کرده است.

دلیل مرگ شهروند همچنان در ابهام

خانواده متوفی در این باره به خیام نامه می گویند: مرجع قانونی از احتمال قصور پزشکی خبر داده اما متاسفانه روند رسیدگی در این موارد اشکال بزرگی دارد و به جای بررسی های بیش تر پزشکی، موضوعِ «کالبدشکافی» پیکر درگذشته  مطرح می شود که با توجه به تالمات روحی خانواده متوفی، برای شان بسیار رنج آور است.

ضمن آن که روشن شدن نتیجه کالبد شکافی نیازمند زمان طولانی است و گاه تا دو ماه هم طول می کشد.

این عضو خانواده متوفی از شکایت خانواده اش و درخواست تحقیق تا روشن شدن دلیل مرگ عزیزشان خبر داد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.