۱۱۴ اصله درخت در «بلوار عرفان» سر بریده شدند

فروغ خراشادی

دادستان در جلسه بررسی موضوع حضور یافت

طی هفته‌ی گذشته قلع و قمع درختان جوان‌سال بولوار عرفان، بولوار شمس تبریزی و منطقه گردشگری خبری غافلگیر کننده بود! فرد یا افرادی به دلایلی نامشخص در یک مسیر نسبتا طولانی، اقدام به شکستن ساقه، شاخه، تنه و چتر درختانی با عمر حدود ۴ سال کرده بودند! به دیگر سخن این فرد یا افراد با فشار دست، ضمن شکستن درختان تُرد ساقه، گویا قصد داشته اند پیامی برسانند یا از خود اثری غیرهنری و غیر انسانی برجای بگذارند.

۷۲ اصله درخت در محدوده ی بولوار عرفان، شماری در محدوده جاده خاکی به سمت شهرکهنه و تعدادی در بولوار شمس تبریزی، در مجموع ۱۱۴ اصله درخت در این اقدام عجیب و ناپسند، به طور جدی آسیب دیده اند.

نظر به اهمیت حفظ درختان و فضای سبز و تاثیر این تصفیه خانه های طبیعی هوای شهری، جهت هم‌اندیشی به منظور پیشگیری از اقدامات مشابه و تعیین تکلیف موضوع اخیر، کمیسیون ماده ۷ با حضور دادستان اکبری مقدم تشکیل جلسه داد؛ این جلسه که با حضور اعضای ثابت آن یعنی افرادی از شورای شهر، شهرداری و نمایندگان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیشابور، در شامگاه سه شنبه ۸مرداد ماه جاری سامان یافت با بررسی شواهد، مدارک و مستندات، تصمیماتی اتخاد کرد و به عنوان نمونه جریمه ای ۷۰ میلیون تومانی را برای عامل یا عاملان این اقدام ضد محیط زیستی مقرر کرده، از دادستانی خواست تا شخص یا اشخاص دخیل را مورد پی گرد قانونی قرار دهد.

گلایه های باغبان از بَدمَن ها!

یکی دو روز پس از رسانه ای شدن خبر قلع و قمع درختان منطقه گردشگری، به بولوار عرفان می رویم؛ در دو سوی بولوار و در آیلند، یعنی در هر سه بخش درختکاری شده، آثار شکستن، آسیب زدن و به نوعی عقده گشایی روی درختان جوان مشهود است؛ شاخه ها، ساقه های شکسته شده در پای تنه‌ی اصلی به چشم می خورد. باغبان آن منطقه که از پرسنل سازمان سیما و منظر شهری است، مغموم و مبهوت از چنین رفتاری، هنگامی که متوجه می شود خبرنگاریم، می گوید: دلم تاب نمی آورد چنین صحنه ای را ببینم؛ نمی دانم چطور یک عده به جان این درختان بی زبان می افتند و دقّ دلشان را سر این ها خالی می کنند؟!

می گوید تنها باغبان این بولوار من ام، تا حالا باید بخش هایی از سیستم آبیاری را که سرقت یا خراب می کردند! وصله پینه می کردم، حالا هم باید با چینن تصاویر ناراحت کننده ای روبه رو شوم و ببینم حاصل ۴سال زحمات من و همکارانم، به این شکل درآمده! از او می پرسیم که همه‌ی این خرابکاری ها در یک شب اتفاق افتاد یا به مرور؟ می گوید چند شب طول کشید؛ گویا هنگامی که مسافران و گردشگران می خوابیدند و رفت و آمد مردم کم می شده، در یک فاصله زمانی کوتاه او کارش را انجام می داده است و چون نگهبان شب نداریم، خیالش راحت بوده که کسی او را نمی بیند.

می پرسیم که آیا تا به حال چنین سوءرفتارهایی از سوی شهروندان یا مسافران سابقه داشته است؟ می گوید: گاهی شهروندان یا گردشگران سهوا به این جا آسیب هایی زده و می زنند؛ مثلا ذغال های نیمه افروخته را پای درختان می ریزند، از شاخه ای آویزان می شوند یا شاخه ای را برای آتش درست کردن قطع می کنند، گاهی زباله ها را بین درختان و لای بوته ها جا می گذرند در حالی که این جا هر چند قدم سطل زباله موجود است، زمانی به دیواره و سنگفرش آیلند آسیب می زنند با این همه، چنین رفتاری اصلا سابقه نداشته است.

حرمت امامزاده به متولی است

می خواهیم از او خداحافظی کنیم که می گوید: از قول من به مسئولان شهرمان بگویید: «حرمت امامزاده را متولی آن نگه می دارد» مردم، شهر خیام و عطار را با شهر حافظ و سعدی مقایسه می کنند، با اصفهان مقایسه می کنند؛ بعد می آیند و می بینند این جا همه چیز ناجور است؛ به این نتیجه می رسند که این جا فقط بیایند یک چیزی بخورند و زباله هایشان را بریزند و بروند. روی لباس کارش برچسب نام وجود ندارد؛ بنابراین اسمش را از خودش می پرسیم، می گوید: باغبان؛ مراقب درختان!

از باغبان جدا می شویم و در طول بولوار قدم می زنیم؛ علاوه بر آثار مجرمانه ناشی از قلع و قمع درختان، همه جور زباله تر و خشکی لابه لای بوته ها پیدا می شود اگر چه کمی آن سوتر، پرسنل خدمات شهری در حال نظافت اند و تولیدی شب گذشته را پاک می کنند!

در مسیرمان به سمت محل جدید سازمان سیما و منظر شهری، متوجه می شویم که آسیب وارده به درختان بولوار شمس تبریزی و محدوده شهر کهنه هم از همین الگوی بولوار عرفان پیروی کرده است؛ گویا همه شان کار یک نفر باشد!

برخورد قانونی در دستور کار است

در دیدار با مدیرعامل جدید و جوان سازمان، متوجه می شویم که آن ها مدارک و مستنداتی از این اتفاق تهیه کرده اند؛ به اضافه فیلم دوربین های مداربسته ای که در محدوده بولوار عرفان بوده است؛ و هم اکنون قصد دارند از مجاری قانونی و قضایی موضوع را پی گیری کنند؛ خفاجه می گوید: اگر یکی دو روز دیرتر موضوع رسانه ای شده بود، خودمان می گرفتیم ش!

او ضمن تایید وارد شدن خسارت به ۱۱۴ اصله درخت در منطقه گردشگری، عنوان می کند که به دلیل کمبود نیروی انسانی امکان شیفت شب فعلا مقدور نیست اما طرح شکایت و پی گیری آن از طریق مراجع قضایی دردستور کار سازمان قرار دارد.

محمد خفاجه در پاسخ خبرنگارکه آیا به شخص یا اشخاصی مظنون هستید؟ پاسخ می دهد: چند احتمال وجود دارد که در مستندات ارائه شده به دادستانی هم لحاظ شده است؛ ممکن است برخورد قانونی با برخی قانون شکنی ها در برخی مشاغل موجب تصمیم فرد یا افرادی به انتقام گیری از سازمان از طریق برخورد قهری با درختان شده باشد؛ چون مساله در دست تحقیق و بررسی است نمی توانم بیش از این اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهم.

نیشابور با دارا بودن ۶۷ بوستان شهری، ۱۵بوستان بزرگ و ۲۱ میدان و بولوارهای سطح شهر که تنها ۳ مورد آن مشجر به درختان کهنسال است و همه ذیل مدیریت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اداره می شوند، در قلب خراسان رضوی شاید تنها شهرستان سرسبز و خوش آب و هوای منطقه باشد که برای حفظ موقعیت اقلیمی و افزایش جاذبه های گردشگری نیاز دارد با توجه به فضای سبز شهری، مدیریت منابع موجود و ارتقای آن ها تا رسیدن به وضع مطلوب، تلاشی همه جانبه از سوی مسئولان و شهروندان را شاهد باشد.

قانون حفظ اشجار با هیچکس تعارف ندارد

تا دیروز حیوان آزاری، از دیروز درخت آزاری هم به فهرست بلند بالای افتخارات برخی شهروندان اضافه شده است! در حالی که در فرهنگ و سنت ایرانی از دیرباز به درخت و درختکاری توصیه شده است و تاثیر کاشت، نگهداری و پرورش گیاهان در سلامت جسم و روان انسان و بهبود کیفی محیط زیست او به اثبات رسیده است، صدمه زدن به درختان آن هم در فضای عمومی موضوعی قابل چشم پوشی نیست. یکی از متولیان رسیدگی به مسائلی اینچنین، شورای شهر و شهرداری از طریق اجرای بندبند مصوبات کمیسیون ماده ۷ است. مطابق قانون حفظ اشجار نه تنها درختان عمومی که حتی حفظ و نگهداری از درختان در املاک شخصی نیز با شهرداری است و شهرداری در این زمینه صاحب حق است. در گفتگو با احمد همت آبادی از او می پرسیم: در جلسه کمیسیون ماده ۷ در ارتباط با آسیب به درختان منطقه گردشگری، چه گذشت؟

عضو کمیسیون ماده۷ پاسخ می دهد: قانون حفظ اشجار برای همه در هر شرایطی ضمانت اجرایی دارد اما چون هنوز عامل تخریب و صدمه شناسایی نشده است، فقط شکایت طرح شده و مبلغ ریالی جریمه به دادستان اعلام شده است.

وی عوارض جریمه طبق مصوبه موجود را حدود ۷۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود: ۱۱۴ اصله درخت با بُن محیطی حدود ۳۰ سانتیمتر مبنای محاسبه‌ی جریمه بوده است.

وی به دو مورد دیگر تخطی از قانون هم اشاره کرد که در هر دو مورد شخص مجرم هم به پرداخت جریمه و هم به جبران صدمات وارده محکوم شده است.

همت آبادی از یک مورد تخریب و تسطیح عمدی یک باغ شخصی چندهزار متری نیز یادکرد که مالک به سودای قطعه بندی و فروش برای ساخت و ساز آن را از بین برده بود، بنابراین وی علاوه بر پرداخت جریمه، محکوم به کاشت درختان در همان محل شده است و مجوز تغییر کاربری هم به وی داده نخواهد شد.

این عضو شورای شهر همچنین به یک مورد قطع درختان کهنسال در یک مدرسه اشاره کرد که به دلیل ابراز پشیمانی و اظهار ندامت فرد خطاکار، با تخفیف در جریمه نقدی، او موظف به کار فرهنگی ترویجی مرتبط با محیط زیست در مدارس شده است.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.