یک نیشابوری رئیس دستگاه قضایی نیشابور شد .

1-1رفسنجانی معاون دادگستری استان شد.

سحر سوقندی مراسم تکریم از رییس پیشین دادگستری نیشابور و معارفه رییس جدید این حوزه قضایی هفته گذشته برگزار شد.

دوشنبه گذشته ۱۰۹ ماه فعالیت قضایی و مدیریت محمود رفسنجانی، رئیس سابق دادگستری در نیشابور پایان یافت تا با معارفه غلامحسین حکمتی فر، رئیس جدید دادگستری، یکی از پایدارترین دوره های مدیریتی روسای ادارات در نیشابور، پایان یابد و تشکیلات دادگستری شهرستان به یک روحانی نیشابوری سپرده شود.

دوشنبه سوم آبان ۹۵ ، فرهنگسرای سیمرغ نیشابور شاهد گرد آمدن جمعیتی بود که در برنامه های تودیع و معارفه روسای ادارات، کم تر اتفاق می افتد. مراسمی که در آن اعلام شد رفسنجانی با ارتقای سِمت به دادگستری کل استان منتقل می شود و حکمتی فر، روحانی میان سال نیشابوری، که تا پیش از این ریاست یکی از مجتمع های قضایی مشهد را بر عهده داشته است، از این پس مدیریت حوزه قضایی شهرستان را بر عهده می گیرد.

در این مراسم که در میانه های آن نه تنها صندلی های سالن فرهنگسرای سیمرغ کاملا پر شده بود، بلکه ده ها تن از حاضران ایستاده برنامه را دنبال می کردند، مظفری، رئیس کل دادگستری استان، یعقوبی امام جمعه نیشابور، شیبانی سرپرست فرمانداری نیشابور، اعضای شورای تامین شهرستان، اعضای شورای حل اختلاف شهرستان، روسای برخی ادارات و نیز تعدادی از مردم نیشابور، حضور داشتند.

1-2رئیس کل دادگستری استان: همیشه کسانی از اجرای قانون ناراحت اند

رییس کل دادگستری استان در این مراسم با بیان این که اولویت اصلی دستگاه قضائی، اجرای قانون به نحو احسن است، افزود: باید همواره عدالت و اجرای صحیح قانون را مد نظر داشته باشیم.

مظفری با اشاره به وظیفه حساس و خطیر قضاوت ، توجه حاضرین در جلسه را به دو‌نکته جلب نمود.

وی ابتدا با خطاب قرار دادن رئیس جدید دادگستری نیشابور و همکاران ش گفت: در اجرای قانون، همواره مخالفانی وجود دارند که مایل به اجرای درست قانون نیستند و این افراد قبل از همه قاضی را هدف می گیرند.

وی با اشاره به ارزشمندی و حساسیت شغل «قضا» گفت: حساسیت این شغل به اندازه ای است که ممکن است به خطر یا حتی شهادت مسئولین رسیدگی به یک پرونده منجر شود، اما باتمام این موارد وظیفه دستگاه قضائی اجرای قانون به نحو احسن است.

مظفری در دومین نکته سخنان اش به سلامت مالی کارکنان دستگاه اشاره کرد و گفت: پرونده حقوق های نجومی ‌برخی از کارمندان دستگاه ها، اخیرا سروصدای زیادی را بین مردم ایجاد کرده است ولی خرسندیم که دراین میان حتی یک مورد از این حقوق های نجومی مربوط به دستگاه قضائی و کارکنان این دستگاه نبوده است. چراکه شرایط پرداخت حقوق در دستگاه قضائی بسیار منظم و‌قانونمند است.

به جای گزارش نوشتن با زمین خواری مقابله کنید

رییس کل دادگستری استان با اشاره به ناکارآمدی برخی از مسئولین در برخی از سازمان های استان گفت: اخیرا افرادی در پست های مدیریتی قرار گرفته اند که برخی از آنها در ایفای مسئولیت جدی نبوده اند.

وی در تایید این سخن خود به تصرف غیرقانونی اراضی منابع طبیعی اشاره کرد و با بیان این که حقوق عامه مردم در این مساله مخدوش می شود، هشدار داد: مسئولان بدانند که اگر تخلفی صورت بگیرد، ابتدا مدیر مربوطه را مورد سوال قرار خواهیم داد.

مظفری افزود: قانون به تمامی نهادها اختیار و قدرت داده است تا خود مانع تصرفات شوند نه این که به ارائه گزارش از تخلفات اکتفا کرده و مسئولیت رسیدگی را به گردن دستگاه قضا انداخته و خود را کنار بکشند.

وی در پایان سخنان خود، رئیس پیشین دادگستری نیشابور را فردی، وظیفه شناس، شجاع و ملتزم به احکام دین و قانون دانست و با تبریک‌ قرارگرفتن محمود رفسنجانی در پست معاونت دادگستری کل استان، از زحمات او در مدت خدمت  در جایگاه ریاست دادگستری نیشابور تشکر کرد.

رییس کل دادگستری استان، همچنین با تبریک به رئیس جدید دادگستری نیشابور، برای حجت الاسلام حکمتی فر آرزوی توفیق روز افزون کرد.

رییس پیشین دادگستری نیشابور در مراسم تکریم خود پس از خیرمقدم به مهمانان، گفت: بنده و تمام همکاران در تمامی حوزه ها در این کشور، نهایت تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا نشان دهیم شایستگی مسئولیتی را که به عهده مان گذاشته شده است داریم.

وی با ابراز خرسندی از این که بیش از ۹ سال از مدت خدمت خود را در نیشابور گذرانده است، از همیاری همکاران خود در دادگستری شهرستان نیشابور ونهادهای مربوط به خصوص اعضای شورای تأمین شهرستان قدردانی کرد.

وی تعداد پرونده های وارده به محاکم ودادسرای حوزه قضائی نیشابور در مدت ۹ سال خدمت خود را ۱۵۲۳۹۸ فقره برشمرد که  ۱۵۰۰۲۲ فقره از این تعداد مختومه شده است.

رفسنجانی از ورود ۱۱۵۱۰۶ پرونده به دادسرا و مختومه شدن ۱۱۲۵۶۱ فقره از آن ها خبر داد و افزود: پرونده های وارده به شورای حل اختلاف شهرستان نیز ۱۴۲۶۳۴ فقره بوده که ۱۴۱۹۶۹ فقره از آن ها مختومه شده است.

وی با اشاره به آمار خوب صلح و سازش در شهرستان، تعداد پرونده های مصالحه شده را  ۱۹۷۰۸ فقره عنوان کرد که ۲۱٪ کل پرونده های وارده را تشکیل می دهد و یادآور شد: میانگین صلح و سازش کشوری ۱۴٪ می باشد که این میزان در نیشابور با اختلاف ۷٪ نشان از جایگاه موفقیت دادگستری شهرستان دراین بخش و فرهنگ صلح و سازش مردم دارد.

رییس پیشین حوزه قضایی شهرستان نیشابور، با اشاره به کاهش اطاله دادرسی و تسریع در رسیدگی به پرونده های قضائی گفت: این مورد را از محبت و‌توجه رئیس کل دادگستری استان می دانم که با اضافه کردن ۲ شعبه محاکم قضائی و ۱ شعبه محاکم کیفری درنیشابور، موافقت کردند.

وی از کاهش پرونده های وارده به محاکم دادگستری هم خبر داد که به گفته وی از تعداد میانگین ۲۳۲ فقره در سال ۹۰ به تعداد ۱۵۳ فقره در سال ۹۴ کاهش یافته است و خاطرنشان ساخت: میانگین وقت رسیدگی به پرونده از ۹۳ روز در سال ۹۰ به ۶۵ روز در سال ۹۴ تقلیل یافته است .

رفع تصرف ها از اراضی منابع طبیعی

محمود رفسنجانی همچنین رفع تصرف از ۳۰ هزار هکتار از اراضی ملی و ۱۶۰ هزار مترمربع از اراضی بستر و حریم رودخانه ها در سال ۹۴ را از جمله اقدامات تاثیر گذاری دانست که از در پیشگیری از تکرار این جرائم نقش موثری داشته است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه میان دادگستری با مدیریت آموزش و پرورش شهرستان در جهت اجرای برنامه های پیشگیرانه و ارتقای سلامت روان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، به ویژه سوء مصرف مواد مخدر و رفتارهای پرخطر دربین دانش آموزان شهرستان را از اقدامات مهم خود در این دوران دانست.

به گفته وی دادگستری نیشابور همچنین، هم زمان با مرکز استان شورای پیشگیری از وقوع جرم را در ۵ کارگروه «قضایی»، «امنیتی-انتظامی»، «آموزش و تحقیقات»، «رسانه و مطبوعات»  و «فرهنگی-اجتماعی-مذهبی» تشکیل داده است که درعین برگزاری جلسات متعدد به موضوعات مختلفی دراین زمینه ها پرداخته شده است.

وی با اشاره به حمایت رئیس کل دادگستری استان، تأسیس دادگستری شهرفیروزه و ارتقا دادگاه بخش زبرخان به دادگستری (که قبل ازاین جلسه معارفه، با معرفی دادستان رسما صورت پذیرفت) را از اقدامات دوران مدیریت خود برشمرد.

رفسنجانی به آخرین پرونده مهم دوران مدیریت خود هم اشاره کرد و با بیان این که رسیدگی سریع به پرونده ها همواره مد نظر بوده است ، گفت: مردم نیشابور نیز شاهد این مورد در اجرای حکم اعدام متهم پرونده کودک ۶ساله،کیانا سادات حسینی ظرف دو هفته بودند که این موضوع  نشان از اقتدار دستگاه قضا دارد.

وی ایجاد واحد صلح و سازش خانواده، ایجاد و استقرار نهاد داوری درنیشابور، ایجاد کمیسیون حمایت قضائی از سرمایه گذاری و‌حمایت از صنعت و صنعتگران، بازسازی ساختمان شورای حل اختلاف، ساخت ۱۲ واحد مسکونی با زیربنای ۱۲۰۰ مترمربع جهت سکونت پرسنل اداری و قضائی دادگستری و همچنین تحویل ۶۰ واحد مسکن مهر به همکاران اداری و قضائی، احداث ساختمان پزشکی قانونی در جوار ساختمان دادگستری، استقرار کانون کارشناسان رسمی دادگستری و… را از دیگر اقدامات دوران مسئولیت خود برشمرد.

درخواست اجرا نشده از رییس

دادگستری استان

وی پس از بیان کارنامه خدمت خود در نیشابور یک مورد اجرا نشده از درخواست ها را نیز به رئیس کل دادگستری استان اعلام کرد و آن اجرا نشدن مجوز تأسیس و راه اندازی «دادگاه انقلاب» در شهرستان نیشابور علی رغم توجه خاص رییس کل دادگستری استان بوده است، که باعث بروز مشکلاتی در شهرستان شده است و مظفری برای عملیاتی شدن این خواسته برای دادگستری نیشابور، درخواست نمود.

محمود رفسنجانی در پایان، از  تمام کسانی که در مدت خدمتش با وی همکاری کرده اند و همچنین از حضور مردم و میهمانان در جلسه تکریم ومعارفه تشکر کرد و ازهمه طلب حلالیت و دعای خیر نمود.

امام جمعه: عزت مردم را حفظ کنید

امام جمعه نیشابور در این جلسه با بیان این که عزت مردم از نکات مهم در جامعه اسلامی است گفت: هیچ کس نباید با احساس ذلت و حقارت از اداره ای خارج شود .

یعقوبی افزود: اگر شخص بداند که قانون اورا محکوم کرده، ممکن است ناراحت شود اما هرگز نباید با احساس حقارت روبرو شود. لذا این وظیفه سازمان هاست که با قانونمندی و احترام ،عزت مردم را حفظ کنند.

امام جمعه نیشابور با خطاب قراردادن رئیس پیشین دادگستری نیشابور، با بیان این موضوع که گرچه مدت کمی است که در خدمت مردم نیشابور هستم،گفت : دراین مدت کم،آقای رفسنجانی را قاضی توانا، حکیم و ثابت قدم دیده ام و از زحمات صادقانه ایشان تشکر می کنم و برای ریاست جدید دادگستری، آقای حکمتی فر هم آرزوی توفیق و موفقیت دارم.

مفهوم آزادی وعدالت همزاد بشر هستند

سرپرست فرمانداری نیشابور نیز در این مراسم با اشاره به این که آزادی، اراده و اختیار است که خداوند در وجود بشر قرار داده است، گفت: هنگامی که جامعه از یک نفر بیشتر می شود، عدالت الزام می یابد و این عدالت نیز با حاکمیت قانون امکان پذیر است.

وی همچنین اصلاح قوانین، اصلاح شرایط اقتصادی و بهبود  شرایط اجتماعی را در کاهش جرائم و تخلفات بسیار موثر دانست .

شیبانی با تقدیر از خدمات ارزنده رئیس اسبق دادگستری نیشابور، تصدی این سمت را به رئیس جدید تبریک‌گفت و برای هردو آرزوی موفقیت نمود.

پس از سخنان رئیس کل دادگستری استان ، مجری اسامی سازمان ها و شرکت هایی را که با هدیه ای از زحمات رئیس اسبق دادگستری نیشابور تشکر کرده بودند، قرائت کرد.

فرمانداری نیشابور، فرمانداری فیروزه، مجموعه شرکت های شهرک صنعتی نیشابور، اداره بنیاد شهید نیشابور، تیپ ۲۱زرهی امام رضا(ع) نیشابور، شورای حل اختلاف، بانک ملی و بانک صادرات، اتاق اصناف، دانشگاه آزاد اسلامی، فرماندهی نیروی انتظامی، اداره زندان ها، اداره آموزش و‌پرورش، انجمن حمل و نقل داخلی کالا، شهرداری، کارکنان اداری دادگستری، امور آب، اداره صنعت، معدن و تجارت، کانون همبستگی فرزندان شاهد، اعضای شورای حل اختلاف فیروزه، شرکت فولاد و اداره پزشکی قانونی نیشابور سازمان هایی بودند که اسامی آن ها به عنوان تکریم کنندگان محمود رفسنجانی و اهدا کنندگان هدایای تودیع خوانده شد.

همچنین رییس کل دادگستری خراسان رضوی، با اهدای لوح‌ از رئیس سابق دادگستری، دادستان اکبری مقدم، بازپرس دادسرای عموی و انقلاب احمدیان سلامی و رئیس شعبه دوم دادگاه کیفری ۲ نیشابور و مستشار شعبه ۴ دادگاه کیفری ۱ استان، قاضی غفورنیا تقدیر به عمل آورد.

از قاضی‌ موسوی فر و مشاور قضایی دادگاه خانواده نیشابور، خانم سلیمانی نیز با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

رییس جدید دادگستری: به دنبال پیوند دادگستری با علم خواهم بود

در بخش پایانی مراسم، حکمتی فر رئیس جدید دادگستری نیشابور،  با بیان این که آن چه در  ۲۴ سال خدمت خود همواره سرلوحه کار قرار داده ام، انجام کار در حد توانم بوده، از رئیس کل دادگستری استان، به دلیل انتخاب برای این مسئولیت سنگین تشکر کرد و ازتمام همکاران خود خواست که اورا دراین راه یاری کنند.

حکمتی فر که پیش از این مسئولیت هایی همچون ریاست دادگستری راور در استان کرمان، ریاست دادگستری چناران و‌سرپرستی مجتمع قضائی شهید مطهری مشهد را به عهده داشته است، مهم ترین چیزی که به او انرژی می دهد دوستی و‌محبت همکاران خویش را دانست.

او در پایان قرارگرفتن رفسنجانی در سمت جدید را به وی تبریک‌گفت و برای وی  آرزوی توفیق و خدمتگزاری کرد.

همچنین از اینکه قاضی موسوی فر با صلاحدید خود از ادامه کار قضاوت کناره گیری کرده است، بسیار ابراز تاسف کرد و برای او نیز در عرصه علم آرزوی موفقیت و بهروزی نمود .

رئیس جدید دادگستری نیشابور  افزود: آن چه  را تاکنون در دادگستری نیشابور به انجام رسیده است پاس خواهم داشت و با برنامه ریزی و پیوند دادگستری با حوزه علمیه و دانشگاه های سطح شهرستان، به اغنای کار قضائی و‌اجرای عدالت خواهیم پرداخت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.