گمرک نیشابور رکورد زمان ترخیص کالا در کشور را شکست صادرات در مسیر سبز ظرف شش ثانیه انجام شد

 

برای نخستین بار رکورد زمان ترخیص کالا در کشور شکسته و صادرات در مسیر سبز ظرف شش ثانیه انجام شد.

ناظر گمرکات استان خراسان رضوی با اعلام این مطلب به «بولتن نیوز» و با بیان این که این اقدام در شهرک صنعتی خیام نیشابور برای نخستین بار انجام شد، افزود: اکنون واحد ارزیابی گمرک در شهرک صنعتی خیام نیشابور مستقر شده و به جای اینکه افراد به گمرک مشهد و سپس گمرک نیشابور مراجعه کنند، فرآیند تشریفات گمرکی را در محل شهرک صنعتی انجام می‌دهند که این مهم در کاهش هزینه و کاهش زمان بسیار مؤثر بوده است.

مسعود عاطفی ادامه داد: در این چارچوب ترخیص کالا در کمتر از ۲۴ ساعت از مسیر سبز (صادرات)، در مسیر زرد کمتر از ۴۸ ساعت (واردات) و در مسیر قرمز کمتر از ۷۲ ساعت انجام می‌شود.

ناظر گمرکات خراسان رضوی بیان کرد: گمرک ایران برای رفع بوروکراسی اداری سه راهبرد به منظور کاهش تشریفات گمرکی اتخاذ کرده که در مثلت کاهش زمان، کاهش هزینه و کاهش اسناد قابل توصیف است.

وی افزود: مثلث راهبردی دولت برای کاهش تشریفات گمرکی در قالب استقرار سامانه جامع گمرکی با به‌روزرسانی و الکترونیکی کردن فرآیندها و رویه‌های گمرکی طی دو سال اخیر اجرا شده است.

وی ادامه داد: پیش از استقرار سامانه جامع گمرکی فرد ناگزیر از مراجعه به گمرک و تنظیم اظهارنامه در وقت اداری بود اما با استقرار «پنجره واحد تجارت فرامرزی» دیگر نیازی به مراجعه فرد نیست.

عاطفی ادامه داد: با پنجره واحد تجارت فرامرزی دیگر نیازی به تنظیم سند یا کاغذ برای اظهارنامه گمرکی نیست. این مهم سومین راهبرد گمرک را مبنی بر کاهش اسناد محقق کرده است.

وی به استقرار «پنجره واحد تجاری» به عنوان بخش دیگری از سامانه جامع گمرکی اشاره و بیان کرد: پیش از این ترخیص کالای صادرکننده یا واردکننده از گمرک نیاز به استعلام از دستگاه‌های نظارتی مختلف داشت لذا زمان زیادی برای دریافت پاسخ صرف می‌شد.

وی گفت: هم اینک تمامی دستگاه‌های نظارتی در پنجره واحد تجاری مستقر شده و از طریق الکترونیکی در کمترین زمان به همه استعلام‌ها برای کنترل کالای وارداتی، صادراتی و یا ثبت سفارش‌ها پاسخ می‌دهند.

این مقام مسئول افزود: اگر بروکراسی اداری به معنای نهادینه کردن صحیح امور اداری باشد این نظام شکل گرفته و با مثلث راهبردی گمرک کل سامانه کاغذی در تشریفات گمرکی مربوط به ترخیص کالای وارداتی و صادراتی حذف شده و تشریفات به‌طور کلی به صورت مجازی انجام می‌گیرد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی افزود: در سامانه جامع گمرکی بخشی به نام «زمانسنجی» وجود دارد که طی آن فرآیند ترخیص کالا از مسیر سبز، زرد و قرمز می‌گذرد. وی افزود: آنچه مربوط به بروکراسی اداری در معنای منفی آن در گمرک از گذشته تاکنون بوده مربوط به گرفتن استعلام‌ها از دستگاه‌های نظارتی است.

وی ادامه داد: سامانه جامع گمرکی شهریور پارسال در کل گمرکات خراسان رضوی به‌طور کامل برای طیف تجارت خارجی اجرا شد اما در مورد «خروج موقت» که شامل خودروهای سواری می‌شود هنوز این سامانه اعمال نشده و هنوز این مراجعات به گمرک از سوی این گروه از ارباب‌رجوع وجود دارد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.