گمانه زنی ها درباره ثبت نام نامزد های انتخابات مجلس در نیشابور چه کسانی می آیند؟!

 

471_thumbsفصل سرد سال درحالی آغاز می شود که به نظر می رسد سرمای زودرس هوا بر فضای دو انتخابات اسفندماه در نیشابور نیز اثر گذاشته است و تنور انتخابات اسفند در شهرستان آن چنان که باید و شاید گرم نشده است.

با این وجود شنبه این هفته ثبت نام نامزدهای انتخاباتی مجلس آغاز می شود و چهره های سیاسی و کسانی که علاقه دارند شانس خود را برای نشستن بر صندلی سبز پارلمان بیازمایند و برای چهار سال بعد از آن سرنوشت بسیاری از مسایل مرتبط با فرهنگ، سیاست و معیشت مردم ایران را در ساختمان بهارستان رقم بزنند، کم و بیش فعالیت هایی را آغاز کرده اند. برخی از آن ها با شام و ناهار و دادن، هدایای مختلف و جلسات سخنرانی متصل به سفره های پهن شده، بیش از دیگران در تکاپوی به دست آوردن دل رای دهندگان اند و برخی نیز با حزم اندیشی و احتیاط منتظر رقم خوردن معادلات هفته های پایانی انتخابات هستند.

در هر صورت آن چه  روشن است این که سرنوشت دو کرسی نیشابور در مجلس دهم بیش از هر دوره ای در گذشته، وابسته به نحوه بازی کاندیداها و طرفداران شان و نیز تعیین تکلیف جریان های سیاسی در دقیقه نود و هفته های پایانی شده است.

خیام نامه در این شماره با توجه به این که مراحل ثبت نام کاندیداها به تازگی آغاز شده و اطلاعات دقیقی تا پایان هفته در دسترس نیست، با استفاده از اطلاعات پراکنده موجود و رصد فعالیت های زودرس برخی نامزدها و در نظر گرفتن نامزدهای احتمالی جریان های سیاسی مبادرت به تحلیل وضعیت موجود نموده است.

اردوگاه اصولگرایان؛ ازدحام و تشتت

اصولگرایان که در پی شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نگران از دست دادن کرسی های خود در مجلس هستند، هم چنان در رویای وحدت به سر می برند اما ازدحام کاندیداهایی، که از قضا خوب هم پول خرج انتخابات می کنند، مسیری خلاف تحقق رویای وحدت را نشان می دهد.  البته این  امید همچنان در دل آن ها زنده است که با حذف نامزدهای رقیب در روند بررسی صلاحیت ها، رقابتی یک سویه و درون گروهی را مانند انتخابات پیشین تجربه کنند. اما کار سخت اصول گرایان آن است که نتیجه عملکرد آن ها در یک دهه گذشته، مخصوصا زمانی که دست در دست دولت احمدی نژاد قدرت را قبضه کرده بودند، پیش چشم مردم است و توجیه آن تجارب سخت برای افکار عمومی نیز چندان ساده نیست.

برجسته ترین چهره هایی که از این اردوگاه در حال حاضر ظن نامزدی آن ها می رود، علاوه بر حسین سبحانی نیا و علی مروی، نمایندگان فعلی و ادواری مجلس نیشابور، می توان به سوقندی اشاره کرد، او از مدیران ارشاد است و گفته می شود کاندیدای احتمالی جبهه پایداری در نیشابور است. هر چند بدنه جبهه پایداری فارغ از ملاحظات سران خود در تهران و قم، نیم نگاهی هم به یک نظامی دارند؛ علی معدنی، فرمانده سابق بسیج نیشابور. علاوه بر این چهار نفر محمدمهدی کرمانی، مستقل از یاران سابق خود، تصمیم به ورود به عرصه گرفته و علی رغم خاستگاه اصول گرایی اش تلاش می کند با پاک کردن سوابق خود، به رای های سرگردان و حتی بخشی از آرای متمایل به حامیان دولت نیز دست یابد. ششمین کاندیدای احتمالی اصولگرایان، بر اساس گمانه زنی برخی  نیروهای سیاسی، حجت اله شرعی، امام جمعه موقت عشق آباد و نماینده سابق ولی فقیه در بسیج نیشابور است.

اصلاح طلبان و حامیان دولت

این گروه که همواره بیش از دیگران پایبندی به قانون در عرصه انتخابات مجلس را نشان داده اند، در کنار دغدغه پرهیز از قانون گریزی، بیش تر نگران سخت گیری های مراجع نظارتی در تایید صلاحیت ها هستند تا پایگاه رای آن ها که به نظر می رسد در صورت رقابتی شدن انتخابات، مشکل چندانی بابت به میدان آوردن پایگاه اجتماعی موثر خود ندارند. پایگاهی که با ورود در آخرین لحظات در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، رویای تداوم حاکمیت اقتدارگرایان را به باد داد. از سویی «قطعی نشدن» کاندیداهای نهایی این جریان، که به دنبال ائتلاف و حضور متحد در انتخابات هستند، علاوه بر دلایل پیشین، باعث شده تا این زمان، همگی با چراغ خاموش حرکت کنند. به هر حال این گروه نیز مانند رقیب موسوم به اصول گرا برای رسیدن به وحدت با چالش های زیادی روبه رو خواهند بود و راه دشوار رسیدن به اجماع و توافق میان کاندیداها، مانند همه جریان های سیاسی در ایران پرسنگلاخ به نظر می رسد.

فقدان اطلاعات قطعی از تصمیم نامزد های این گروه، خیام نامه را ناچار به گمانه زنی نموده است. از کاندیداهای حامیان دولت روحانی و نزدیک به اصلاح طلبان، می توان به محمدرضا دولت آبادی اشاره کرد، که سابقه یک دوره نمایندگی را در کارنامه دارد. از مسعود توفیقی، نماینده پیشین شورای شهر و چهره ای دانشگاهی به عنوان دیگر نامزد بالقوه این گروه یاد شده است.

همچنین حسینی، دارنده مدرک دکترای اقتصاد، و رضا مهرداد، روزنامه نگار از نامزدهای احتمالی این گروه هستند. در عین حال احتمال نامزدی حسن صادقی سمرجانی و رایزنی برای قرار دادن نام او در فهرست مشترک اعتدال گرایان و اصلاح طلبان دور از ذهن نیست.

مستقل ها یا مدعیان بی طرفی

در کنار صف آرایی نیروهای سیاسی با نام و نشان، گروهی از نامزد ها با ادعای عدم وابستگی به جریان های سیاسی وارد عرصه انتخابات شده اند. فارغ از این که بی طرفی و عدم ورود به فراکسیون های سیاسی مجلس چگونه ممکن است، و این افراد با چه بینش و تحلیلی مدعی استقلال و بی طرفی در فراکسیونی ترین نهاد کشور هستند، این سوال نیز مطرح است که آیا در گذشته این افراد هیچ سوابقی از گرایش به جریان های سیاسی واقعا وجود ندارد؟ سیدعلی حسینی، نماینده پیشین مجلس، حسین وظیفه دوست رییس پیشین دانشگاه آزاد و عباس حسینی، از اهالی بار که گویا از منتسبین سابق سیدعلی حسینی است، از جمله کسانی هستند که با این مدعا وارد انتخابات شده اند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.