گفت و گو با متولی آب و باد و خاک شهر

امیرحسین دهنوی

خبرنگار

آثار پلنگ نیشابور را مشاهده کرده ایم

khakرییس اداره محیط زیست نیشابور در پاسخ به احوال پرسی خبرنگار «خیام نامه» می گوید: زمانی حال من خوب است که طبیعت حالش خوب باشد. این شروع گفت و گوی ما با مردی است که اداره تحت امرش یکی از مهم ترین نیاز های شهروندان را اداره می کند: محیط زیست؛ هوایی که تنفس می کنیم، خاکی که زیست گاه ماست و آبی که مایه حیات مان است.

مقارن با روز جهانی محیط زیست، در ایران  ۱۵ تا ۲۱خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری این روز، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است. به همین دلیل به سراغ محمدمهدی نوربخش رئیس اداره محیط زیست رفتیم تا اخرین مشکلات و برنامه های زیست محیطی نیشابور را پیگیری کنیم.

 

روغن نباتی تا پایان مرداد به اردوغش می رود

نوربخش  در مورد تاثیر صنایع نیشابور بر محیط زیست گفت: ما بر اساس قوانینی که در اختیار ما است و در چهارچوب این قوانین و مقررات اظهار نظر می کنیم و ما در صورتی با  احداث این کارخانه ها موافقت می کنیم که در شهرک های صنعتی ساخته شوند.

وی در مورد دوکارخانه روغن نباتی و کارتن سازی خرو گفت: طبق آخرین قول هایی که به ما داده اند تا پایان مرداد ماه سال جاری کارخانه روغن نباتی بلوار جمهوری به صورت کامل تعطیل شود و به محل روستای اردوغش انتقال پیدا می کند. وی با بیان اینکه در بحث کارخانه کارتن سازی خرو اقدامات خوبی انجام شده افزود:ی کی از این اقدامات بحث جایگزینی دستگاه های این شرکت است که در حال بازدید و تحلیل نتیجه آن هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد : با توجه به  نزدیک شدن ماه مبارک رمضان اگر جایگزینی دستگاه ها طولانی شود و نیازمند زمان باشد از این شرکت می خواهیم یا با کاهش تولید یا با تعطیلی بخشی از خط ،کاهش آلودگی را در ماه مبارک شاهد باشیم.

وی در مورد این که چرا این سازمان نظارت کافی را جهت تاسیس شرکت کارتن سازی در خرو انجام نداده گفت: شرکت شهرک ها بدون استعلام اولیه  از سازمان محیط زیست راسا قرارداد واگذاری زمین را به شرکت کارتن سازی داده که بعد از ساخت این شرکت در سال ۹۲ با ارسال نامه ایی از سازمان محیط زیست خواستند که اظهار نظر کنند. وی ادامه داد: بارها در جلسات شورای اداری شهرستان تذکر داده ام که باید اولین استعلام، استعلام از سازمان محیط زیست باشد و این سازمان اظهار نظر کند تا مشکلاتی مثل کارخانه کارتن سازی نداشته باشیم.

کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و اعتبارات مهمترین مشکلات

نوربخش کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و اعتبارات را مهمترین مشکلات این سازمان برشمرد و افزود: متاسفانه بعضی از مسئولین هنوز به اهمیت محیط زیست نرسیده اند.

وی ادامه داد حفظ محیط زیست با این امکانات اندک بسیار سخت است و باید تلاش کنیم با فرهنگ سازی و تشکیل تشکل های مردم نهاد به محیط زیست کمک کنیم. وی با بیان این که ساختمان این اداره فرسوده است و در شان مردم نیشابور نیست گفت : بعد از سفر خانم ابتکار، معاون رئیس جمهور ، به نیشابور قول های خوبی برای اختصاص تجهیزات داده شده که امیدواریم با پیگیری و همکاری ادارات و مسئولین شهرستان مشکلات این سازمان را بهبود ببخشیم.

بازدارنده شکار غیرمجاز

نوریخش در مورد نحوه برخورد با شکارچیان غیر مجاز گفت:خوشبختانه با افزایش جریمه ها مقداری بحث بازدارندگی به وجود آمده است که البته باید سمتی برویم که بتوانیم با فرهنگ سازی در بین مردم از شکارهای غیر مجاز جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: افزایش دیده بانی ها، نصب در ورودی برای مناطق حفاظت شده، فعال شدن دیدبانی در درون مناطق حفاظت شده و همکاری و  اطلاع رسانی مردم تاثیر به سزایی در کااهش تخلفات شکارچیان داشته است.

پلنگ، سیاه گوش، گربه وحشی گونه های در حال انقراض نیشابور

وی درباره گونه های جانوری در حال انقراض در نیشابور گفت: پلنگ، سیاه پوش، گربه وحشی از موارد در حال انقراض در نیشابور است.

وی با بیان این که تعداد پلنگ های موجود شاید به تعداد انگشتان دست می رسد افزود: به صورت مستقیم پلنگ را در نیشابور مشاهده نکرده ایم اما آثار زندگی این گونه جانوری را در مناطق حافظت شده رویت کرده ایم.

وی با بیان اینکه امیدواریم به سمت صنایع پاک، استفاده از انرژی های تجدید پذیر و بحث صنایع بازیافت حرکت کنیم افزود: یکی از مشکلات بزرگ محیط زیست نیشابور طرح جامع مدیریت پسماند است.

این طرح با اینکه قرار بود در سال ۹۲ اجرایی شود اما متاسفانه هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.وی در توضیح این طرح گفت:طرح مدیریت پسماند به معنای تفکیک از مبدا است به صورتی که زباله های تر و خشک جدا شده تا بتوانیم الودگی کمتری را داشته باشیم که اجرایی شدن این طرح همکاری ادارات مخصوصا شهرداری را طلب می کند.

فعالیت هفت NGO فعال محیط زیستی

نوربخش در مورد فعالیت سازمان های مردم نهاد(«سمن»ها) در نیشابور گفت:در حال حاضر هفت NGO فعال در بحث های  محیط زیستی در نیشابور فعالیت می کنند که کمک زیادی به فرهنگ سازی و حفظ محیط زیست انجام می دهند. وی افزود:اصل و شاکله سازمان های مردم نهاد مستقل بودن آنها است که این باعث می شود بتوانند به راحتی مسئولین را نقد کنند.

وی در مورد ثبت درخت چنار محسن آباد به عنوان یک اثر ملی گفت:رایزنی های زیادی را با سازمان میراث فرهنگی انجام داده ایم که در حال حاضر در حال نقطه برداری این طرح برای ثبت این درخت هستیم.

نیشابور دارای بیشترین منطقه حفاظت شده استان خراسان

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان با بیان این که ما در حال حاضر بیشترین منطقه حفاظت شده را در سطح استان دارا هستیم افزود: در حال حاضر نیشابور ۵ منطقه حفاظت شده را داراست که امیدواریم در ماه های آینده چند منطقه دیگر را برای حفاظت و ثبت آن را به استان  معرفی کنیم.

نوربخش در پایان گفت:تمام افراد جامعه همان اندازه  که از آب و خاک و هوا استفاده می کنند به همان مقدار هم وظیفه دارند آنها را حفظ و نگهداری کنند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.