گفت و گوی اختصاصی خیام نامه با فرماندار: ناگفته های مظفری از کنسرت ها تا علویه

 

25* با آقای استاندار در موضوع کنسرت ها هم نظر هستیم

*دادستان نیشابور نسبت به اصل برگزاری کنسرت نظر منفی ندارند

*باید افراد مشکل دار را حذف کرد نه کنسرت را

*ملاک ما تعقل، تدبیر و قانون است

*در مورد «علویه» فراتر از وظیفه اداری وظیفه اخلاقی و انسانی را انجام می دهیم

آزاده مهدیار/ فرماندار ویژه شهرستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خیام نامه در رابطه با دو رویداد مهم شهرستان که متن و حاشیه پُررنگی داشت و حتی در خارج از شهرستان بازتاب گسترده ای یافت، یعنی جریان لغو کنسرت های موسیقی و ماجرای اعتراضات سپرده گذاران علویه اظهار نظر کرد و به تفصیل به سوالات ما پاسخ داد.

مظفری در ابتدای این گفت و گو به خبرنگار «خیام نامه» گفت: در بحث برگزاری کنسرت، که باعث حواشی و ابهامات زیادی شد، به دلایل مختلف تا به حال مصاحبه نکردم و این اولین مصاحبه من است، چرا که بحث و جدل ها تا حدی فروکش کرده است. یکی از مهم ترین دلایل سکوت م هم این بود که نمی خواستم فضا دو قطبی شود.

وی در رابطه با لغو کنسرت کیهان کلهر تصریح کرد: نامه آقای دادستان برای لغو کنسرت آقای کلهر به این اشاره داشت که سابقا کنسرت هایی برگزار شده که مشکلاتی داشته، من هم عنوان کردم که هیچ کس نمی خواهد کنسرتی برگزار شود که در آن فسق و فجور یا به تعبیر آقای دادستان مطربی باشد یا اگر بوده متولیان امر باید برخورد کنند. از طرفی متولیانی چنین برنامه هایی را برگزار کنند که فضای فرهنگی نیشابور برای شان مهم باشد. برگزاری کنسرت های رسمی به مراتب بهتر از فضاهای غیر رسمی است که مردم متاسفانه در غیاب این فضاهای رسمی به سراغ آنها می روند.

فرماندار با بیان این مثال که مراسم روز خیام و عطار که همه خانواده ها حضور داشتند و لذت بردند فضای بسیار مناسب تری بود تا این که فرزندان یک خانواده به تنهایی به دنبال تفریح خود بروند، اظهار داشت: فضای بسته تری که کنسرت در آن برگزار می شود را بهتر هم می توان مدیریت کرد. می شود به معدود افراد مشکل داری که شئونات را رعایت نمی کنند، تذکر داد و اگر حل نشد حذف شان کرد نه این که کنسرت را تعطیل کنیم. اگر چند نفر با برنامه قبلی آمدند که بلوا به پا کنند یا افساد کنند، باید با اینها برخورد شود و هیچ کس مخالف برخورد با معدود افراد متخلف نیست. اما نه این که امکان استفاده از یک برنامه فرهنگی و این تفریحات سالم را از مردم بگیریم.

مسئول اجرایی شهرستان در رابطه با چهره بین المللی موسیقی ایران گفت: آقای کلهر نماد موسیقی سنتی ایران در دنیا و مروج موسیقی اصیل ما است و به تعبیر من، این هنرمندان در فرهنگ غرب نفوذ می کند، چرا باید این نعمت و فرصت را از خود دریغ کنیم. ما باید به دنبال صحنه های زیبا و کم نظیری باشیم که اتفاق می افتد. مانند صحنه ای که استاد فرشچیان در روز ملی خیام بعد از پخش اذان روی زمین به نماز ایستاد، چرا ما این ها را برجسته نکنیم؟

مظفری در خصوص خبر لغو کنسرت شهرام ناظری نیز چنین گفت: قرار بود طوری مدیریت شود که کنسرت آقای ناظری به بعد از ماه رمضان موکول شود و من از خبر کنسل شدن آن تعجب کردم؛ اصرار من این بود که ترجیحا برگزارکنندگان نیشابوری باشند. به دلیل این که با فضای نیشابور آشنا هستند. همه ما با برگزاری کنسرت در نیشابور موافق ایم و حرف های مسئولین ما هم این نبوده که با برگزاری کنسرت مخالف باشند ولی بحث بر سر نحوه برگزاری بوده است. آن هم شاید بر اساس اطلاعات غلطی بوده که به برخی مسئولین داده اند.

مظفری البته از یک نگرانی مشترک با مخالفان کنسرت هم سخن گفت. «آن چه برای خود ما هم جای نگرانی داشت، این بود که برخی برگزارکنندگانی بودند به خاطر اندک سود اقتصادی که از برگزاری کنسرت می خواستند به دست آورند همه را گرفتار کردند. هم شأن آقای ناظری را رعایت نمی کردند، هم شأن سیستمی که می خواست به برگزاری کمک کند از جمله نیروی انتظامی و من همین جا اعلام می کنم که ما حاضریم در فرصتی با این ها مذاکره کنیم. این شرکت ها توصیه ها را هم گوش نمی کردند که وقتی برنامه ریزی شده که در موقعیت مناسب تری برگزار شود و همه به توافق رسیده بودند یک مرتبه اعلام می کنند که کنسل شده، در حالی که اصلا قرار نبوده که در این زمان برگزار شود که بعد کنسل شود.»

شورای تامین و مجوز کنسرت ها

فرماندار در رابطه با روند مجوز کنسرت هم اظهار کرد: وقتی مجوز صادر می شود ما هم اصرار بر برگزاری داریم، برگزاری کنسرت نه مصوبه شورای تأمین می خواهد و نه شورای فرهنگ عمومی، مجوز را فقط اداره ارشاد صادر می کند و نیروی انتظامی امنیت برگزاری آن را تأمین می کند. در موارد خاصی هم که لازم است بررسی صورت گیرد، به طور طبیعی این سیستم می توانند نظرات مشورتی بدهند. دادستان نیز به عنوان اختیار قانونی خود اگر تشخیص دهد برنامه ای مشکل دارد می تواند آن را لغو کند، ولی شورای تأمین و شورای فرهنگ عمومی اصلا مجوز ورود به این مباحث را ندارند. طبق آیین نامه مجوز کنسرت کمتر از ۲۰۰ شرکت کننده را اداره ارشاد نیشابور و بالای ۲۰۰ نفر را اداره ارشاد استان صادر می کند و همه جوانب را نیز می سنجند.

مظفری نظر نهایی خود در مورد تکلیف کنسرت ها در نیشابور را چنین بیان کرد: اصرار من بر این که برگزار کنندگان شرکت های شناسنامه دار ترجیحا نیشابوری باشند به این دلیل است که ما بدانیم این ها چه کسانی هستند و صرف این که مجوز هم داشته باشند، نمی توانیم با اطمینان خاطر بگوییم اینها صرفا برای سود اقتصادی فعالیت می کنند یا فرهنگ شهر را در نظر می گیرند. شأن استاد ناظری یا کلهر یا مدیر برنامه های این ها را نمی خواهم وارد این بحث ها کنم. من به جرات می گویم که این شرکت ها گاهی این شأن را رعایت نمی کنند و به دنبال منافع اقتصادی هستند.

وی افزود: الان هم که فضا ملتهب شده و برخی که نباید ورود پیدا کنند وارد شده و اطلاعات ناقص هم دارند. برخی هم معتقدند کلا در خراسان نباید کنسرت برگزار شود، این حرف منطقی نیست. با صحبتی هم که با استاندار داشتم اشتراک نظر داشتیم که برگزاری کنسرت در هیچ شهری از خراسان و در مشهد نیز منع قانونی ندارد. قانون باید ملاک باشد و برداشت های شخصی و این که من خوشم می آید یا بدم می آید نباید ملاک باشد. اگر اشکالی هست باید ایراد برطرف شود.

مظفری ادامه داد: من به همه موافقین و مخالفین می گویم که مسائل را با هم قاطی نکنیم و فضا را سیاه و سفید نبینیم و از فرصت ها برای مردم استفاده کنیم. نظرات همه محترم است ولی ملاک ما تعقل، تدبیر و قانون است، وقتی قانونی که در جمهوری اسلامی نوشته شده تمام جوانب شرعی و عرفی و اخلاقی آندر نظر گرفته شده، مردم هم با حضور در چنین مراسمی امنیت و آرامش می خواهند.

وی در رابطه با کنسرت های برگزار شده پیشین گفت: کنسرت هایی که من سال قبل تعدادی از آنها را شرکت کردم فضای فوق العاده مناسب و معنوی بود و مردمی که شرکت نکردند حتما بروند و استفاده کنند. در کنسرتی که از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت مردم امکان حضور بیش از ۵۰۰ نفر نیست، اگر فضا به درستی منتقل نشود بقیه مردم تصور بدی پیدا می کنند و نگران می شوند.

به ارایه کنندگان اطلاعات غلط اجازه سو استفاده ندهیم

وی در صحبت های پایانی خود اظهار داشت: ما در نیشابور نیازمند فضای منطقی، آرام و معقول هستیم و همه به خصوص نشریات و رسانه ها باید کمک کنند چراکه فضای ملتهب به نفع هیچ کسی نیست و هیچ کس به دنبال این نیست که فرهنگ شهر با ارزش هایی که برای همه ما مهم است دچار تضاد باشد. این طور نیست که طیفی احساس خطر کنند که ارزش ها دچار خطر شده و باید به افرادی که اطلاعات غلط می دهند برخورد جدی شود و بدانند در این سیستم جایی ندارند؛ باید با فراهم کردن این فضای آرام در آینده هزینه اضافی پرداخت نکنیم و مردمی که به دنبال شادی های مشروع هستند را محروم نکنیم. آقای دادستان هم مشکلی با برگزاری کنسرت از سوی گروه ها و یا شرکت های نیشابوری ندارد، ما هم معتقدیم نیشابوریان در استفاده از این امکانات فرهنگی در اولویت هستند.

در موضوع علویه مدیریت خوبی شد

فرماندار در بخش دوم مصاحبه که در رابطه با صندوق علویه و اعتراضات سپرده گذاران بود، با اشاره به نتایج آخرین جلسه مسئولین با استاندار بیان کرد:  در مورد صندوق علویه مردم شکایت کرده اند و سیستم قضایی هم پیگیر است. دولت و مجموعه اداری با توجه به تجربه ای که در میزان و ثامن الحجج داشتند، از موسسات و بانک هایی بهره گرفتند که به پشتوانه املاک این موسسات قضیه را مدیریت کردند و مشکلات تا حدی حل شد.

در مورد علویه هم ۸۰ میلیارد تومان بدهی اولیه الان به ۳۵ میلیارد تومان رسیده یعنی بیش از ۵۰ درصد آن وصول شد و من از آقای دادستان متشکرم که تامل کرد و خیلی از سختی ها را تحمل کرد که بسیاری از مردم طلب خود را دریافت کردند. مدیریت این قضیه خیلی بهتر از اتفاقات مشابه در بسیاری از جاهای کشور بود چراکه در بسیاری از این موارد هیچ پولی وصول نشد.

فرماندار با بیان این که طبق اطلاعات به دست آمده، مسئولین علویه املاکی دارند که می تواند این بدهی را پرداخت کند افزود: حتما آقای دادستان پیگیر است که این املاک به فروش برسد و طبق آخرین نتیجه ای که از جلسه استانداری روز یکشنبه دریافت شد تلاش ها نیز در این راستا است که یک مجموعه بانکی این موسسه را بپذیرد و تعهدات و املاک برای مدیریت به آنها واگذار شود.

من به سپرده گذاران می گویم که گرفتاری آنها را می دانیم که فردی برای عمل قلب خود روی این سپرده خود حساب کرده بود و یا فردی پول گذاشته برای جهیزیه دخترش، می دانیم اینها افرادی نیستند که پول اضافی داشته باشند و اگر سودی هم دریافت می کردند برای گذران زندگی شان بوده است.

مظفری این سخن را حل و فصل ماجرای علویه به حوزه فرمانداری سپرده شده را رد کرد و افزود: فرمانداری مجموعه فرابخشی است و هماهنگ کننده دستگاه ها است. ولی همواره پیگیر هستیم و از نمایندگان سپرده گذاران خواستیم که در جلسات استانداری شرکت کنند. من معتقدم اینها باید خیلی شفاف و روشن در جریان پیگیری قضیه باشند ولی باید مراقب بود از این قضیه سوءاستفاده نشود و این طور نشود که چند نفر به این ها بپیوندند که اصلا سپرده گذار هم نیستند و جاده را ببندند. اگر چنین مسائلی پیش بیاید دیگر نوع رفتار متفاوت می شود و دیگر به عنوان سپرده گذار به اینها نگاه نمی شود. بلکه به عنوان جمعی اخلال گر تصور می شود.

وی در پایان بیان کرد: من به اطمینان می گویم هر کاری از ما ساخته باشد حتی فراتر از وظیفه اداری بلکه به عنوان وظیفه اخلاقی و انسانی انجام می دهیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.