گفت و گو با جعفر توزنده جانی، نویسنده نام آشنای همشهری( جرقه هایی که مرا نویسنده کرد )

 

7گفت وگو : سحر سوقندی/عکس : فرشید اصغری

مهمانی نویسندگان و شاعران کشور و جشن امضای کتاب که هفته گذشته به مناسبت انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزار شد، یک برنامه ویژه هم داشت. قدر شناسی نیشابوری ها از قلم نویسنده ی نام آشنای همشهری شان: جعفر توزنده جانی. او را اهل ادبیات و بسیاری از کتاب خوانان به خوبی می شناسند، اما دانستن بیش تر در باره این فرزند قلم به دست نیشابور برای دیگر همشهریان هم خالی از بایستگی نیست. گفت و گویی کوتاه «خیام نامه» هم با وی به همین انگیزه صورت گرفته است.

  • جعفر توزنده جانی را به مخاطبان خیام نامه بیش تر بشناسانید.

– بنده جعفر توزنده جانی هستم متولد ۱۳۴۲ نویسندگی را از سن ۱۶ سالگی و در آبان ۵۶ در نیشابور شروع کردم.  بعد از آن به علت شغل پدرم به کرمان مهاجرت کردیم و در سال ۵۸ در آن شهر کارم را ابتدا با برنامه کودک رادیو و سپس نمایشنامه رادیویی شروع کردم. بعد ازآن چندسالی را ساکن هرمزگان بودیم که در شهر میناب مسئول انجمن تئاتر شهرستان بودم، کم کم همکاری با نشریات استان های مختلف، راه اندازی انجمن قصه در سال های ۶۳-۶۲ و شروع همکاری با «کیهان بچه ها» و سرانجام به تهران مهاجرت کردم و در پایتخت ساکن شدم و با مجلاتی چون «رشد نوآموز» به عنوان کارشناس ادبی همکاری را شروع و تا کنون ادامه داده ام.

  • در نیشابور چه اتفاقی افتاد که نویسنده شدید؟

– کلاس آیین نگارش و تشویق معلم خوبم (که متاسفانه نام ش را بخاطر ندارم)  اولین جرقه بود برای شروع این راه. معلمی که بسیار مسلط به ادبیات معاصر بود و صادق چوبک و جلال آل احمد را بسیار دلنشین و خاص می خواند، مشوق اصلی من بود، بعد از ایشان هم خانواده و اطرافیان م، به خصوص پدرم که با تعریف خاطرات خود من را به این هنر علاقه مند کردند.

  • تفاوت فضای فرهنگی زمان خود و اکنون نیشابور را چگونه می بینید؟

– دوران سکونت م در نیشابور مربوط می شود به قبل از انقلاب که نشریاتی چون کیهان بچه ها، دختران پسران در دسترس بود. آن زمان کانون های ادبی به صورت الان دایر نبود و امکان برقراری ارتباط با نویسندگان به راحتی امروز نبود. با شرایطی که اکنون کودکان و نوجوانان در اختیار دارند، شرایط قدرتمندی برای رشد دارند و باقی موارد مربوط به تلاش خودشان است. در سمتی که به عنوان کارشناس بخش داستان در «رشد نوآموز» تا «رشد نوجوان» دارم، گاه استعداد های حیرت آوری را دیده ام که با تلاش به مرحله ظهور خواهند رسید.

  • تاکنون چه آثاری از شما به چاپ رسیده است؟

– سی کتاب از بنده به چاپ رسیده است که با توجه به این که کمی سخت گیر در چاپ اثر هستم، بسیاری از آثارم را به چاپ نرسانده ام و هدف م از نوشتن تجربه گرایی و به کار بردن شیوه ای نوین در هر اثر بوده است.

  • فضای فرهنگی نیشابور را در زمینه ادبیات کودک و نوجوان چگونه می بینید؟

– باتوجه به اینکه ساکن نیشابور نیستم اطلاع دقیقی ندارم اما در سال های اخیر کم و بیش در جریان رشد این فضا در زمینه بزرگسالان هستم. اما در زمینه کودک و نوجوان به امید خدا در ادامه همکاری و آشنایی کامل می توانم اظهار نظر کنم.

  • ریشه مراسم تجلیل امروز و جشن امضای کتاب از کجا شکل گرفت؟

– بعد از انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران با درخواست هایی که برای برگزاری این مراسم از سمت مسئولین نیشابور شد، این موضوع در هیات مدیره مطرح گردید و تفاهم نامه ای جهت اجرای مراسم امضا شد. بنده هم که مسئول اجرای این مراسم بودم با شنیدن نام نیشابور به طور جدی پی گیر انجام برنامه ها از صفر تا صد (اعم از تماس با نویسندگان، تهیه بلیط، محل اسکان و…) شدم. بزرگداشت هم که لطف دوستان همشهری ام در حق بنده بود که از تمام این عزیزان سپاسگزارم.

  • تاثیر انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب را در بالا بردن فرهنگ مطالعه چگونه می بینید؟

– دورادور در جریان جلساتی که برگزار شده است بوده ام و می دانم دوستانی هستند که به طور جدی پی گیر این جلسات هستند و در این دو سال اخیر این تلاش ها و تغییرات قابل تحسین است. اکثرا فعالیت های درونی دارند که تلاش مان این است طی چنین مراسمی این فعالیت را بیرونی کنیم. به نظرم دوره متفاوتی را در باره کتاب در نیشابور می گذرانیم.

  • استقبال از مراسم را چگونه ارزیابی می کنید؟

– این مراسم قبلا در ۱۷ شهر دیگر با نام «دیدار با یار مهربان» انجام شده است. خب؛ استقبال در شهرستان ها به مراتب بیشتر بوده است. مردم از این که می توانند با نویسنده کتاب دیدار داشته باشند خوشحال می شوند. اما این استقبال در نیشابور چشم گیرتر از شهرستان های دیگر بود و این باعث شادمانی من است.

  • اولین و آخرین اثر چاپ شده ی شما چه نام دارند؟

– اولین اثر من مجموعه داستان با نام «کوزه های آب» بوده است و آخرین آن مجموعه ای برای گروه سنی الف و ب، با نام «النگ و ملنگ». مجموعه کتاب های ۱۰۰۰ تومانی با همکاری دوستانی که در راس آن ها جناب رحماندوست فعالیت داشته اند

  • صحبت خاصی با همشهریان تان دارید؟

– پیشنهاد می کنم با محوریت تشکل های مردم نهاد انجام کار را به مردم بسپارند تا این که بخواهند از مجراهای دولتی وارد شوند. تفاهم نامه ای برای تولید کتاب امضا شود و در این راه علاقه مندان و تلاشگران را یاری کنند. بنده به نوبه ی خود از شما و خیام نامه که کار فرهنگی انجام می دهید سپاس گزارم؛ با آرزوی موفقیت و پایداری.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.