محسن غرویان: سید حسن خمینی سرمایه نظام و کشور است نمی دانم چرا صلاحیت مرا تائید نکردند!

 

IMG13243313چکیده: محسن غرویان، زاده نیشابور و از اساتید حوزه علمیه قم و جامعه المصطفی و برخی دیگر از نهادهای آموزشی مذهبی است. او کاندیدای دوره های دوم و چهارم انتخابات خبرگان از تهران است که در این دوره صلاحیت او از سوی شورای نگهبان احراز نشده است. در حالی که در دوره های پیشین نه تنها صلاحیت و اجتهاد او احراز شده بود،  بلکه در تهران به عنوان نامزد خبرگان حدود ۲۰۰هزار رای آورده بود.

خیام  نامه در گفت و گویی اختصاصی با این استاد حوزه نظر وی را درباره بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات خبرگان و عدم احراز صلاحیت خود او و جمعی دیگر از جمله نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی خواستار شد.

غرویان در پاسخ به این پرسش که تلقی او از عدم احراز صلاحیت اش چیست، می گوید: نمی دانم دلیل عدم احراز من چه بوده است. این در حالی است که پیش از این و در سال ۷۷ (دوره سوم خبرگان)، در آزمون کتبی شورای نگهبان شرکت کردم و نه تنها نمره علمی لازم را کسب کردم، بلکه حتی در مصاحبه شفاهی مرتبه علمی من احراز شد. ممتحنین آن دوره، که سه تن از چهره های برجسته حوزوی بودند، یعنی حضرات آیات: رضوانی (عضو شورای نگهبان)، سیدعباس خاتم یزدی(عضو شورای استفتا در زمان امام-ره- و مقام معظم رهبری) و مصلحی اراکی(فرزند آیت اله العظمی اراکی) که اینک هرسه به رحمت خدا رفته اند. حتی در آن دوره بنده در تهران بیش از ۲۰۰هزار رای آوردم. همه این مدارک را هم خدمت شورای نگهبان ارائه کرده ام. با این هم قاعدتا نیازی به احراز مجدد صلاحیت فقهی من نبوده و برای خودم هم جای پرسش است که چگونه صلاحیت بنده احراز نشده باشد.

وی در مورد عدم احراز صلاحیت سایر نامزدهای خبرگان رهبری معتقد است: واقعیت این است که من برای صلاحیت خودم چندان ناراحت نیستم، چرا که شخصا آدمی هستم که همیشه معتقد هستم خداوند بهترین مصلحت را مقرر می کند و اهل صبر و خویشتن داری ام. لذا برای خودم اصلا غصه نمی خورم. اما در مورد یادگار گرامی امام (ره) خیلی غصه خوردم. ایشان حقیقتا یک شخصیت حوزوی مدرس و عالم و سرمایه ای برای کشور، مردم و نظام است. علاوه بر این ویژگی های علمی بارز، ایشان منتسب به شخصیتی است که این نظام را بنیاد نهاده اند. از صحنه خارج کردن ایشان، جای غصه و اندوه دارد و کاری است که در حق این سرمایه اجتماعی و علمی و سیاسی روا نیست و امیدوارم در این قضیه تجدید نظری بشود.

غرویان درباره پیش بینی خود از نتیجه بررسی شکایات و تاثیر رایزنی ها می گوید: صحنه سیاست، به ویژه در ایران صحنه تحولاتی است که گاهی بسیار دفعتا اتفاق می افتند و پیش بینی قاطعی در این باره  نمی شود صورت داد. من برای خودم رایزنی خاصی نداشته ام؛ جز در همین حد که با اساتید و دوستان م صحبت و مشورت کرده ام و البته در مهلت قانونی شکایت و درخواست تجدیدنظر خواهم داشت.

وی با بیان این که مقام معظم رهبری، انتخابات را «حق الناس» دانسته اند، تاکید کرد: این که مردم احساس کنند توان انتخاب بین گزینه های مختلف دارند هم حق الناس است. اگر از هر دو جریان موثر کشور، افراد معتدل و عادل در صحنه باشند، بر انتخاب و شور مردم موثر است.

وی افزود: در مورد رایزنی های اشخاص موثر در حوزه، برای تایید صلاحیت حسن آقا خمینی بحث هایی در حد خبر و نقل و شنیده ها مطرح است. اما چون اخبار در فضای فعلی گاهی ضد و نقیض است، نمی توانم تایید کنم. اما اجمالا اخباری شنیده ام. به هر روی امیدوارم که تجدید نظری صورت بگیرد و فضای انتخاب تغییر کند.

وی در مورد تاثیر رد صلاحیت چهره های شاخص بر مشارکت مردم می گوید: پیش بینی در سیاست آن هم در ایران همواره دشوار است. اما برداشت من این است که کسی مانند «حسن آقا خمینی» به علت محبوبیت بالایی که دارد و جایگاهی که در اجتماع و در میان مردم دارند و نیز احترامی که مردم برای بیت امام قایل هستند، می توانستند میزان مشارکت را بالا ببرند. بسیاری از مردم کشور ما بر اساس احساس تکلیف شرعی در انتخابات شرکت می کنند، اما این را هم باید بدانیم که انتخاب گزینه ای که از نظر افراد، دارای صلاحیت برای خدمت به کشور است، تکلیف شرعی بالاتری است و بسیاری از مزدم قایل به این تکلیف مهم تر هستند که تحقیق کنند و از میان چهره های صالح با قدرت انتخابی که دارند، فرد شایسته را برگزینند.

وی درباره انتخابات مجلس و رد صلاحیت های گسترده نیز اظهاراتی داشته است. از جمله خبرگزاری ایلنا، که در خبری در رابطه با احراز صلاحیت های نمایندگی مجلس در هیات های نظارت نوشته: «آیت‌‌الله محسن غرویان با اشاره به موضوع رد صلاحیت‌ها گفت: امیدواریم که تعدادی از رد صلاحیت شده‌ها با تجدید نظر و بازنگری شورای نگهبان به عرصه بازگردند. رییس جمهور هم طبق رهنمودهای رهبری که رعایت حق‌الناس را مهم دانسته‌اند خواهان این شدند که شورای نگهبان با عنایت و دقت بیشتری نسبت به بررسی صلاحیت‌ها تجدید نظر داشته باشند.»

او به خیام نامه هم می گوید: در صورتی که نتیجه‌ای در تجدید نظر ایجاد نشود ممکن است تلقی مردم این شود که این انتخابات برای یک جناح در حال برگزاری است. امیدواریم با تدبیر شورای محترم نگهبان کاندیداهای واقعی مردم در میدان رقابت حضور داشته باشند و امیدواری مردم بعد از اجرای برجام به یاس تبدیل نشود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “محسن غرویان: سید حسن خمینی سرمایه نظام و کشور است نمی دانم چرا صلاحیت مرا تائید نکردند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.