گفت و گوی اختصاصی خیام نامه با: دکتر حمید گرمابی , گزینه اصلاحات و اعتدال برای حاکمیت عقلانیت و تخصص

گفت و گو: آزاده مهدیار و عبدالرضا قندهاری/

 در پی اعلام حمایت رسمی شورای هماهنگی اصلاح طلبان و همچنین حجت الاسلام انصاری راد از دکتر حمید گرمابی، خیام نامه جهت آشنایی با دیدگاه های این نامزد تحول خواه، گفت گویی اختصاصی با این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر داشت که به استحضار خوانندگان گرامی می رسد:

cafsccجناب آقای دکتر گرمابی، شما کدام طیف سیاسی کشور را نمایندگی می کنید؟

من به عنوان یک دانشگاهی ابتدا به صورت مستقل وارد این عرصه شدم و از آن جا که فکر می کنم جای تفکر و تعقل در مجلس فعلی بسیارکم است، ضرورت شرکت در این رقابت را حس کردم. البته رویکرد و حمایت اصلاح طلبان، حامیان دولت، دانشجویان، فرهنگیان، و افراد دلسوز و معتدل از صنوف و اقشار گوناگون و همشهریان با فرهنگ نیشابوری، سرمایه و انگیزه ام در ادامه این راه پر پیچ و خم است. هر دو طیف اعتدال گرا و اصلاح طلب در انتخابات فعلی استراتژی مشترک دارند و من هم با هدف کمک به برنامه های دولت در جهت اصلاح نا به سامانی های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی واردرقابت انتخاباتی مجلس دهم شدم.

 

 

شما سال ها، در تهران کار و زندگی کرده اید و سال هایی را هم برای تحصیل در خارج کشور گذرانده اید، این سوال پیش می آید که شناخت تان از محل تولدتان، پتانسیل ها و ضعف های آن چه میزان است؟

با توجه به این که خانواده خودم و خانواده همسرم نیشابوری هستند، مرتب رفت و آمد و ارتباط داشته ایم و به دلیل علاقه ای که داشتم نشریات نیشابور برایم ارسال می شده، اخبار شهر را مطالعه و مسائل مهم نیشابور را پیگیری می کردم، در عین حال سیاست من بر مبنای کار تیمی و ایجاد کارگروه های مختلف و مطلع است، و قطعاً از آنها مشورت خواهم گرفت و به این ترتیب مشکلات به من منتقل می شود و برای راه حل ها برنامه ریزی می شود. من در تجربه سالها کار علمی خود آموخته ام که وقتی کارِ تخصصی در پیش گرفته می شود، باید کارگروه های مختلف اوضاع و جزئیات را برآورد کنند تا بتوان از این کانال به نتیجه رسید.

خودتان در کجای نیشابور زاده شده اید؟ شهر یا روستا؟

من متولد همت آباد شهرکهنه هستم که الان تبدیل به شهر شده است.

اصولاً اختیارات یک نماینده مجلس، چه اثر مستقیم و غیر مستقیمی بر شهری دارد که وی نمایندگی می کند؟

دو وظیفه اصلی نمایندگان مجلس تدوین قوانین با توجه به نیازهای اساسی و روز کشور و نظارت بر حسن اجرای این قوانین است. البته چون نماینده در سطح کلان کشور با وزرا و مسئولین سازمان ها تماس دارد می تواند مشکلات شهرستان های حوزه انتخابیه اش را به راحتی منتقل کند، من فکر می کنم این وظیفه به خصوص در دولت آقای روحانی، که یک دولت کاری و اجرایی است می تواند مهم باشد. باید بررسی کرد درخواستی که از وزیر می شود چه مقدار با برنامه های توسعه ای همراه است اگر این طور درخواست ها به کمک کارگروه های تخصصی که شرح آن آمد کار شود و با استدلال ارائه شود قطعا می تواند کارساز باشد. ایراد گرفتن راحت است ولی راه حل اجرایی می طلبد. با قیمت این روزهای نفت که به سختی هزینه ی تولید آن در می آید، در کل کشور به هر حال کمبودهایی داریم ولی این کمبودها زمانی از سوی مردم قابل درک است که عدالت رعایت شود مثلا مردم نبینند شهر مجاور پیشرفت کرده است ولی در نیشابور خبری نیست.  ما هم باید تلاش کنیم خواسته های به جای همشهریان را پیگیری کنیم و سعی می کنم همکار نماینده ام را همراه کنم تا به نتیجه برسیم.

تمایل دارید ترکیب مجلس آینده  چه طور باشد؟

آرزو دارم پس از سال ها که تخصص و خرد در مجلس با کاستی جدی مواجه بوده، با مجلسی تخصصی رو به رو باشیم. من همه عمرم را صرف مباحث علمی و تخصصی کرده ام و به شکل کاملا فعال هم مباحث سیاسی اجتماعی را دنبال می کردم. اگر افراد متخصص در مجلس حضور پر رنگ داشته باشند قطعا قوانین و برنامه هایی که مصوب می شود بر مبنای تفکر خردمندانه جمعی استوار است و می شود امید داشت که شرایط قطعا بهتر از این شود.

با توجه به تخصص تان، در کدام کمیسیون حضور و نقش خواهید داشت؟

طبق تخصص ام و با توجه به آشنایی و فعالیت ام در صنعت، می توانم در کمیسیون آموزش و تحقیقات، کمیسیون صنعت و کمیسیون انرژی مفید باشم و این کمیسیون ها تخصص در بالاترین رده را هم می طلبد. آموزش و تحقیقات، آموزش عالی و آموزش و پرورش را با این خیل عظیم دانش آموزان و دانشجویان و فرهنگیان در بر می گیرد. صنعت که یکی از ارکان اصلی کشور یعنی ایجاد اشتغال را در بردارد و کمیسیون انرژی نیز یکی از مهم ترین ها است.

با توجه به معضل بیکاری در کشور به خصوص در میان جوانان تحصیل کرده ای، که بعضا سن جوانی شان نیز در حال سپری شدن است، مجلس چه نقشی می تواند داشته باشد؟

بیکاری از مهم ترین معضلات کشور است و با کمال تاسف هرچه رده تحصیلات بالاتر می رود این معضل بیشتر می شود. یکی از مشکلاتی که باید به شکل عاجل به حل آن برخاست بیکاری است که مجلس و دولت همراه را می طلبد. کار مشکل است؛ در حال حاضر چهار و هشت دهم میلیون دانشجو داریم که به طور متوسط سالانه یک میلیون نفر فارغ التحصیل می شوند و همگی شغل می خواهند و اگر در سال یک میلیون شغل هم ایجاد کنیم تازه بیکاری در همین سطح باقی می ماند. نیاز به برنامه ریزی و همفکری کل مسئولین است و مجلس می تواند با تصویب قوانینی که روی آن کار شده باشد و قابلیت اجرایی آن نیز دیده شده باشد، موثر باشد. یکی از اهرم های ما در این زمینه سرمایه گذاری خارجی است. سرمایه گذار نیاز به اطمینان از اصل سرمایه و سود عادلانه و معقول دارد. انتظار بیجایی هم نیست. مجلس می تواند با قوانینی که تصویب می کند این اطمینان را برای سرمایه گذار ایجاد کند. من تعداد قابل توجهی از این سرمایه گذاران ایرانی و حتی نیشابوری را می شناسم که در خارج از کشور زندگی می کنند و می دانم خیلی از آنها علاقه مند به سرمایه گذاری در داخل هستند ولی اصل قضیه همان اطمینان آن ها است و جدا از آن متاسفانه بوروکراسی اداری و فساد وجود دارد و از موانع این امر است. اما باز هم با وجود مجلس تخصصی مشکلات قابل حل است.

دیدگاه تان در رابطه با جوانان و نیاز های شان چیست؟

جوانان را باید درک کرد، جوان باید بتواند از جوانی خود استفاده کند و تفریحات مفید و متناسبی داشته و سرزنده و شاداب باشد، اگر شوق به زندگی در جوانان باشد در زمینه های دیگر هم موفق خواهند بود. یکی از این سرگرمی های سازنده ورزش است که می بینیم متاسفانه در شهرستان نیشابور هم خیلی از این امکانات فراهم نیست و پروژه های عمرانی ورزشی هم اولویت آخر را دارد.

در رابطه با ۵ اختراع ثبت شده و نیز مقالات خود توضیحی مختصر بفرمایید.

مجموع مقالات ISI و مقالاتی که در کنفرانس ها ارائه کرده ام ۱۵۰ مقاله است که حدود ۴۵ درصد آن ISI است و مابقی مقالاتی که در کنفرانس های داخلی و خارجی در کشورهای آسیایی و اروپایی ارائه شده است که برخی از آنها را دانشجویان من ارائه کرده اند. چون یکی از اهداف ما در دانشگاه ش نیرو برای آینده کشور است که از همین حمایت ها آغاز می شود. اختراعات من هم با توجه به رشته ام تخصصی است، دو اختراع من دستگاه هایی برای اندازه گیری کمیت هایی در زمینه پلیمر است که در کشور وجود نداشت و جزو نیازهای اساسی بسیاری از صنایع مهم کشور بود . سه تا اختراع دیگر برای مواد نانو کامپوزیتی خاص است، یکی از مباحث روز در دنیا و کشور ما، با همه کمبود امکانات، کار در زمینه نانو است.

آیا امتیازات لازم را برای استفاده از لقب پروفسور دارید؟ نظرتان در رابطه با استفاده از آن چیست؟

مدت ها است که تمام امتیازات لازم برای استفاده از این لقب را دارم. ولی روال رسمی آن زمان بر است در عین حال پرونده من آماده است و به دلیل مشغله زیاد پیگیری لازم را نداشتم و با درگیری انتخابات هم وقتم کمتر شده است. تا زمان طی مراحل رسمی آن ترجیح می دهم این لقب استفاده نشود و روی این موارد بسیار حساس هستم. این القاب معنی و مفهوم دارد گاه می بینیم به دانشجوی ورودی جدید مهندسی یا پزشکی عنوان مهندس و دکتر می دهند. من به یاد دارم زمانی که می خواستم در کانادا دفاع نهایی دکتری خود را انجام دهم قبل از جلسه، مسئول جلسه مرا با عنوان «آقای گرمابی» خطاب قرار داد و از لقب «دکتر» استفاده نکرد .  در حالی که قرار بود سه ساعت بعد از آن دکتر شوم! و پس از جلسه و شور هیئت ژوری، همان مسئول مرا با عنوان «آقای دکتر گرمابی» خطاب قرار داد.  من به دانشجویان م هم گفته ام که این القاب را به سادگی خرج نکنید چراکه ارزش دارند ولی متاسفانه این ارزش در کشور ما مقداری فرو ریخته است.

دیدگاه تان در رابطه با نقش رسانه ها در شناسایی ضعف ها و پیش برد اهداف توسعه ای شهرستان چیست؟

از نقد استقبال می کنم با این شرط که با هدف اصلاح، منصفانه و بر مبنای مستندات باشد نه بر اساس شایعات و گمانه زنی ها. وقتی نقد جنبه ی تخریب و به در کردن حریف از میدان و زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی و دینی می گیرد، هیچ جامعه ای چنین نقدی را نمی پذیرد. امیدوارم نشریات شهر ما هم از این اصول تبعیت کنند.

دیدگاه تان در رابطه با آزادی بیان چیست؟

قوانین ما به روشنی تکلیف را مشخص کرده ااست و باید به دنبال اجرای بدون تنازل قانون اساسی باشیم. وقتی تکثر نشریات مختلف را می بینم لذت می برم ولی گاهی اجرای سلیقه ای قانون ، صدمه می زند. آزادی بیان و آزادی مطبوعات از عوامل توسعه هستند.

فرماندار شهرستان پیشنهاد دادند که کاندیدای پیروز، کمپینی از سایر کاندیداها تشکیل داده و از برنامه های آنان استفاده کند. نظر شما چیست؟

پیشنهاد بسیار خوبی است، نظرات دیگران اگر بر پایه منطق و خرد استوار باشد استقبال می شود. کسانی که وارد این عرصه شدند قطعا اوضاع را رصد کرده و برنامه داشته اند ولی باید در نظر داشت که ۲۹۰ نماینده وارد مجلس می شوند و تصور کنید با ۲۹۰ برنامه وارد شوند و این معقول نیست. بیشتر باید در قالب گروه یا حزب تعدادی برنامه ی محدود ارائه کنند. در مورد نیشابور ممکن است برنامه های من با نماینده ی دیگر متفاوت باشد ولی می توان همفکری کرد. قطعا اگر هر دو نماینده یک مسئله را از دو دیدگاه برای یک سازمان یا وزارتخانه مطرح کنند، برد بیشتری خواهد داشت ولی تعدد برنامه عملا قابل اجرا نیست.

آیا بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و شهرستان، در جایگاه واقعی خود به لحاظ حقوقی و عرفی حضور دارند؟ برای پویایی بانوان شهرستان چه ایده ای دارید؟

خوشبختانه بانوان در کشور ما به لحاظ تحصیلاتی از آقایان هم سبقت گرفته اند ولی هنوز موانعی بر سر راه رشدشان هست. در زمینه شغلی دستمزد کمتر برای خانم ها در ازای کار برابر با آقایان را شاهدیم؛ با وجود این که خیلی اوقات خانم ها کارها را با وسواس بیشتری انجام می دهند. البته این مسئله مختص کشور ما نیست و حتی در آمریکا هم وجود دارد و باید فرهنگ سازی کرد.

آیا فکر می کنید حقوق عادلانه زن و مرد در قانون دیده شده است؟ مجلس چه نقشی در تلطیف قوانین به نفع جامعه زنان دارد؟

فکر می کنم در زمینه های دیگر هم به خانم ها ظلم می شود ولی فقه شیعه این پویایی را دارد که با توجه به شرایط روز تغییراتی در احکام داشته باشد. متاسفانه در برخی زندگی هایی که به سرانجام خوبی نمی رسد و به جدایی می انجامد، می بینیم که خانم ها از لحاظ حقوقی جایگاهی را که باید ندارند و در مورد حق حضانت و حق طلاق به آن ها ظلم می شود. باید علما با توجه به فقه پویای شیعه بررسی کنند و وقتی راه شرعی آن باز شود راه های قانونی نیز باز می شود.

آیا حاضر هستید اموال و دارایی های تان را الان و پس از نمایندگی به اطلاع عموم برسانید؟

بله، با کمال میل .

می توانیم بپرسیم در حال حاضر دارایی شما چه میزان است؟

من و همسرم، که متخصص پاتولوژی هستند، سالها است که سخت کار می کنیم وخدا را شکر وضعیت مالی خوبی داریم. سه تا خودرو دارم یک سوناتا متعلق به خودم، یک پژو ۲۰۷ و یک پژو پارس در اختیار همسرم و فرزندانم است. در شرکت شرکای سه گانه که زمینه کاری آن حوزه ی تخصص خودم است، سهام دار هستم و به این وسیله پیوند دانشگاه و صنعت را اجرایی کردم. ۴ آپارتمان درتهران دارم که دو تا از آنها آزمایشگاه محل کار همسرم و مجهز به کلیه تجهیزات مدرن است. شکر خدا به نسبت تخصص و فعالیتم سرمایه ی خوبی دارم و به لحاظ مالی بی نیاز هستم و هر چه دارم نتیجه عنایت خداوند و سالها تلاش و کوشش سالم بوده است.

اتفاقات پس از انتخابات ۸۸ و مساله ی حصر، در ادامه چه روندی در پیش خواهد گرفت؟

معتقدم صدمات زیادی در آن زمان به کشور وارد شد که مهمترین آن یأس و دلسردی در فضای سیاسی کشور بود. اما خوشبختانه انتخابات سال ۹۲ تا حد زیادی از ادامه این روند خسارت بار جلوگیری و آسیب های آن را ترمیم کرد. من روند فعلی را مثبت می بینم و امیدوارم به زودی منجربه گشایش گره های باقی مانده از آن سال شود . کسانی که صلاح کشوررا می خواهند باید این مباحث را از مجرای قانونی به تدریج حل کنند و با درایت رهبری و با وجود دولت آقای روحانی و همراهی عقلا و دلسوزان کشور، به تدریج خاطرات بد از ذهن مردم پاک شود. در عین حال قضاوت بدون اطلاعات کامل ممکن نیست. به نظرم روند آن انتخابات از ابتدا درست پایه ریزی نشد. اگر مکانیسم های دخیل در انتخابات را طوری بچینیم که امکان شائبه ای نباشد ، مردم هم با اطمینان بیشتری می توانند نتیجه را قبول کنند.

آیا هزینه های انتخاباتی خود را خودتان تقبل کرده اید یا از دیگران هم کمک می گیرید؟

من سعی کرده ام هزینه های انتخاباتی را به حداقل کاهش دهم و (با خنده) حتی برای افرادی که در ستاد زحمت می کشند هم شام نمی دهیم چه برسد به مردمی که حضور پیدا می کنند. برخی از دوستان برای کمک مالی اعلام آمادگی کرده اند ولی من ترجیح می دهم وام دار کسی نباشم و تمام هزینه ها را شخصا تقبل کرده ام.

گفته می شود که «رزومه قوی علمی، الزاما نماینده خوب نمی سازد» چه پاسخی دارید؟

نمی دانم تعریف این افراد از نماینده خوب چیست . ولی اگر من صرفا یک رزومه علمی قوی داشتم شاید می شد این حرف را قبول کرد. ولی من مقام های اجرایی زیادی داشته ام، در دانشگاه امیر کبیر با ۵۵۰ هیئت علمی، تعداد کمی مسئولیت اجرایی بالا دارند ومن از ابتدا مسئولیت اجرایی داشتم و در حال حاضر در دانشکده تحت ریاست من هزار دانشجو در مقاطع مختلف به همراه اساتید و کارمندان و کارگران تحصیل و فعالیت می کنند آن هم دانشگاهی که کاملا سیاسی است و اگر در جایی اشتباه شود معضل ایجاد می شود. در صنعت هم سمت اجرایی دارم و این توانایی اجرایی را در خود دیده ام که از عهده ی نمایندگی مردم در مجلس به خوبی برآیم.

گفته می شود «مجلس یک نهاد سیاسی است و باید فردی نماینده باشد که در کوران مسائل سیاسی دوام بیاورد» نظر شما چیست؟

مجلس قرار است در رابطه با تمام امور ۸۰ میلیون جمعیت کشور تصمیم گیری کند و برای یک زندگی خوب خیلی فاکتورها دخیل هستند، برای تمام موارد هم مجلس باید بررسی و وضع قانون کند. اگر مسایل کشور صرفا سیاسی باشد باید ۲۹۰ دکترای علوم سیاسی نماینده باشند، که معقول نیست و قضایا حل نمی شود. دانشگاه های فنی و طراز اول کشور همیشه سیاسی ترین دانشگاه ها بوده اند و من هم در همین فضا رشد کرده ام و از ابتدا حداقل روزی یکی دو ساعت صرف گرفتن اخبار و تحلیل های سیاسی از کانال های مختلف می کردم و غیر از کار اصلی ام فعالیت مهم زندگی ام سیاست بوده است، در هر واقعه ی سیاسی در طول این سال ها که مایل به بحث با من باشید اطلاعات لازم را دارم. من در شهر مونترال کانادا هم دو سال عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی بودم و فعالیت های مختلف داشته ام.

نظرتان در مورد رد صلاحیت های گسترده ی این دوره چیست؟

دلیل این رد صلاحیت ها خیلی اوقات عنوان نمی شود و به این ترتیب پذیرش آن برای افراد سخت است، من فکر می کنم با وجود تعداد زیاد ثبت نام کنندگان این دور ه از انتخابات و زمان کوتاه، در بررسی صلاحیت ها احتمال کاهش دقت وجود دارد. رد صلاحیت برای شخصی که همه ی عمر خود را صرف انقلاب کرده و مسلمان بوده، سنگین است و درصد زیادی از این افراد رد شده و هواداران شان توجیه نشده اند. ای کاش برای این مسئله مهم دقت و وسواس بسیار بیشتری می شد. این برخورد، نیروهای علاقه مند به کار سیاسی را دلگیر و دل زده می کند.

آقای دکتر! توسعه سیاسی یا اقتصادی؟

من علمی به این ها نگاه می کنم. این ها لازم و ملزوم همدیگر هستند و ممکن است در شرایطی یکی از این ها پر رنگ تر باشد ولی به طور کلی همان طور که برای پرواز دو بال نیاز است باید توسعه هم متوازن باشد که پایدار بماند.

کدام دولت را موفق ترین دولت در حوزه های مختلف می دانید؟

باید مولفه های مختلف را با هم دید، خیلی از برنامه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برای به بار نشستن نیاز به زمان دارد ولی به یقین می توانم بگویم دولت آقای احمدی نژاد ناموفق ترین بوده است به این دلیل که ۸ سال دولت ایشان با بهترین شرایط اقتصادی به لحاظ درآمد سرشار نفتی بود ولی متاسفانه به دلیل نبود برنامه ریزی و مدیریت درست و فساد سیستمی نشدبا استفاده از این درآمد، سرمایه گذاری پایه ای انجام شود. یکی از اتفاقات بد آن زمان انحلال سازمان برنامه و بودجه بود یعنی انحلال مغز متفکر کشور و من متعجب بودم چرا مجلس منفعل عمل کرد که به دنبال آن هم شاهد نبودن آمار دقیق و اطلاعات شفاف و عدم برنامه ریزی درست بودیم .

دیدگاه تان نسبت به دولت فعلی چیست؟

دولت آقای روحانی که فعالیت اصلی اش در حوزه ی سیاست خارجه بوده است و امید داریم که در سال ۹۵ نتایج این دو سال تلاش در داخل کشور هم دیده شود و «برجام داخلی» نیز اجرا شود. با وجود تمام مشکلاتی که دولت داشته است و شرایطی که دولت را تحویل گرفت، وضعیت فوق العاده بد قیمت نفت و عدم همراهی مجلس، اگرچه می توانست بهتر باشد، ولی از نظر من موفق عمل کرده است.

جایگاه آموزش و پرورش را چطور می بینید؟ برخی  نگاه شان این است که  آموزش و پرورش، نهادی مصرفی است.

متاسفانه چند مشکل اصلی در این زمینه وجود دارد. دغدغه اصلی فرهنگیان حقوق و مزایای آنان است که تفاوت چشم گیری با کارمندان سایر ادارات دارند. باید منابع لازم را برای رفع این تبعیض مشخص وتأمین کرد. اگر روی هر کدام از خروجیهای آموزش و پرورش عدد و رقم بگذاریم آن وقت ارزش آن را بهتر درک می کنیم. مثلا در آمریکا یک مدرک PHD پنج میلیون دلار هزینه دارد و بنابر این به این میزان ارزش دارد.آموزش و پرورش مولد سرمایه های انسانی ما است ولی این طور به آن نگاه نشده است. من در دو تصمیم مجلس پیشین بر رأی به وزرای آقای روحانی بسیار افسوس خوردم، یکی وزیر علوم و دیگری وزیر آموزش و پرورش، که به خاطر تضادهای فکری که با مجلس داشتند، رد شدند و این را خدمت به مردم ایران نمی دانم.

درمورد خانواده خود بگویید.

همسرم، خانم فریده بیان، دکتر متخصص پاتولوژی است و  الان در تهران آزمایشگاه پاتوبیولوژی دارد. سه فرزند پسر دارم. فرزند ارشدم ازدواج کرده و به همراه همسرش دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد است. فرزند دومم سال دوم کارشناسی و فرزند سومم سال سوم دبیرستان است.

چه عبارتی پس از شنیدن نام این افراد به ذهن تان می رسد؟

  • اکبر هاشمی رفسنجانی:دلسوز انقلاب
  • حسن روحانی: امید مردم
  • محمدرضا عارف: امید جوانان
  • سید محمد خاتمی: پرچم دار اصلاحات
  • حسین شریعتمداری:(با خنده) جملات منفی سخت است.
  • جواد ظریف: سردار سیاست

صحبت پایانی؟

من علی رغم این که خیلی آدم سیاسی نبودم ولی بنا بر احساس وظیفه و توصیه ی دوستان وارد میدان انتخابات شده ام و در زندگی خود اثبات کرده ام که وقتی کاری را می پذیرم با جان و دل آن را انجام دهم. الان هم با این نیت وارد این رقابت شدم که تمام توانم را به کار ببرم و از همه ی همشهریان می خواهم با شناخت شرایط کشور و شهرستان های نیشابور و فیروزه، با انتخاب خود تعقل، خرد، تخصص و تعهد را به مجلس بفرستند و به خصوص از کسانی که هنوز تصمیم به رای دادن نگرفته اند درخواست می کنم که حتما رأی بدهند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “گفت و گوی اختصاصی خیام نامه با: دکتر حمید گرمابی , گزینه اصلاحات و اعتدال برای حاکمیت عقلانیت و تخصص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.