گفت وگو با عباس کرخی ریاست اداره ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور

گفت وگو با عباس کرخی ، شاعروکارشناس ارشد ادبیات فارسی وریاست اداره ارشاد اسلامی

باز هم باید زیست

بن مایه ی فرهنگ ایرانی را می توان در تشکیل امپراطوری هخامنشیان ، شاهنشاهی ساسانیان، سلطه اعراب ، حمله مغول و دوران صفویه جستجو نمود ، اما عناصر اصلی فرهنگ ایرانی عبارتند از:

زبان فارسی و زبان های وابسته به آن ،اعیاد ملی مثل نوروز، تقویم هجری شمسی ، دین زرتشتی ، دین اسلام وبه ویژه مذهب تشییع ، هنر ایرانی: شعر،ادبیات ،معماری غذای ایرانی ، آداب ورسوم اقوام ایرانی و…

برای آشنایی بیشتربا فعالیت های حوزه فرهنگ و هنرنیشابور، به سراغ عباس کرخی کارشناس ارشد ادبیات ، شاعر و ریاست محترم اداره ارشاد اسلامی شهرمان رفتیم .گفتگوی زیر دست آورد این دیدار است.

الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکلها

لطفا مشکلات و معضلات اصلی بر سرراه مدیریت فعالیتهای فرهنگی و هنری در شهرستان نیشابور را نام ببرید؟

با توجه به پیشینه ی غنی فرهنگی و تاریخ درخشان این ابر شهر کهن، طبیعی است که توقع و نیازمردمان این دیارازامکانات موجود اداره ازشاد اسلامی بسیار بالاتر باشد و از طرفی وجود هنرمندان بنام و اقشار حامی فرهنگ و هنرو ادب دراین شهر،فعالیت های حوزه فرهنگ و هنر را بسیار پیچیده و دشوار نموده است. طبق آخرین آمار هم اکنون در شهر ما ۱۴۵کانون فرهنگی و هنری ۳۰آموزشگاه آزاد هنری «سینمایی و گریم – ۱۱ انجمن فرهنگی «ادبی «هنری ۱۰ موسسه فرهنگی وهنری وسه موسسه قرآنی در حال فعالیت هستند و از طرفی کمبود بودجه های موجود نیز مزید بر علت شده. بنابر این ملاحظه می فرمایید کار در حوزه فرهنگ و هنر در این شهر اگر مشکل تر از شهرهای بزرگ نباشد دست کمی ازآن ندارد .(با این تفاوت که در شهرهای بزرگ امکانات و بودجه کافی وجود دارد و در این جا…)

با این همه دشواری ها و وضعیت پیچیده موجود علت پذیرفتن سمت ریاست این اداره از طرف شما چه بوده است؟

من قبل از پذیرفتن پست مدیریت اداره ارشاد کما بیش با فضای موجود آشنا بودم لیکن باعلاقه به زادگاه و تاریخ گذشته ی شهرم و سابقه فعالیت در انجمنهای فرهنگی و ادبی این آمادگی و احساس تکلیف را در خود دیدم که وارد این فضا شوم و امیدوارم با تاییدات خداوند متعال و همکاری مردم هنردوست شهرم بتوانم گامی هرچند کوچک در حهت پیش برد هنر و فرهنگ شهرم بر دارم.ضمنا همین جا لازم است از مدیر کل محترم و مسئولین شهری کمال تشکر را بنمایم که مرا لایق دانسته و فرصت خدمت رسانی را به این جانب داده اند .

آیا راه برون رفت و تحرکات مثبتی از این گذرگاه پر خطر وپیچیده وجود دارد؟

بله با همدلی و همکاری دوست داران هنر و فرهنگ و ادب و مسئولین دل سوز می توان به نقطه ی مطلوب و ایده آل نزدیک شد .شهر ما مفتخر به حدیثی از جنس طلاست(سلسله الذّهب) که مانند گردنبندی، حلقه به حلقه به سرچشمه ی هستی و قادر متعال متصل می باشد .بنا بر این شایسته ترین خاکی است که می تواند سخن از فرهنگ و ادب بزند .

امسال روزهای ملی ورود امام رضا علیه السلام به شهرمان ، بزرگ داشت خیام، عطار و روز خبرنگار از حال و هوای دیگری برخوردار بود دلیل آن چه بود؟

در سالهای قبل نیز مراسم ارزشمندی برگزار می شد اما باحضور فرماندار وی‍‍ژه ی شهرستان مطالبات مردمی بالا رفت وتصمیم گرفته شد با تشکیل کمیته های تخصصی وهمدلی وهمراهی دستگاههای اداری وامنیتی، نمایشی در خور مردم این دیار فرهنگ پرور،ارایه کنیم.هرچند رسیدن به آن چه شایسته ی مردم این دیاراست،کاری دشواراست.همین جا لازم است ازمردم بزرگوار، شورای تامین شهرستان و کلیه ی ادارات و نهادهای ذیربط نیر تشکر نمایم.

از اجرای زنده موسیقی استاد شهرام ناظری بگویید چگونه این کار انجام شد؟

این اجرا تجربه ی ارزنده ای برای استان و شهرستان بود و نمایشی بود از هماهنگی بین نیشابوری ها و هنرمندان بنام این سرزمین و در مقیاسی بالاتر، نمایشی ازهمدلی دولت و ملت

لطفا بفرمایید برای اجرای زنده موسیقی چه مراحلی باید طی شود؟

از نظر قانون اجراهای زیر دویست نفر با مجوز اداره شهرستان و با نظارت فرمانداری و دستگاههای امنیتی برگزارمی شود .اجرای موسیقی بالای دویست نفر تا پانصد نفر با مجوز اداره کل و اجراهای بالای پانصد نفر با مجوز وزارت خانه و دیگر دستگاه های ذیربط برگزار می شود .

آیا برنامه خاصی برای فعالیتهای هنری و فرهنگی بانوان تدارک دیده اید؟

دربیشتر فعالیتهای فرهنگی و هنری تفکیک جنسیتی وجود ندارد اما انجمنهای خاص جهت فعالیت بانوان فعال هستند مانند انجمن شعر رابعه و انجمن هنرهای تجسمی بانوان.

از اقامت و سفر به کشور امارات بگویید و آیا تفاوت فرهنگی خاصی بین ما و آنها وجود دارد؟

در سال ۸۸ جهت ماموریت اداری و تدریس در مدرسه ایرانیان العین عازم کشور امارات شدم چیزی که در آنجا کاملا مشهود است کشوری است مصرف کننده حتی در کالا ها و تولیدات فرهنگی و هنری . اما نکته جالب همزیستی مسالمت آمیز   فرهنگها ی مختلف از جمله هندی «پاکستانی «فیلیپینی»اروپایی وغیره در کنار هم می باشد.

با این همه مشغله با دنیای مورد علاقه خود، شعر و شاعری، چه می کنید؟

زیبایی شعر در تعریف ناپذیری و رازناکی این هنر آسمانی می باشد لذا با تمامی گرفتاری ها و مشغله ی کاری از هر فرصتی برای حاضر شدن در انجمن های شعر و دیدار با شاعران گرامی استفاده می کنم .

یکی از مشکلا ت اصلی هنرمندان این شهر مساله فروش محصولات فرهنگی و هنری است آیا برای این معضل چاره ای اندیشیده اید؟

بازار هنر و فروش تولیدات هنرمندان این شهر یکی از دغدغه های اصلی من بوده است با کمک اهالی هنر برنامه هایی در دست اجراست که به محض عملیاتی شدن اعلام خواهد شد .

از خانه ی هنرمندان چه خبر؟

راه اندازی خانه ی هنرمندان فر ایند اجرایی پیچیده ای دارد اما قول راه اندازی شعبه ای از کانون هنرمندان استان را در نیشابور گرفته ایم و امیدواریم با همدلی هنرمندان عزیز و مسئولین این امر هر چه زودتر عملی شود .

پروژه شهرک سینمایی سیمرغ در چه مرحله ای است؟

در جلسه بزرگ داشت کارگردان نامی نیشابور ابوالحسن داوودی و به پیشنهاد فرماندار محترم ،این مسئله مطرح شد ویکی ازنیک اندیشان زمین این مجموعه را متقبّل شدند.اکنون در حال گرفتن مجوزیم وبه امید خدا درآینده ای نزدیک، گزارش کارهای اجراشده را ارایه خواهیم کرد.

در حال حاضر چه برنامه های فرهنگی و هنری در دست اقدام دارید؟

شهریور امسال برای نیشابور،ازنظرفرهنگی و هنری پر ثمر است است چون قرار است برنامه های ذیل اجرا شود:

۱- بیست و دومین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان کشور(۱۶ -۲۰ شهریور)

۲- جشنواره منطقه ای فیلم و عکس سینمای جوان ( ۲۷- ۲۴ شهریور)

۳- گرد هم آیی سراسری مداحان کشوری(۲۳تا۲۷شهریور)

و بالاخره کنگره ی ملی فضل بن شاذان به همت دانشگاه پیام نور و دیگر دستگاه های اجرایی استانی و شهرستان در اواخر آذرماه

و سخن پایانی:

زندگی می گوید اما باز هم باید زیست «باید زیست « باید زیست.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.