گفت وگو با دکتر گرمابی نماینده دوره دهم نیشابور

گفت و گو: سیدهاشم مداح

hamid_garmabiسوگند در مجلس احساس عجیبی در من ایجاد کرد

در آستانه ی سالروز تشکیل اولین مجلس مشروطه ی ایران (۱۴ مرداد)  و برای آشنایی با دیدگاه یکی از نمایندگان نیشابور در خصوص وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دیدار دکترحمید گرمابی رفتیم تا از زبان وی با وظایف نمایندگان مجلس بیشتر آشنا شویم.

چه شد که تدریس و مدیریت در دانشگاه را رها کردید و به فکر ورود به حوزه سیاست و نمایندگی مجلس افتادید؟

ابتدااز شما و نشریه خیام نامه سپاسگزارم و این که خیام نامه برای افزایش سطح دانش و آگاهی های شهروندان تلاش می کند جای خوشوقتی بسیار دارد. ورود من به مبارزات انتخاباتی برنامه ای از پیش تعیین شده نبود، بلکه اصرار برخی از بزرگان شهر و دوستانی که از قبل از انقلاب آن ها را می شناختم مرا به اتخاذ این تصمیم مهم رهنمون کرد . من در آن مقطع به این نتیجه رسیدم که  خدمت رسانی به یک جمعیت هشتاد میلیونی بر تدریس در دانشگاه که نهایتا جمعیتی  هزار نفری را در بر می گیرد اولویت دارد .

آیا فکر می کردید برنده ی انتخابات باشید؟

برای من انجام وظیفه مهم بود به همین سبب در شب اعلام نتایج بسیار راحت خوابیدم اما مخالفان و دوست داران م تا صبح بیدار ماندند . من در آن لحظات سرنوشت ساز  فکر می کردم به وظیفه ام در خصوص شرکت درانتخابات و کاندیداتوری به خوبی عمل کرده ام،  لذا جایی برای نگرانی وجود نداشت. البته با اعلام نتایج انتخابات شور و شعف زیادی در بین مردم دیده شد و این رسالت مرا سنگین تر نموده است.

آقای گرمابی ممکن است از احساس خود در اولین روز حضور خود در مجلس بگویید؟

در اولین روز حضورم درمجلس شورای اسلامی با ذهنی آرام به ادای سوگند نمایندگی  پرداختم. سوگند به خداوند یکتا برای خدمت به مردم احساس عجیبی در من به وجود آورد که غیر قابل توصیف است. وظیفه ای خطیر بر دوش م سنگینی می کرد  که تا قبل از آن احساس نکرده بودم .

مهمترین وظایف نمایندگان از دیدگاه شما چیست؟

بر اساس قانون اساسی مهمترین وظایف نمایندگان مجلس را می توان در دو مورد خلاصه کرد:

–  طرح و تصویب لوایح و قوانین کشور

– نظارت بر حسن اجرای قانون

هر چند وظایف نمایندگان مختصر و اندک به نظر می رسد  اما باید اذعان نمود این وظایف بسیار مهم و تاثیر گذاربرزندگی روزمره مردم است. به همین سبب یک نماینده برای انجام دقیق وظایف خود نیازمند اشراف بر اطلاعات و دانش روز است تا بتواند در تصویب دقیق قوانین متناسب با نیازهای جامعه و اتخاذ تصمیمات دقیق تر از آن بهره ببرد. باید اذعان نمود نمایندگی مجلس کار طاقت فرسا و پرمسئولیتی است.

از طرف دیگر نظارت براجرای قانون هم وظیفه خطیری است که اگر به درستی انجام نشود چه بسا موجبات بحران را در کشور باعث گردد . لذا تاکید می کنم این دو وظیفه مهم باید به درستی و با صداقت و به موازات یکدیگر  انجام گیرد واگراهمالی درانجام وظیفه صورت گیرد چه بسا خسران جبران ناپذیری به جامعه و مردم وارد شود.

مطالبات اصلی مردم شهرمان ازشما به عنوان نماینده شهرمان  چیست؟

معضل اصلی شهروندان عزیز مشکل بیکاری است که مشکلی کشوری بوده و باید مسئولین برای آن فکری اساسی بنمایند و این کار نیاز به یک اراده و عزم ملی دارد. مشکلات مهم دیگر شهرستان عبارتند از تامین آب شرب روستایی و آب مصرفی در بخش کشاورزی، مباحث تقسیمات استانی که تا کنون بلاتکلیف مانده است که البته قول همکاری از طرف وزارت کشور به  ما داده شده است، کمبود های شهر در بخش بهداشت و درمان، عدم تحرک و توسعه در بخش گردشگری شهرستان  که با وجود پتانسیل بالا در این زمینه، متاسفانه فعالیت های موجود کفایت نمی کند. عدم توسعه آموزش عالی و…  این ها بخشی از مطالبات همشهریان عزیز می باشد که ما نمایندگان  پیگیر رفع این معضلات هستیم. تنها  نکته مثبت این است که در این دوره همدلی مسئولان مختلف شهری را خود داریم. لذا امیدواریم هر چه زودتر نیشابور به آنچه استحقاق آن را دارد دست یابد .

در خصوص همکاری وتعامل با خانم چنارانی نماینده دیگر شهرمان چه نظری دارید؟

نیشابور و مردم نیشابور تاکنون از وجود برخی اختلافات زیان بسیار دیده است. من معتقدم باید اختلاف سلیقه ها از جمله در حوزه سیاست به رسمیت بشناسیم. اما این اختلاف سلیقه ها نباید باعث صدمه دیدن منافع مردم و شهرستان شود. با همین نگاه  در اولین ساعات اعلام نتایج انتخابات در گلزار شهدای شهر نیشابور در کنار خانم چنارانی حضور یافتم و با یکدیگر هم پیمان شده ایم که در رفع مشکلات مردم شهر وزادگاه مان با تمام توان بکوشیم .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.