گفت وگو با خانم فرزانه خیر آبادی ، اولین برگزار کننده ی تورهای آموزشی -تفریحی به زبان انگلیسی درنیشابور

گفت و گو: سیدهاشم مداح

« ورکشاب و رزیدنسی هنری » با هدف معرفی نیشابور به گردشگران

متفکران وصاحب نظران مسایل اجتماعی براین باورند که نیروی انسانی مهمترین عامل درتوسعه یافتگی یا عقب ماندگی جوامع بشری است . نیروی انسانی متشکل ازمردان و زنانی است که دوشادوش یکدیگر، با استفاده ازامکانات طبیعی وسرمایه به تکاپو وفعالیت اجتماعی می پردازند . تا همین چند دهه پیش؛ اهمیتِ  و نقش زنان درپدید آمدن نظام های حاکم اجتماعی چندان برکسی آشکار نبود. اما هم اکنون درایران و جهان می توان زنانی را یافت که درکنار مردان در فعالیت های اجتماعی حضورفعال دارند و ضمنا ازنقش همسری وتربیت فرزند نیزغافل نیستند.

برای آشنایی بیشتر با نقش بانوان درفعالیت های اجتماعیِ شهرمان به دیدارخانم فرزانه خیرآبادی دانشجوی دکتری ترجمه زبان انگلیسی ، عضوهیئت علمی موسسه آموزش عالی ثامن وعضو پارلمان زنان نیشابور رفتیم ودر گفت وگویی کوتاه از زبان ایشان با اهم فعالیت های شان آشنا شدیم  .

  • خانم خیرآبادی، درآغاز گفت و گو ، از خودتان بگویید ازدوران تحصیلتان،از فعالیت هایتان وهر آنچه لازم می دانید.

ضمن تشکرازشما باید عرض کنم که  تحصیلات ابتدایی ام را در دبستان بنت الهدی صدر و دوره راهنمایی را در مدرسه سما ودبیرستان را در آموزشگاه غیرانتفاعی پرتو نور  به پایان رساندم. از کودکی علاقه خاصی به کتاب خوانی داشتم و همیشه در مسابقات هنری ورزشی دانش آموزی فعال بودم. یادم هست درآن دوران درمسابقات کتاب خوانی مقام اول را کسب کردم و جایزه ی آن را که بن کتاب بود ، نیز دریافت کردم. بعد از آن در دوران تحصیلی دبیرستان به تحقیق و پژوهش علاقه مند شدم. در سال ۱۳۷۷درجشنواره ی خوارزمی برگزیده استانی شدم  واولین و مهمترین کار تحقیقاتی ام در سال ۷۸  با موضوع تحقیق و پژوهش درباره ی «پرندگان بومی نیشابور» درجشنواره ی خوارزمی به مقام دوم کشوری رسید . همچنین درسال ۸۰ ۱۳ به مقام برگزیده ی استانی جشنواره خوارزمی دست پیدا کردم . نتیجه ی تحقیقات من درهمان سال ؛ توسط سازمان محیط زیست استان خراسان به چاپ رسید. عنوان افتخار آمیزبعدی من در سال۱۳۸۱ معرفی ام به عنوان  یکی از هفت جوان برتر نیشابوربود وپس ازآن نیز در سال ۸۲ ۱۳درجمع یکی از ۷۲ جوان برتراستان برگزیده شدم.

 

  • وتحصیلات دانشگاهی شما؟

دوره کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه امام رضا به پایان بردم و درسال ۸۵ ؛ در مقطع کارشناسی ارشد رشته ی مترجمی زبان انگلیسی وارد دانشگاه علامه طباطبایی تهران شدم و به مدیریت  پروژه ی ترجمه درپژوهشکده این دانشگاه منصوب شدم. دوره دکتری را نیز درهمین دانشگاه ادامه دادم . در سال ۸۹ اولین کتاب ترجمه شده ام با نام « رویاهای انیشتین » توسط نشر قطره به چاپ رسید . کتاب دوم من در سال۱۳۹۰ با نام « دختر خوب ازاین کارها نمی کند » منتشر شد.

 

  • در حال حاضردر کدام فعالیت های اجتماعی وهنری، دل مشغولی دارید ؟

از سال ۹۴، درمحل باغ نوبهارکه ملک خانوادگی مان می باشد اقدام به برگزاری« ورکشاب و رزیدنسی هنری » نمودم که هدف آن معرفی نیشابوربه عنوان یک شهر تاریخی – توریستی به گردشگران خارجی و داخلی بود. این اولین ورکشاب با دعوت ازهنرمندان واستادان دانشکده ی هنرنیشابورازجمله : مونا هنرمند، طالبی، اسکندری ، صابری ، رفیعی و… و هنرمند ارزنده ی  شهرمان حسن ملانوروزی برگزارشد که با استقبال زیاد مردم روبه رو شد. تنها شرط برگزاری این ورکشاب ها ازطرف ما این بود که هنرمند داخلی و خارجی پس ازاتمام کارهنرای ش، اثر خلق شده اش را درمحل باغ نصب کند .

دیگر فعالیت اجتماعی ام ، راه اندازی تورهای آموزشی – تفریحی به زبان انگلیسی برای اولین باردرسطح کشوردرنیشابورمی باشد که هدف از آن شبیه سازی یک محیط و یک کشورانگلیسی زبان می باشد .باید گفت که با این اقد ام هم توانستیم کار آفرینی کنیم و هم جذب گردشگر داشته باشیم .

با توجه به تاریخ وگذشته ی درخشان نیشابورو ثبت آن دربین شهرهای تاریخی جهان ومعرفی این شهربه گردشگران خارجی درصدد هستیم با تربیت کادری از راهنمایان تور و گسترش زبان انگلیسی بین مردم ارتباط آن ها را با گردشگران خارجی تسهیل نموده و امور گردشگری را درشهرستان بهبود ببخشیم چون اگریک شهروند نیشابوری زبا ن انگلیسی را فرا گرفته باشد بهترمی تواند شهرخودش را به گردشگران معرفی کند .

ضمنا بنا داریم  به کمک همکارانمان در پارلمان زنان فعالیت های فرهنگی – هنری را درشهر توسعه دهیم تا از طریق جذب گردشگر داخلی و خارجی ، زمینه ی توسعه ی بیشترفعالیت های اقتصادی ، فرهنگی در شهرمان فراهم شود، چراکه دردنیای امروزاهمیت نقش گردشگردراقتصاد کشورها غیر قابل انکار است .

  • در خاتمه اگر پیام خاصی دارید عنوان بفرمائید.

با توجه به این که شهری مانند نیشابورازاولویت گردشگری برخورداراست؛ لذا از تمامی ارگان های شهری ومسئولین تقاضا داریم که با ما همکاری  داشته باشند تا زمینه ی ارتقای این صنعت در شهرمان فراهم شود . باید گفت که این دینی است که بر گردن نسل ما سنگینی می کند. به راستی شکوفایی و باروری فرهنگ درخشان ابرشهر وباز سازی عظمت دیرینه ی نیشابورعزیز آرمان پاک همه ی ماست .آرمانی که خود گامی است در راستای ساختن جهانی زیبا تر .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.