گفتگو با هنرمندان صنایع دستی نیشابور

گفتگو با هنرمندان صنایع دستی نیشابور

تنها با امکانات شخصی، خود را سرپا نگه داشته ایم

هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران زمین نشان دهنده ویژگی ها و میراث هنری و سنتی مردم ما می باشد.صنایع دستی به رشته ها ی هنری گفته می شود که تمام یا قسمتی از مراحل تولید آن توسط دست انجام می گیرد.به عبارتی دقیق تر جزیی از فرهنگ ملی کشور و یادگار ارزشمند نیاکان ما محسوب می شود.هویت پذیری نسل کنونی با اتکا به میراث گذشتگان امکان پذیر می باشد.بدین علت است که با ید در توسعه صنایع دستی کوششی دو چندان نمود .اما این که چقدر در این راه موفق بوده ا یم را باید از مردم و مسئولین پرسید.در حاشیه نمایشگاه صنایع دستی در محل اداره ارشاد اسلامی شهرمان فرصتی پیش آمد که با سه تن از هنرمندان صنایع دستی، خانمها کج کلاه،گلشنی واسحاقی به گفتگو بنشینیم.

لطفا درباره رشته هنری خود و علت جذب شدن به تولید صنایع دستی توضیحاتی ارایه بفرمایید؟

من کج کلاه هستم متولد سال۶۳ نیشابور در رشته تابلو سازی با ساقه گندم ، معرق چوب ، پتینه کاری ، معرق منبت و ….فعالیت می کنم.و علت علاقه ام آرامشی است که در این رشته های هنری به آن رسیده ام.

گلشنی هستم متولد سال ۶۳ نیشابور کارم را با مجسمه سازی با خمیر شروع کردم و سپس با کسب مجوز صنایع دستی(مشاغل خانگی) در رشته های فوق به کارم ادامه می دهم.و علت علاقه ام به این رشته تشویق پدر و مادر و همچنین نیاز به کار هنری می باشد.

منهم اسحقی متولد سال۷۲نیشابور و فوق دیپلم رشته قلمزنی از دانشگاه ملی و دارنده مقامهای کشوری در رشنه معرق چوب هستم و به علت علاقه به کار با چوب جذب رشته معرق چوب شدم.

استادان شما چه کسانی بودند؟

در نیشابور خانمها عزیزی و مراتی و شاد و در تهران استاد فرزان (طراحی و هندسه)استاد تابع منش (جواهرسازی) استاد حیدری (قلمزنی) استاد بردبار (قلمزنی)

آیا می شود رشته های اصلی صنایع دستی را نام برد؟

بله :اما تنوع این رشته ها بقدری زیاد است که نام بردن از آنها را سخت می کند به هرحال مهمترین صنایع دستی ایران عبارتند از : نساجی سنتی»بافته های داری و زیر انداز»پوشاک سنتی»رودوزی های سنتی»چاپ های سنتی»سفال سرامیک و کاشی سنتی»صنایع دستی مستظرفه»هنرهای دستی وابسته به معماری»صنایع دستی چوبی»صنایع دستی فلزی»قطب نما سازی «ساخت اسطرلاب»صنایع دستی سنگی و آبگینه.

با این همه تنوع در این زمینه چرا کشور ما از بیکاری رنج می برد؟

این سوال را باید از مسئولین مربوطه پرسید ،چراکه با داشتن چنین توان قدرتمندی در کشور در استفاده از این پتانسیل غفلت می شود. ما نمی دانیم به چه دلیل از ظرفیت اشتغال زایی صنایع دستی استفاده بهینه نمی شود امیدواریم متولیان امر به خود آیند و به فکر نجات هنرهای سنتی از خطر نابودی باشند.تا نسل کنونی بتواند از مواهب آن بهره مند شود.

خب از مشکلات این بخش بگویید؟

مشکل اصلی ما فعلا بازار فروش این محصولات می باشد. دوم عدم آشنایی مردم با صنایع دستی . سوم عدم حمایت ارگانهای دولتی. چهارم واردات بی رویه اجناس چینی و اخیرا استفاده بی رویه از نکنولوژی لیزر

چه پیشنهاداتی برای رفع این معضلات دارید؟

اگر مسئولین امکانات آموزشی و تبلیغاتی در اختیار هنرمندان بخش صنایع دستی قرار دهند سبب آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ و هنر اصیل و بومی شد ه و این کار باعث استقبال از تولیدات این بخش می شود .ضمنا برپایی نمایشگاه در شهرها ی مختلف کشور به فروش این محصولات کمک خواهد کرد همچنین ارزش افزوده تولیدات صنایع دستی به قدری ا ست که سرمایه گذاری در آین بخش را توجیه پذیر می کند.

آیا کار در رشته های هنری و صنایع دستی اثر خاصی روی شخصیت انسان دارد؟

صد در صد ما در این چند سالی که به این شغل مشغول بوده ایم آثار هنر های دستی را در روحیات خود حس کرده ایم از جمله نسبت به دنیای اطراف خود حساس تر شده و دید باز تری پیدا کرده و در نهایت به آرامش خاصی رسیده ایم.

تولیدات شما هم اکنون چه محصولاتی را شامل می شود ؟

در حال حاضر تولیدات ما عبارتند از تابلوهای معرق چوب»ساقه گندم»مشبک»معرق منبت»پتینه»دکوپاژ»سوخت نگار»مجسمه سازی»قلمزنی چوب و مس»قلاب بافی»عروسک سازی»و…

چه درخواستی از مسئولین دارید؟

در شهرستان ها بخش صنایع دستی از هیچ امکاناتی بر خوردار نیست لذا ما در مراجعه به ادارات و ارگانها هیچ گونه کمک و راهنمایی دریافت نکرده و تنها با امکانات شخصی خود را سرپا نگهداشته ایم و دقیقا نمی دانیم برای توسعه کار باید به کجا مراجعه کنیم.

آیا به آینده فعالیت در رشته های هنرهای سنتی و صنایع دستی امیدوار هستید؟

دقیقا نمی دانیم آینده چه می شود ولی امیدواریم با کمک خالق یکتا و هوشیاری مسئولین «صنایع دستی «که همیشه مایه افتخار برای مملکت بوده به شکوفایی و رشد بالنده برسد. برای رسیدن به آن روز دعا می کنیم.فعلا عشق و علاقه به این کار مارا زنده نگه داشته است.

آیا از تولید صنایع دستی در دیگر نقاط جهان اطلاعاتی دارید؟

آگاهی از وضعیت دیگر نقاط دنیا همان است که از طریق اینترنت به ما می رسد اما مسلم است از ما وضعیت بهتری دارند مثلا کشور هند از پیشرفت زیادی در این زمینه برخوردار است. در هر صورت دنیای امروز به نقش پر رنگ صنایع دستی در اقتصاد .و فرهنگ پی برده و سرمایه گذاری فراوانی در این رشته نموده است باید از آنها درس گرفت و تحرکی در این زمینه ایجاد نمود.

در خاتمه اگر مطلب خاصی هست بفرمایید

با توجه به اینکه نیشابور یگی از مراکز مهم صنایع دستی کشور مخصوصا سفال و لعاب بوده و هم اکنون از آن جلال و شکوه چیزی باقی نمانده است اگر غفلت مسئولین ادامه یابد و مردم بی تفاوت و بی مسئولیت بمانند دیر نیست که شیرازه ی جامعه شهری از هم پاشیده و به مردمی وابسته و دنباله رو تبدیل شویم.پس بیایید دست به دست هم دهیم و با همکاری و اتحاد شهرمان را از غبار بی مسئولیتی و بی تفاوتی برهانیم و با پاسداری از فرهنگ و هنرسنتی و اصیل این ابر شهر تاریخی به آن روح و جان تازه ای ببخشیم.ضمنا از شما تشکر می کنیم که صدای ما را به مسئولین می رسانید.

نویسنده :هاشم مداح

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.