گفتگو با مرد ی که به گرانفروشی پراید اعتراض دارد

18شاید شماهم هنگام گذرازخیابان اصلی شهر حدفاصل میدان امام تا چهار راه امام، نگاهتان به چهره مرد میان سالی افتاده باشد که ساکت وآرام ، پلاکارد ی را دردست گرفته که روی آن نوشته  شده :کارخانه پراید گرانفروش است .پراید باید ۵ میلیون باشد.ونیز دیده باشید  مردمی راکه باکنجکاوی او را می نگرند وبرخی اورا بیکار فرض کرده وبه راحتی ازکنارش عبور می کنند وبعضی هم با دمت گرم گفتن به اوو گرفتن عکس، وی را به ادامه کار تشویق می کنند . در یک روز سرد پاییزی ماهم تصادفی ایشان را دیدیم وهدفش ازاین کار را جویا شدیم.

 

  • به چه کاری مشغول می باشید؟

من بیکارم ؛ قدیما در کارخانه ی صنایع فلزی مدیر تولید بودم.

  • از چه زمانی اعتراض به گران فروشی پراید را(با پلاکارد) شروع کردید؟

از اواخر سال گذشته این کار را شروع کردم.البته اولین اعتراضم به این شکل، اعتراض به عوارض نوسازی خانه ها بود که یک باره صدبرابر شد و آن اعتراض از زمان به دست گرفتن پلاکارد تنها بیست دقیقه طول کشید و برای آن به شورا رفتم و نوشتم اگر به اعتراضم رسیدگی نشود می نویسم شهرداری زورگیر است. به دفتر شهردار هم رفتم که در واقع به من باج داد و از جیب خود عوارض من را که در سال نود و دو ۱۰۴۰۰تومان بود و در سال نود و سه به یکباره ۱۰۴۰۰۰تومان شده بود را از جیب خودش داد و من آنجا گفتم امسال را دادی، سال های بعد و برای بقیه مردم را چه می خواهید بکنید.

و همانجا بود به ذهنم آمد که قیمت پراید هم گران است و در پلاکاردم نوشتم کارخانه پراید گرانفروش است والبته  این شایعه به وجود آمد که من از طرف ایران خودرو استخدام شده ام تا سایپا را خراب کنم و برای خنثی کردن آن شایعه در پلاکارد بعدی نوشتم پراید با ید۵میلیون تومان باشد.

  • خودتان هم پراید دارید؟

من سال ۸۲ پراید صفر خریدم و بعد دیدم خیلی گران تراز قیمت تمام شده فروخته می شود و اما به یکباره که آن همه افزایش قیمت داشتند چیزی انگار گلویم را گرفت و آن هم ظلم شدیدی بود که به مردم می شد و همه در مقابل آن سکوت کرده اند.

  • از عاقبت اعتراضت نترسیدی؟

نهایت اعتراض من زندان است و بالاتر از آن نیست حاضرم به زندان بروم اما در مقابل گران فروشی خودروسازان ساکت نمانم .چرا که معتقدم سکوت در مقابل ظلم همکاری با ظالم است.

  • برخورد مردم کوچه و بازار در مقابل نوع اعتراض شما چگونه است؟

مردم کوچه و بازار اکثرا با گفتن آفرین و باریکلا و دمت گرم من را تشویق می کنند و از نوشته ام عکس می اندازند و اکثرا از کارم حمایت می کنند ولی به علت ترس موهوم جرات نمی کنند همراهی کنند

  • چه روزهایی و در چه مکانی برای اعتراض می روی؟

اوایل اینکار هفته ای دو روز می رفتم ولی بعد از برخورد ماموران گفتم هر روز خواهم آمد.من از چها راه تا فلکه ایران را معمولاطی می کنم.

  • چند بار دستگیر شدی؟

هفت هشت باری دستگیر شدم وچند شبی را هم بازداشت بودم که هربار با گرفتن تعهد آزادم کردند ومن هم با وجود امضای تعهد نامه ؛مجدد بر اعتراضم ادامه دادم

  • برخورد ماموران با شما چطور است؟

در خیابان وجلوی مردم بسیار بد برخورد می کنند در ماشین بهتر و در اداره برخورد بسیار خوبی داشتند.

  • وسرانجام اعتراض

می دانم که شاید اعتراض من به جایی نرسد ولی هدف اصلی و واقعی ام قلقلک دادن وجدان مردم دربرابرزور وظلم وستم خودروسازان است

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.