گفتگو با محمود کمالی خالق نمایشگاه عکس«قند تلخ»

عکاسی روشی برای «آموزش» برتر

عکاسی مستند اجتماعی ، بخشی از عکاسی مستند است که هدفش نشان دادن شرایط زندگی اجتماعی انسان ها و احتمالا تاثیر گذاری برآن  است.

در عکاسی مستند ؛عکاس رویداد های پیرامونش را ثبت می کند ومی کوشد از موضوعی که عموما مردمی است بی طرفانه “عکسی واقعیت گرا” واقع نما و راستگویانه ارایه دهد.

تصویردرعکاسی مستند یک سند تاریخی به حساب می آید و این نوع عکاسی یک نوع شاهد ومدرک برای اثبات یک وضعیت خاص می باشد .درعکاسی مستند اجتماعی داشتنِ دوربین خیلی خوب یا لنزتله مهم نیست، بلکه داشتن بینش با دید بازاصل می باشد. با دیدن عکس های مستند اجتماعی ما به فرهنگ ، سیاست وموقعیت اجتماعی دیگر جوامع بشری پی می بریم .این ژانرازعکاسی بدون شک ما رابا فقر ، بیماری ، مشکلات اجتماعی و… سایر نقاط دنیا نیز آشنا می کند .

نمایشگاه عکس« قند تلخ » کوششی درژانرعکاسی مستند اجتماعی بوده است که ما را با دردها وآلام مبتلایان به یکی از بیماری های خطرناک قرن (دیابت )آشنا می کند. محمود کمالی عکاس جوان  شهرمان برای اولین بار توانسته است این سوژه را به تصویر بکشد .او درنمایشگاهی بیماری دیابت و آثارو مصایب  آن را به تماشاگر نشان می دهد . ضمن تشکرازایشان و تقدیرازکارارزشمندش، با ایشان به گفتگو نشستیم.

ایده ی نمایشگاه عکس قند تلخ ازچه زمانی درذهن شما نقش بست ؟

به دلیل این که مادرم ازسالها پیش بیماری دیابت داشته است با دیدن وضعیت ایشان تصمیم گرفتم یک مجموعه عکس تهیه کنم و آنها را برای آگاهی مردم به نمایش عموم بگذارم .اما شیوع این بیماری بین افراد فامیل وحتی هم ولایتی ها مرا واداشت که کاری اساسی تر انجام دهم وازپتانسیل هنرعکاسی استفاده کرده وبا فراهم کردن یک مجموعه عکس ازافراد مبتلا به بیماری قند وجمع آوری آنها دریک نماشگاه ، رسالت خود را به انجام برسانم . هدف من اطلاع رسانی و نمایش دادن درد و رنج وآلام این عزیزان بوده است.

برای این کار حدود یک سال با عکاسی ازمحل زندگی ۱۲ نفر ازمبتلایان بیماری دیابت در روستای اسحق آباد توانستم این عکس ها را آماده کنم .تمامی  این کوشش ها با هزینه ی شخصی بوده و ازهیچ ارگانی به من  کمکی نشده است . دراین نمایشگاه ۳۶ قطعه عکس رنگی در قطع   ۴۰*۳۰به نمایش در آمده است . این عکس ها با همکاری  دفترسینمای جوان نیشابورو یاری جناب حمید رضا هلالی (عکاس و مدرس عکاسی شهرمان ) به نمایش در آمده است .

لطفا برای آگاهی عموم بگویید خطرات این  بیماری چیست ؟

دیابت یا بیماری قند اختلال در سوخت و ساز بدن را موجب می شود .تولید هورمون انسولین ازبین می رود یا بدن نسبت به آن مقاومت نشان می دهد . در نتیجه سوخت و ساز بدن  دچاراشکال می شود .این بیماری متاسفانه در بین ایرانیان روبه رشد است و از علل اصلی بروز آن گروه خونی وتغذیه ی نامناسب و کمبود تحرک بدنی است .

بیماری دیابت به دو نوع تقسیم می شود که نوع اول آن نیازبه تزریق انسولین دارد و نوع دوم آن که نیازبه تزریق ندارد اما هر دو نوع در خطرناک بودن هیچ تفاوتی با هم ندارند .

بیماری های قلبی ، عروقی ، سکته مغزی ، بیماری های کلیوی، عفونت زخم و عفونت خون ، آسیب دیدن اعصاب ، از عوارض این بیماری است .

همچنین کاهش قند خون و افزایش شدید آن، عفونت ، استرس زیاد ، کاهش فعالیت بدنی و ورزش ،  از مشکلات دیگر این بیماری است .

نشانه های بیماری دیابت عبارتند از : تشنگی شدید،  سر درد ، عدم تمرکز ، تاری دید ، تکررادرار ،خستگی و ضعف ، میزان بالای قند خون و کاهش وزن

پیشگیری هنوز هم بهترین درمان این بیماری است .باید مرتب قند خون خود را کنترل کنیم ، آب بیشتری بنوشیم و همواره ورزش کنیم .همچنین  زیر نظر پزشک رژیم غذایی سالمی داشته باشیم .

از خودتان و روستای اسحق آباد بیشتر بگویید؟

من حدود هیجده سال است که در روستای اسحاق آباد آتلیه ی عکاسی دارم و به این هنر اشتغال دارم . ازپنج سال قبل به عکاسی مستند اجتماعی علاقه مند شده و تا کنون چند مجموعه عکس با سوژه هایی همچون : شبیه خوانی ، دیوارهای گلی،  مراسم تشییع و….کار کرده ام .

 روستای ما حدود پنج هزارسکنه و دشت اسحق اباد در حدود ۶۲ حلقه چاه عمیق دارد مردم بیشتر به کارهای کشاورزی – دامداری و قالی بافی مشغول هستند .اما اخیرا به دلیل خشکسالی و کمبود آب و بیکاری در حال مهاجرت به شهرهستند .

آیا برای معالجه ی بیماران دیابتی امکاناتی هم در روستا وجود دارد؟

تنها امکانات موجود مرکز بهداشت اسحق آباد است که جوابگوی مراجعان نمی باشد با توجه به این که عوارض دیابت اعضای بدن همچون چشم ،کلیه ،قلب و عروق و.. را در گیر می کند و حتی  به قطع عضو نیز می انجامد لذا مرکز بهداشت امکانات خاصی برای درمان  این بیماران ندارد و لذا  بیماران مجبورند به مراکز درمانی در نیشابوروشهرهای مجاور  مراجعه کنند .

آیا در طول برگزاری نمایشگاه کمکی هم به شما شده است ؟

انجمن سینمای جوانان ایران ،  دفتر نیشابور مشوق و یاور اصلی  من در این حرکت هنری بوده است به همین منظورمتنی از طرف جناب سلیمانی سپهر(ریاست انجمن ) در اختیارمن قرار گرفته است  که خلاصه ی آن تقدیم شما می شود .

در راستای کشف و شکوفایی استعدادهای هنری و خلاقیت های تصویری هنرمندان عزیز همشهری  به ویژه عکاسان گرامی و تشویق به برگزاری نمایشگاه های انفرادی یکی از هنرمندان جوان همشهری اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس قند تلخ نموده است .محمود کمالی توانسته است با روایتی تصویری “نگاهی دقیق و هشدار گونه به آسیب های اجتماعی  و انتقاد به سبک زندگی امروزه و لزوم توجه بیشتر به مقوله ی سلامت و پیشگیری از بیماری داشته باشد .

این نمایشگاه با رویکرد و آمیزه ای ازهنرعکاسی و کارکرد رسانه ای آن برگزارشده است.همچنین این حرکت هنری مرزهای نامحدود هنرعکاسی را نشان می دهد .

نقش و اهمیت هنر عکاسی در مستند سازی آسیب های اجتماعی و تاثیر در تغییر رفتار انسان ها غیر قابل انکار است .لذا هدف ازبرپایی این گونه نمایشگاه ها نشان دادن قابلیت های هنری و از طرف دیگر آگاهی دادن به مردم و هشدار برای رفع ناهنجاری ها و آسیب های ها ی اجتماعی می باشد .

در اینجا لازم است که از پرسنل محترم بیمارستان ۲۲ بهمن ، بیمارستان حکیم ، مرکز بهداشت شهرستان و از همه مهمتر مرکز خیریه ی بیماران دیابتی نیشابور که خدمات کارشناسی و مشاوره ای و تست رایگان قند را در طول برگزاری نمایشگاه ارایه داده اند کمال تشکر را داشته باشم .

اما پایان سخن:

هدف اصلی من از برپایی نمایشگاه این بوده است که در حد توانم سطح آگاهی عمومی را نسبت به این بیماری شایع و خطرناک – دیابت – بالا برده واز طرفی بتوانم با کمک خیرین و انجمن ها ، کمک های لازم را دراختیار بیماران دیابتی قراردهم .همین جا دوباره لازم است از همکاری دفترسینمای جوان نیشابور وجناب سلیمانی سپهرو جناب هلالی، که سمت استادی برای من داشته است، کمال تشکر را داشته باشم .

ضمنا از خانم دکتر زهرا مهدیانی وآقای دکترسپهریان که قول مساعدت و معالجه ی بیماران دیابتی را داده اند تشکر می نمایم .همچنین ازانجمن خیریه ی بیماران دیابتی نیشابور هم ممنون و متشکرم که قول معالجه ودرمان این بیماران را داده اند . بنده امیدوارم با همکاری هنرمندان و سایراقشاربه این معضل اجتماعی پایان دهیم .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.