گفتگو با محمد تهرانچی پیشکسوت ورزش باستانی نیشابور

گفتگو با محمد تهرانچی پیشکسوت ورزش باستانی نیشابور

رئیس هیئت باید انتخابی باشد نه انتصابی

همه ی ما به نقش تربیت بدنی یا همان ورزش و امور جوانان واقف هستیم ولی ظاهرا تنها چیزی که در اداره ی ورزش و جوانان نیشابوردیده نمی شود جوانان و مسایل مربوط به آنان است . تاکنون در خصوص مسائل این حوزه سراغ افراد گوناگون رفته ایم و گزارش هایی هم تهیه کرده ایم؛ وجه مشترک اکثر این گزارش ها، نارضایتی از وضع موجود به دلیل آنچه رفتارها و تصمیمات مدیر این اداره ی تاثیر گذار می باشد. امینی مدیر این اداره که وابستگی خود به یک نماینده ی قدر قدرت را انکار نمی کند و گویا این وابستگی حاشیه ی امن جدی برای وی ایجاد کرده و اعتماد به نفس اش را بالا برده است، در طول دوران نسبتا طولانی مدیریت خود با برخی رفتارهای آمرانه و تصمیمات خود محورانه! از انتصابی نمودن روسای هیئت ها، بسیاری از افراد موثر، استخوان خردکرده و مدیر در ورزش شهرستان و در هیئت هایی چون کشتی،باستانی، کوهنوردی و… را به دلایل نامشخص و به ویژه عدم وابستگی به صاحبان قدرت به حاشیه رانده و نارضایتی و نابسامانی های گسترده ای را در این حوزه ایجاد نموده است. متاسفانه علی رغم همه ی انتقادات اهالی ورزش به این اداره، آنها به دلیل برخی ملاحظات شخصی از طرح علنی برخی روندهای نادرست خودداری می نمایند که امیدواریم این عزیزان همکاری نزدیک تری با ما در جهت شفاف سازی برخی این اشکالات داشته باشند. در مجموع چنین می توان گفت: برای شهری که مملو از قهرمان و پهلوان بوده و البته هست وضع کنونی ورزش بسیار دردناک است.

با توجه به اعتراضات و انتقادات گوناگون ورزشکاران رشته باستانی، این بار برای بیان برخی از آن همه! سراغ محمد تهرانچی متولد ۱۳۱۳، از پیشکسوتان این رشته و نویسنده ی کتاب پیشینه ی ورزش نیشابور،سیری در ورزش زورخانه ای رفتیم تا در مورد ورزش باستانی شهرستان ومشکلات وتنگناهای آن با ایشان گفتگو نماییم.

-آقای تهرانچی لطفا بیشتر از خودتان بگویید؟

حدود ۷۰ سال است که همراه ورزش باستانی هستم و با بزرگان این رشته عجین بوده ام و پدرم هم جزو بزرگان این ورزش بوده است و به اتفاق ایشان در ۵ سالگی در دومین زورخانه ای که نیشابور به دست پهلوان امیدوار ساخته شد شروع به فعالیت کرده ام ، روی هم رفته من با ورزش همراه و هم قدم بوده ام وامروز هم با کمک دوستان در آخرین رده سنی صاحب امتیاز زنگ و ضرب هستم . در سال ۱۳۹۰ تا اواسط ۱۳۹۱ با اصرار دوستان، سمت رئیس هیئت ورزشهای باستانی نیشابور را پذیرفتم و با کمک ایشان تا حدودی که توانستم انجام وظیفه کردم وسپس به علت پاره ای از مشکلات از این کار صرف نظر کرده ام چراکه شرایط با خط و مشی و روحیات من و دوستان همخوانی نداشت .

هدف شما از نگارش کتاب پیشینه ی ورزش نیشابور چه بود؟

از آنجا که بازنشسته ی آموزش و پرورش هستم تلاش کردم تا در بحث ورزش هم خدمتی ماندگار به شهر داشته باشم. این کتاب را برای شهرم و احترام به دوستداران ورزش نوشته ام. در این کتاب از اولین زورخانه ای که در نیشابور تاسیس شده تا نام و نشان قهرمانان و پهلوانان و نام آورانی که به نحوی در ورزش باستانی این شهر نقش ایفا کرده اند ،ذکری به میان آمده است. البته نمی گویم این کتاب دارای نقص نیست ، ولی دیگران می توانند از این کتاب استفاده کنند و کتاب های بهتری در رابطه با ورزش نیشابور بنویسند. با نگاشتن این کتاب خواستم راهی برای حرکت دیگران باز نمایم.

درتالیف کتاب کسی به بنده کمک نکرده و من مطالب مربوط به صد سال پیش را جمع آوری کرده ام که در این رابطه از پدرم، استاد حاج ولی زرگر و پهلوان امیدوار و برخی دیگر دوستان کمک گرفتم و عکسها هم همین طوربه دست من رسیده است روی این کتاب سه سال کار شده است . البته مشکلاتی دارد که می توان در آینده آن را رفع کرد.

در جلسه رونمایی از کتاب دوستان خیلی صحبت کردند و برای من مایه سرافرازی بود خدا خیرشان بدهد ولی به عنوان گله مندی باید بگویم که متاسفانه تربیت بدنی هیچ اقدامی نکرد من از آقای امینی به عنوان یک دوست بسیار گله مندم.ایشان هیچ قدمی برای کتابی که من سه سال برای آن که مربوط به ورزش این شهر است زحمت کشیدم، برنداشته اند .وقتی ایشان همکاری نکنند از دیگرا ن توقعی نیست.

– ورزش باستانی ایرانی ترین ورزش رایج در ایران و از جمله در نیشابور است. حال و روز امروز این ورزش در شهرمان چگونه است؟

نیشابور از دیرباز سرزمین دلاوریها و پهلوانی ها بود.ابرمردهایی در این شهر در صحنه ی جنگ آوریها و مبارزات قهرمانی و پهلوانی ظهور کرده اند که تاریخ هیچ گاه آنها را فراموش نمی کند .اگر بگوییم نیشابور مهد و پایگاه ورزش باستانی در کشور بوده سخنی به گزاف نگفته ایم. امروز جوانان در این شهر تاریخی همه گونه استعداد خود را در رشته های مختلف ورزشی و علمی از خود به ظهور رسانیده اند و ما شاهد این نام آوری هستیم .در مورد ورزش تربیت بدنی شهرستان که متولی امور ورزش می باشد باید با از تجربیات بزرگان و پیش کسوتان در هر رشته ی ورزشی استفاده نمود و با همراهی و دلگرمی و صمیمیت بیشتر آنها را از گوشه و کنار جمع آوری نمود.ضمن احترام به شخصیت همه ی کسانی که در عرصه در ورزش شهرستان و هیئت های ورزشی زحمت کشیده اند و یا می کشند در خصوص ورزش باستانی نیشابور بایدگفت که ورزش یک اصول مدیریتی می خواهد. مسئول هیئت باید تحصیلاتی حداقل دیپلم و بالاترداشته باشدو دارای دید اجتماعی بالابوده و محبوب ورزشکاران باشد و نسبت به ورزش مورد نظر آگاهی کامل داشته باشد. رییس هیئت باید انتخابی باشد نه انتصابی! گاهی فردی را می گذارند که ورزشکاران شاید ناراضی باشند. البته برای رئیس فرق نمی کند چه بقیه خوششان بیاید و یا نه ؛ برای انتخاب رییس هیئت باید از بزرگان و مرشدها و پهلوانان دعوت شود . نماینده ای هم از تربیت بدنی حضور باشد تا انتخابات برگزار شود. زمان من آقای بازافکن بود که بسیار مرد شایسته ای در امور خود بود.

رئیس هیئت در حال حاضر آقای زردی است که البته انسان شریفی است و خدمات شایانی به ورزش باستانی انجام داده اند ولی باید گفت اولا بر خلاف رویه در اصل ایشان انتصابی هستند یعنی آقای امینی ایشان را منصوب کرده ا ند و هیچ کس هم در انتخاب ایشان دخالتی نداشت . دوم این که ایشان در مشهد ساکن می باشند،چگونه می توانند به صورت خیلی کیفی بر ورزش باستانی نیشابورنظارت مستمرداشته باشند مسلما این امر بر ورزش باستانی نیشابورتاثیر گذارخواهد بود. . خودشان آمدند نشستند و تصمیم گرفتند. حالا هم باید ببینیم که اقای زردی در این دوسال چکار کرده است .

در نیشابور بسیار جوانان زبده داریم که در کشور و جهان مقام دارند، اما کسی به آنها بها نمی دهد، ورزش ما مثل بار کج است که در جای خود قرار ندارد. بچه های ما در تمام ورزش ها مستعدند و باید کسی باشد که برنامه، مدیریت و همت داشته باشد تا به نتیجه برسد. مثلا ما مراسم گلریزانی داشتیم که متاسفانه الان دارد رنگ می بازد و اینها به دلیل عدم مدیریت در ورزش شهر است.

-نقش ورزش و امور جوانان در رشد ورزش های زورخانه ای چگونه است ؟

ورزش باستانی یک ورزش ملی و میهنی است اگر ما ادعا کنیم ورزش باستانی از نیشابور شروع شده ادعایمان نابجا نیست، چون این نیشابور بود که محل تاخت و تاز بوده است و از هر جا یی که حمله به نیشابور می شد، این مردم بودند که از خودشان می خواستند دفاع کنند. ورزش باستانی که ورزشی است در جهت تقویت جسم و روح انسان . وسایل و ادوات ورزشی که در ورزش باستانی به کار می رود،هرکدام در گذشته یک وسیله جنگی محسوب می شد.ولی مهمترین مسائل زورخانه ای،ازقبیل سنت هایی مثل احترام به بزرگتر،احترام به کوچکتر،سفره داری و تمام صفات انسانی که سرجمع شود جزو ورزش باستانی است . اداره ی ورزش باید نقش و جایگاه ورزش باستانی را به رسمیت بشناسد و به رشد آن کمک کند.

-راه جذب جوانان به این ورزش چیست؟

باید این ورزش را از پایه شروع کنیم مثلا از مدرسه و دبیرستان تعدادی از بچه ها به نوبت بیایند ورزش کنند یا حد اقل با آن آشنا شوند، تا کم کم این ورزش همگانی شود.با این ورزش می توان جوانمردی و مروت را نیز ترویج نمود.

نویسنده :سید مسعود موسوی تبار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.