گفتگو با متولی موزه ی  اسناد نیشابور ; می توان بزرگترین موزه خاورمیانه را در نیشابور  راه اندازی کرد

دیدار با همشهری

گفت و گو: سیدهاشم مداح

 

مجموعه داری درایران با داشتن قدمتی یکصد و شصت ساله هنوز بدون متولی است. رئیس انجمن مجموعه داران ایران معتقد است:  مجموعه داران ایرانی باید به سمت کار موزه ا ی  بیش بروند. متاسفانه برخی از این افراد حتی مجموعه های خود را به فرزندانشان نیز نشان نمی دهند»      مجموعه داران افراد زحمت کشی هستند که بدون هیچ چشم داشتی و فقط از روی علاقه ای که به این کار دارند در این حوزه فعالیت می کنند . درحال حاضر حدود ۲۷۰۰مجموعه دار در کشور فعالیت دارند که این افراد برای دریافت نشان مجموعه داری باید هفت مرحله را طی کنند که شامل مراحلی چون : جمع آوری ، طبقه بندی  انتشار کتاب، برگزاری نمایشگاه  و در نهایت راه اندازی موزه می شود.

اخیرا در شهرمان موزه ای با نام موزه اسناد نیشابوردرمحل ساختمان قدیمی شهرداری افتتاح شده است که با مسئول این موزه که یک مجموعه دار می باشد؛ گفتگوی کوتاهی انجام داده ایم که خلاصه آن  تقدیم شما همشهریان محترم می گردد .این مجموعه دار گرامی  سید علی میر معزی نام دارد که مدت دو سال است که برای بر پایی این موزه در گیر بوروکراسی اداری بوده است.ایشان مراحل راه اندازی این موزه را این چنین شرح داد .

از سن پنج سالگی و به دلیل علاقه شخصی به جمع آور ی سکه  و تمبر روی آوردم؛ سپس کارم را روی کبریت و اسکناس های مختلف متمرکز کردم  . در ضمن کارو تحصیل به مجموعه داری می پرداختم، ضمنا از فعالیت های روزانه ام نیز یادداشت بر می داشتم و البته به خواندن تاریخ نیز علاقه مند بودم .

از  سن ده سالگی به جمع آوری مهرها ی قدیمی و اسناد وعکس های تاریخی علاقه نشان دادم . در سال ۶۳ ازمحل پادگان باغرود به جبهه های دفاع مقدس اعزام شدم و پس ازبازگشت به ضبط و جمع آوری خاطرات آن  دوران پرداختم . علاوه بر کار مجموعه داری به مردم شناسی نیز روی آوردم و به تحقیق روی اقشار مختلف مردم مشغول شدم. فقرا ، کارگران و… ، بخشی از کار پژوهشی ام را تشکیل می دادند. ماحصل این کوشش ها آماده شدن حدود دویست جلد کتاب با عنوان گاه شمار تاریخ ایران و جهان است که آماده چاب می باشد.

از حدود بیست سال پیش پی گیر راه اندازی یک موزه بزرگ در نیشابور بوده ام که به دلایل گوناگون این امر میسر نشد.اما اخیرا با همکاری و حمایت جناب مظفری وجناب مسلمی شهردار فعلی موفق به راه اندازی یک موزه با نام موزه اسناد نیشابور دراواخر اسفند ۹۵ شدم .

در این موزه که بخش کوچکی از مجموعه ای را که در اختیار دارم را به نمایش عموم گذاشته ام .هدفم آشنایی مردم و مسئولین با مقوله مجموعه داری بوده است و امیدوارم درآینده باهمکاری مسئولین بخش های دیگر مجموعه ام را به نمایش عموم بگذارم .امید من این است که این حرکت فرهنگی مثمر ثمر واقع شده و بخشی از دینی را که به جامعه ام دارم را ادا کرده باشم.

در این موزه  که در ساختمان قدیمی شهرداری راه اندازی شده آثار مختلفی به نمایش گذاشته شده  که عبارتند از : انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، اسناد و کتب چاپ سنگی و خطی، آثار نقاشی و خوشنویسی نفیس، سکه های دوره های مختلف تاریخ ایران، قلمدان ها و لوازم کتابت، لوازم و ابزار رزم در دوره های مختلف، زیور آلات دوره های قاجار و صفویه، لوازم و تجهیزات روشنایی قدیمی، انواع فسیل ها از دوران قبل از تاریخ ، کشکول ها و ابزار عرفانی ، شیشه ها و زهر دان های شیشه ای با قدمت زیاد، عکس های رجال و سیاستمداران بزرگ کشور، نسخه ای منحصر به فرد از کلیات سعدی با قدمت پانصد ساله ، قباله های ازدواج رعایا و شاهزادگان ، دست خط هایی از پادشاهان دوران قاجار، اسناد دخل و خرج دولت در دوره قاجار،  کتب درسی از سال ۱۱۰۲قمری و …..

میر معزی اضافه کرد :این موارد بخش کوچکی است از آنچه در اختیار دارم و هدف از ارایه آن آشنایی مردم و مسئولین با بخشی از تاریخ و گذشته  نیشابور و کشور است .

اما هدف اصلی و ایده آل من راه اندازی بزرگترین موزه ی خاورمیانه در نیشابور است که اگر خدا بخواهد و مسئولین یاری کنند این امر میسر خواهد شد . با تشکر فراوان از شما .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.