گفتگو با قهرمان، مربی و داور کاراته ی نیشابور: دختران ما دراوج تنهایی! قهرمان می شوند

 

5گفت و گو سید هاشم مداح

۱۳۴۲ وارد سرزمین ایران شد . بنیانگذار آن در کشور فرهاد وارسته نام داشت. اولین کسی است که در میهن ما موفق به اخذ کمربند مشکی گردید، مرتضی کاتوزیان بود . کاراته در سبکهای : کان ذن ریو – شوتوکان وادوریو در ایران گسترش یافت و فدراسیون کاراته کشور نیز در سال ۵۳ شکل گرفت. در این ورزش آقایان و خانم ها هردو فعال هستند. اما ورزش بانوان در کشور ما داستان دیگری دارد و موانع و محدودیت های آن را همگان می دانند. با تمامی این اوصاف خانم های ورزشکاری هستند که با وجود تمامی این موانع موفق شده اند مدارج ترقی و قهرمانی را طی کنند و افتخار آفرینی کنند. کمبود امکانات ورزشی برای بانوان در شهرستان ها بارزتر است و تلاش مضاعف مسئولین را می طلبد. میهمان این هفته دیدار با همشهری خانم مهناز یغما لیسانس روانشناسی «قهرمان و مربی» ورزش رزمی  کاراته می باشد که از وضعیت این ورزش در شهرمان با ما سخن گفت. خلاصه این دیدار تقدیم شما علاقمندان می گردد.

هنر رزمی کاراته در سال مهناز یغما از سن هیجده سالگی و از دبیرستان شاهرخی ورزش را شروع کرد. ابتدا در رشته ووشو به فعالیت پرداخت اما پس از مدتی جذب ورزش رزمی کاراته شد . در سال ۱۳۷۶، با معرفی یکی از آشنایان نزد استاد غازی به آموزش  کاراته سبک شوتوکان پرداخت . در آن زمان به علت کمبود امکانات در شهر  با یک گروه پنج نفره از بانوان ورزشکار تمرینات را شروع کرد .تمامی مراحل اخذ کمربند در یک دوره ی حدودهیجده ماهه زیر نظر استاد غازی انجام شد. این مراحل عبارتند از :کمربند زرد – نارنجی- سبز – آبی – بنفش – قهوهای و مشکی. ایشان پس از کسب کمربند مشکی برای گذراندن  مدارج بالاتر و اخذ مدرک حکم به مرکز استان و هیئت کاراته مشهد  معرفی و حکم های خود را از فدراسیون کاراته ایران  دریافت کرد .

اولین مقام قهرمانی مهناز یغما در سال ۸۰ در مسابقات استانی در مشهد در رتبه اول کاتای  استان بدست آمد که  این مقام تا سالها در اختیار وی قرار داشت . کسب مقام دوم کاتای کشور  در سال ۸۲، مقام دوم کومیته استان  و مقام سوم کومیته دانشجویان کشور نیز  بخش دیگری از افتخارات ورزشی او محسوب می شوند .

خانم یغما از سال ۸۵ ایشان وارد عرصه مربیگری شد. ایشان در محل باشگاه توانیر به آموزش بانوان علاقمند به ورزش کاراته مشغول شد. او با آموزش سه هنر جو مربی گری خود را آغاز و به تدریج توانست استعدادهای جوان ورزش کاراته شهرستان را شناسایی و به نتیجه برساند. کسب مقام های متعدد توسط شاگردان ثمره ی ده سال  مربیگری  ایشان است. از جمله این ورزشکاران می توان به: هانیه خرمکی – زهره نصرآبادی – کبری بازوبندی اشاره نمود که همگی عضو تیم کاراته بانوان استان هستند و در مسابقات کشوری نیز حضوری قوی  دارند .

از دیگر قهرمانان باشگاه ایشان می توان به صبا سادات میر انوری ( مقام اول کاتای کشور – مقام اول کاتای آسیا – مقام سوم کومیته آسیا ) و مهناز حسن زاده ( مقام اول کومیته کشور ) اشاره نمودکه در نهایت مهناز حسن زاده به عضویت تیم ملی ناشنوایان کشور در آمد ه است و قرار است که به مسابقات المپیک اعزام شود .

علاوه بر مربی گری خانم  یغما در سال ۸۲ نیز وارد جرگه داوران مسابقات کاراته شد و ایشان در حال حاضر موفق شده آخرین مرحله  داوری  ملی را نیز طی کند.

در باره مشکلات ورزش قهرمانی بانوان  در شهرمان خانم یغما معتقد است : معضل اصلی ما در حال حاضر مشکل مالی می باشد  که با کمال تاسف گریبان ورزش قهر مانی را گرفته است .هم اکنون قهرمان ملی شهرمان که در آستانه ورود به مسابقات المپیک است از طرف هیچ ارگان و مسئولی حمایت نشده و تا کنون نیز  با هزینه شخصی موفق به کسب این  مقامات شده است .امید و تقاضای من از مسئولین این است که به کمک ما بیایند و قهرمانان نامی شهرمان را تنها نگذارند و از آنان حمایت و پشتیبانی کنند .زیرا  این سرمایه های انسانی و افتخار آفرین قادرند در صورت حمایت کافی افتخار بیافرینند و سکوهای جهانی را فتح کنند و برای شهر و سرزمین مان مایه مباهات و افتخار  گردند .به امید آن روز .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.