گفتگو با سه زن فعال و مدیر همشهری: مدیریت در کارِ «خانه» و «کارخانه»

زنان به امنیت و آرامش در محیط کار نیازمندند

از همان ابتدا فکر می کنند ما نمی توانیم و زمین می خوریم!

آزاده مهدیار/ زنان امروز نه تنها نیمی از جامعه آماری کشور که درصد قابل توجهی از جمعیت فعال و کنش گر اقتصادی جامعه ما را تشکیل می دهند. قشری که اینک بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، نقش آفرین و موثر هستند. زنان در عین حال مدیران خانه و خانواده اند و دوشادوش مردان، وظایف خود را به عنوان اولیای خانواده نیز به انجام می رسانند. آشنایی با نمونه های موفق زنان در جامعه و خانواده، می تواند الگویی را برای مشارکت بیش تر دختران امروز و مادران فردای این سرزمین ترسیم کند. به بهانه فرارسیدن روز زن و نیز تجلیل مقام مادر در سالروز میلاد دختر پیامبر(ص) آشنایی خوانندگان «خیام نامه» را با برخی چهره های فعال «زن» در نیشابور مناسب یافتیم.

مهندسی انتخاب آگاهانه ام بود

میلاد حضرت فاطمه(س) و روز مادر، امسال با «روز مهندس» نزدیک شده است؛ همزمانی این دو مناسبت بهانه ای شد تا با برای این گزارش به جست و جوی زنان فعال و موفق در حوزه «صنعت» بر آییم و از چالش ها و همت شان در این زمینه بیشتر بدانیم.

عاطفه عارفخانی، کارشناس مهندس صنایع غذایی و ارشد و دکترای مدیریت کسب و کار، دارای ۱۸ سال سابقه کار به عنوان مسئول فنی، مدیر کنترل کیفی و قائم مقام مدیرعامل در صنعت لبنیات که ۳ سال به عنوان مدیر نمونه کنترل کیفیت در استان انتخاب شده است، یکی از این زنان است.

عارفخانی در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب رشته  مهندسی توسط شما آگاهانه بوده و پیش بینی رسیدن به این جایگاه را می کردید می گوید: من از ابتدا توقع بالایی از خودم داشتم و چشم انداز وسیعی برای خود ترسیم کرده بودم، این رشته و شغل را هم به خاطر تنوع و پویایی آن انتخاب کردم و کاملا آگاهانه بود و حتی بیش از این ها هم از خودم متوقع هستم.

وی در رابطه با همراهی خانواده اش در کار می گوید: کار در صنعت خشن تر و پر استرس تر از بسیاری شغل هاست و اگر همپایی و حمایت خانواده نباشد، نمی توان کار را ادامه داد؛ ما باید همزمان هم کار را درست انجام دهیم هم همسر  و مادر خوبی باشیم که کاری دشوار اما شدنی است.

این فعال صنعتی در مورد نگاه جامعه و به ویژه همکاران مرد نسبت به یک مدیرِ زن بیان می کند: محیط کاری ما فضای مردانه ای دارد، در سال های اولیه سختی هایی داشت تا بتوانم خودم و توانمندی هایم را اثبات کنم اما خودم را با وضعیت تطبیق دادم. همچنین مدیریت خوب و دید بازی که مسئولان شرکت داشتند موجب اعتماد به من شد. عارفخانی اضافه می کند: به دلیل گستردگی حوزه کاری، کار و زندگی من در هم تنیده شده که در عین حال از آن راضی هستم.

وی می افزاید: نگاه جامعه به زنان شاغل به ویژه کسانی که در صنعت و پست های مدیریتی اشتغال دارند مقداری سنگین است و باید تلاش مضاعفی برای تغییر این نگاه کرد و شرایط نیز باید به گونه ای برای بانوان فراهم شود که در محیط کار احساس امنیت و آرامش کنند.

زنان می توانند

آمنه بهروزی، متولد سال ۱۳۵۷ و دارای فوق دیپلم فنی و حرفه ای، مدیرعامل شرکت تولیدی ظروف پلاستیکی با ۱۵ سال سابقه کار در صنعت است.

او که ۵ سال است به عنوان مدیر عامل در مجموعه صنعتی محل اشتغال ش فعالیت دارد، در مورد شروع به کار خود می گوید: من فکر نمی کردم روزی به عنوان مدیر یک مجموعه فعالیت کنم، با کمک همسرم به این کار ورود پیدا کردم و سعی کردم هر مانعی را از سر راه بردارم.

بهروزی دیدگاه جامعه نسبت به زنان مشغول در صنعت را بسیار متفاوت با آقایان می داند و اضافه می کند: بسیاری همان ابتدا فکر می کنند که ما «نمی توانیم و بعد از مدتی زمین می خوریم!» اما من بی توجه به این نگاه ادامه دادم و سعی کردم شرکت را گسترش دهم و در حال حاضر هم مصمم هستم کار را با تمام توان توسعه دهم.

نقش مردان آگاه در پیشرفت و موفقیت زنان

زهرا ملجاء، متولد سال ۱۳۴۱، ۹ سال است که رئیس اتحادیه آرایشگاه های زنانه نیشابور است. او ۲۰ سال در این زمینه سابقه کار دارد و اینک مدیریت اتحادیه صنفی یکی از مشاغل پرطرفدار زنانه را بر عهده دارد و ارتباط خوبی با مجموعه های مدیریتی مرتبط با کار اتحادیه ای خودش برقرار کرده و نگرش ها را نسبت به توانمندی زنان تغییر داده است.

وی در خصوص مشارکت و همراهی خانواده می گوید: همسرم همیشه همراه من بوده، این شغلی است که به آن علاقه دارم و اصلا خودم را دست کم نگرفته ام، در برابر هر مشکلی محکم ایستادگی کردم و هر جا ممانعتی بوده، آن قدر پیگیری کردم تا به نتیجه رسیدم.

ملجاء در مورد ایجاد توازن بین مدیریت خانواده و کار می گوید: به هر حال برای ما هم مسئولیت های خانه و خانواده و هم کار بیرون همیشه بوده است، خاصه این که اینک مسئولیت صنفی را هم بر عهده دارم. من با اولویت قرار دادن خانواده ام، سعی کردم به هر دو مسئولیت م به خوبی عمل کنم.

او رمز موفقیت زنان را «ایستادگی» و کوتاه نیامدن در برابر موانع می داند و معتقد است: همراهی و همکاری مرد و زن در خانواده، می تواند دشواری های پیش رو را از میان بردارد. همراهی و همکاری ای که زهرا ملجاء از آن یاد می کند، حلقه مفقوده ای است که هر جا شکل گرفته، به شکوفایی توانمندی های زنان انجامیده است.

گفتنی است از میان نیمی از جمعیت شهرستان، با جست و جو می توان تعداد دیگری از زنان صنعت گر، مدیر و کارگزار را یافت. این سه تن نمونه ای از ده ها زن موفق همشهری هستند که معرفی همه آنان مجال وسیع تری را می طلبد و «خیام نامه» حتما در آینده، سراغ آن ها را خواهد گرفت و تلاش خواهیم کرد که گفت و گوهایی با آنان داشته باشیم. این در حالی است که بیش از نیمی از جمعیت دانشگاهی ما را زنان تشکیل می دهند و رشته های تحصیلی سابقا مردانه(!) نیز اکنون مورد استقبال و انتخاب فراوان دختران ما قرار می گیرند. اگر چه به نظر می رسد تا اعتماد کامل به زنان و حذف نگاه های جنسیتی فاصله زیادی داریم، اما بی شک گام مهم را خود زنان با پذیرش مسئولیت ها و سماجت در انجام آن باید بردارند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.