گفتگو با خانم« مرضیه خانلقی»به بهانه ی حضور در نمایشگاه گروه «زیبایی و هنر بانوان صلح»  در شهر یالوا ترکیه: زیبایی آثار صنایع دستی و سفال نیشابور در این نمایشگاه کاملا آشکار بود

رفتار محبت آمیز  مردم با حیوانات و طبیعت برای من تازگی داشت

آنجا که طبیعت توقف می کند “هنر آغاز می شود

میل به زیبایی یکی ازمهمترین نیازهای فطری انسان وازاصلی ترین نیازهای روانی او محسوب می شود. ازسوی دیگرزیبایی زمینه ساز بروزاحساسات مشترک بین انسانها و درک متقابل آنها ازیکدیگرمی شود که این نکته خود زمینه ساز فعالیت های هنری است.

در دنیایی که کسب و کار و توسعه حرف اول را درمعادلات سیاسی واقتصادی می زند جایگاه هنردر روابط بین الملل بسیار مهم می نمایاند . به همین دلیل امروزه کشورها ازدیپلماسی فرهنگی در کناردیپلماسی رسمی سود فراوان می برند وعنصرفرهنگ و هنر به ابزاری تاثیر گذار در روابط بین الملل تبدیل شده است .

هدف نهایی ازدیپلماسی فرهنگی تاثیرگذاری یک فرهنگ بردیگر فرهنگ ها است . دیپلماسی فرهنگی در پی به وجود آوردن فضایی است بدون مرز وبیکران که درآن  ارتباطات نزدیک با تمامی ملتها و جوامع امکان پذیر باشد .

چندی پیش نمایشگاهی از توانمندی های جمعی ازبانوان هنرمند نیشابوری در شهر «یالوا» درکشورترکیه برپا شد که خانم مرضیه خانلقی (هنرمند سفالگرومسئول بخش صنایع دستی اداره ی میراث فرهنگی ) نیز دراین نمایشگاه حضور یافته بود .گفتگوی ما را با ایشان ملاحظه می کنید .

با تشکر از شما لطفا بفرمایید هدف از برگزاری نمایشگاه  گروه هنر و زیبایی بانوان صلح  که در کشور ترکیه برگزارشد چه بود؟

این نمایشگاه با هدف نشان دادن توانمندی های هنری بانوان شهرمان و به همت خانم نجف آبادی (همشهری مان ) در شهر ساحلی و زیبای یالوا برگزار گردید که با استقبال زیاد مردم و مسئولین شهری آنجا روبرو شد .در این نمایشگاه آثارهنری و صنایع دستی شهرمان که تماما کار بانوان هنرمند  بود به نمایش گذاشته شد .زیبایی آثار صنایع دستی و سفال نیشابور در این نمایشگاه کاملا آشکار بود .آثاری همچون نقاشی روی شیشه ،تابلوهای معرق چوب ، دوخت سنتی ،تکه دوزی برجسته ،زیور آلات فیروزه ،معرق ساقه گندم ،سوخته کاری روی چوب ،ظروف فیروزه کوب و بالاخره سفال و لعاب نیشابوردر این نمایشگاه عرضه شده بود .

نمایشگاه با حضور مدیران سازمان گردشگری و سازمان فنی حرفه ای یالوا و جمعی از مردم محلی و ایرانی های ساکن این شهر افتتاح شد . حس و حال این نمایشگاه برای ایرانی ها بسیار جالب و خاطره انگیز بود .نمایشگاه در تاریخ بیست و یکم نوامبر در سالن «گنج کافه »گشایش یافت وضمنا در پایان مراسم  ازمیهمانان با غذای ایرانی پذیرایی شد .

چرا سفر زمینی را به کشور ترکیه انتخاب کردید؟

به دلیل اینکه اولین تجربه ی نمایشگاهی ما در آن کشور بود و فرصت کمی داشتیم و ضمنا آثار هنری و شکستنی همراه ما بود ترجیح دادیم که با اتوبوس سفر کنیم . این کار سختی های زیادی را به دنبال داشت اما شوق به نمایش گذاشتن آثار هنری شهرمان همه ی این سختی ها را برای ما قابل تحمل کرد . ما آثار بسته بندی شده را تا استانبول با اتوبوس حمل کردیم و سپس با کشتی خودمان را به محل برگزاری نمایشگاه در شهر یالوا رساندیم .

انگیزه و شروع این حرکت هنری به چه زمانی برمی گردد؟

از حدود پنج ماه قبل از افتتاح نمایشگاه با هماهنگی های انجام شده با خانم نجف آبادی و کسب مجوز های لازم مقدمات برگزاری نمایشگاه آماده شد .لذا بنده با یاری و کمک بانوان هنرمند شهرمان توانستیم  آثاری را جمع آوری  کنم و پس از بسته بندی آنها را با دشواری هایی به کشور ترکیه حمل کنیم . من هم با ارایه ی  آثاری از سفال و لعاب نیشابور در این نمایشگاه حضور یافتم .

کشور و مردم ترکیه را چگونه دیدید؟

جدا از قوانین خاص هر کشور مردم ترکیه را مردمی مهمان نواز ،صمیمی با فرهنگ و سخت کوش و علاقمند به هنرهای دستی کشورم ،ایران ، یافتم . ترکیه کشوری بسیار زیبا و تمیز است ودر بعضی مناطق  آب و هوای مدیترانه ای دارد .چیزی که برای من جالب بود رفتار محبت آمیز  مردم با حیوانات و طبیعت بود که برای من تازگی داشت .روی هم رفته مردم ترکیه مردمی  شاد و پر نشاط هستند.

دست آورد شما از این سفر چه بود؟

تعامل فرهنگی و هنری بین کشورهای مختلف می تواند مرزهای بیگانگی و رقابت بین ملتها را از بین برده و فضای صلح و دوستی را برقرار کند .سلایق مختلف و دیدگاه های متفاوت را حول محور زیبایی و هنر متمرکز کرده و اتحاد و یکپارچگی را برای انسانها به ارمغان بیاورد .ازسوی  دیگر نمایش آثار صنایع دستی و هنری و فروش آنها می تواند توسعه ی اقتصادی را به دنبال داشته و در نهایت رفاه بیشتر را برای مردم به ارمغان بیاورد .

حال و هوای ایرانی ها با دیدن این نمایشگاه چگونه بود ؟

ایرانی های مقیم آنجا سر از پا نمی شناختند و خود را چند روزی در فضای  ایران حس می کردند ما هم از شادی آنها انرژی می گرفتیم و سختی های راه را فراموش کردیم .ایرانی هر جای دنیا که باشد به فرهنگ و هنر خود علاقمند است و مخصوصا در کشور بیگانه به این فرهنگ می بالد .ایرانی ها امیدوارند این حرکت های های هنری و فرهنگی در آینده پر بارتر و دروسعت بیشتری ادامه پیدا کند . زیرا این کار باعث می شود توانمندی های هنری کشور ما مخصوصا بانوان ایرانی درسطح دنیا شناخته تر شود و همگان با فرهنگ و هنر ایرانی بیشتر آشنا شوند .

در خاتمه چه پیامی دارید؟

همین جا از خانم نجف آبادی کمال تشکر را دارم که با سختی های زیاد توانست این حرکت فرهنگی – هنری را به سر انجام برساند. ضمنا از تمامی بانوان هنرمند شهرمان که با من همکاری داشته اند نیز کمال تشکر را دارم .لازم است گفته شود این سفر و برگزاری نمایشگاه ( گروه زیبایی و هنر بانوان صلح ) تماما با هزینه ی شخصی انجام شد اما امیدواریم در آینده با همکاری مسئولین مربوطه این نمایشگاه ها با امکانات بیشتر و وسعت بیشتر برگزار شود چرا که مساله ی مهم و تاثیر گذارفرهنگ ایرانی و هنر شهرمان در میان است .ما با این حرکت ها می توانیم خود و فرهنگ خودمان را به سایر نقاط دنیا نشان دهیم و نکته ی فراموش شده ی هنر را در تعاملات بین المللی دوباره  زنده کنیم .گفته هایم را با این سخن بجا از” ویل دورانت “به پایان می برم:

آنجا که طبیعت توقف می کند “هنر آغاز می شود “.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.