گفتگوبا هنرمند وگرافیست شهرمان ، محمد رضا عالمی ( این هیمه دوباره آتشی می خواهد )

گفت و گو: سیدهاشم مداح

گرافیک کلمه ای یونانی وبه معنی طراحی است وهنری است که از راه  تصویر با مخاطب ارتباط برقرار می کند .گرافیک هنری بسیار گسترده است که از طراحی صحنه تا تیتراژ فیلم و از پوسترتبلیغاتی تا طراحی بسته بندی محصولات گوناگون را شامل می شود . همچنین گرافیک به آسانی هنرهای دیگر را به خدمت می گیرد تا خلاقیت جدیدی بیافریند و پیام آن را به مخاطب ارایه کند . به طور مثال از عکس برای طراحی پوستر و از انیمیشن برای تیزرتبلیغاتی استفاده می کند . در نهایت می توان گفت که :هنر گرافیک ازترکیب تصویر و واژه و ایده به دست می آید وهدف آن اطلاع رسانی وتاثیرگذاشتن برمخاطب است .

برای آشنایی با این هنرکمتر شناخته شده به سراغ محمد رضا عالمی ، گرافیست ،مدرس دانشگاه و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران رفتیم تا با  این رشته بیشتر آشنا شویم . ایشان غیر از کار و حرفه اصلی اش گرافیک ، به هنر عکاسی و گاه گاهی سرودن شعر هم می پردازد. اینک خلاصه ی  این دیدار را  تقدیم شما عزیزان می کنیم  .

10با تشکرازحضورشما . بفرمایید یک گرافیست شاعر، دنیا را چگونه می بیند؟

معتقدم یک هنرمند نگاهی عاشقانه به هستی و دنیای اطرافش دارد لذا می توان رنگهای متنوع آفرینش را در نگاه یک نقاش ،رقص خطوط را در نگاه یک خوشنویس و معانی و مفاهیم بدیع را در نگاه یک شاعر جستجوکرد

پس به این ترتیب گرافیک که مجموعه ای ازاین هنرهاست، هنرارتباط تصویری است و ضمنا زبان و هنری جهانی هم هست . من با کمک هنر گرافیک در جستجوی باز کردن پنجره ای هستم که فراتر از زبان ها و قومیت ها باشد و با تمامی افراد بشر بتواند ارتباط بر قرار کند و زیبایی ها و نقصان ها را به تصویر بکشد .

لطفا مارا با  اهم فعالیت های خودتان در رشته ی گرافیک آشنا کنید ؟

فعالیت های هنری من در حوزه گرافیک در سه بخش انجام شده است که عبارتند از :

الف-  فعالیت در حوزه نشر  از جمله طراحی جلد کتاب که بالغ بر یک صد عنوان می شود مثل :حبسیه های یک ماهی که دل به دریا زد ( علیرضا بدیع ) ، هنوز قرمز پر رنگم (زهرا باقری ) ، باران را از سرسطر بنویس (خدابخش صفادل ) ، سرمه چشم نیشابور (محمد پروانه ) ، سایه ها کوتاه می شوند (معصومه سادات شاکری ) و…

طراحی پوستربه مناسبت های گوناگون به عنوان مثال : پوسترنیشابور شهر پایدار، بزرگداشت روزهای ملی خیام و عطار ، دفاع مقدس و…

طراحی لوگو ویونیفرم و بیکتوگرام صفحات نشریات مثل صفحه آرایی نشریه طنین فولاد ، نشریه شادیاخ ، شماره های اولیه خیام نامه ، نسیم نیشابور ، و …

همچنین تصویر سازی کتاب کودک و ده ها بروشور، کاتالوگ و نشانه برای شرکت های مختلف. ضمنا مدتی هم مدیریت فرهنگ سرای سیمرغ را برعهده داشته ام

ب- برگزاری نمایشگاه های تخصصی در زمینه ی  هنر گرافیک ( سه نمایشگاه در سالهای ۹۰ و۹۳ ) ، نوشتن مقاله در نشریات تخصصی کشور مثل نشریه صنعت چاپ که عضو هیات تحریریه آن نیز هستم.

و درپایان ،  فعالیت در زمینه تجاری که با شرکت های گوناگون تولیدی و صنعتی درزمینه ی  طراحی وگرافیک همکاری می کنم .

شما ازاولین افرادی بوده اید که از آغاز انتشار خیام نامه با آن همراه بوده است،چه خاطراتی از آن زمان به یاد دارید ؟

بله من از زمان انتشاراولین شماره های خیام نامه با آن همکاری داشته ام من درآن دوره با جناب اسحاقی و برادر گرامی عبداله عمرانی و ابوالفضل حکیم پورهمکاری می کردم، ضمن طراحی و صفحه آرایی، مطلب طنز هم با نام مستعار می نوشتم .نکته جالب این بود زمانی که با مردم روبه رو می شدم نمی توانستنم خودم را معرفی کنم و این برایم درد آور بود، چرا که باید هویت خودم را انکار می کردم.  ضمنا اگر مشکلی بیش می آمد برادر بزرگوار جناب عمرانی به جای من پاسخ گو بود و من همین جا از ایشان تشکر می کنم. قابل به ذکر است در آن زمان سردبیر نشریه آقای حکیم پور بود و نشریه در مشهد چاپ می شد .

شما در جبهه های دفاع مقدس هم حضور داشته اید از خاطرات آن دوره چه به یاد دارید؟

در سال ۶۳ و با جعل امضای پدرم عازم جبهه شدم و در اولین حضورم در بازسازی هویزه شرکت داشتم .در سال ۶۴ در عملیات والفجر هشت ( آزاد سازی فاو ) شرکت داشتم در آن زمان فرمانده لشکر پنج نصر محمد باقر قالیباف (شهردار کنونی تهران)  بود و من مسئول واحد ضد زره وپرتاب کننده موشکهای مالیوتکا بودم . بار دوم در سال ۶۵ به عنوان خوشنویس از طریق سازمان تبلیغات اسلامی به منطقه ی شلمچه اعزام شدم و بالاخره بارسوم در سال ۶۵ به عنوان مبلغ و خوشنویس به منطقه ی شلمچه اعزام شدم . در سال ۶۶ هم خدمت سربازی را در مناطق جنگی جنوبی کشور سپری کردم و  مجروحیتی هم پیدا کردم که نمی خواهم در باره آن صحبت کنم.

در مقام یک مدرس دانشگاه و هنرمند فضای هنری شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظر می رسد اگر جریانات هنری در شهر به خود هنرمندان واگذار شود ما موفق ترخواهیم بود آنچه ما از مسئولین هنری دیده ایم بیشتر نقش ترمز را در فعالیت های هنری دارند تا مشوق. به مصداق این جمله  ما را به خیرتو امید نیست شر مرسان . آنچه تا کنون دیده ایم سبب منزوی شدن بیشتر هنرمندان و بعضا مهاجرت آنان ازنیشابور بوده است. لذا وقت آن است که در مدیریت حوزه  ی هنر تغییری اساسی روی دهد و طرحی نو در انداخته شود .

لطفا نظرتان را درباره مقوله هنر ونقش آن درجامعه بشری بیان کنید ؟

هنر برای جامعه مثل چاشنی برای غذاست به مصداق آنچه  در حدیث آمده است ( خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد) اولین هنرمند ذات باری تعالی است  که در خلقت موجودات کمال هنرمندی را به انجام رسانده است و ما هنرمندان  با تقلید از طبیعت وهستی گوشه ای از این زیبایی ها را به تصویر می کشیم

شما با دیدن یک فیلم مستند از کف اقیانوسها و دیدن آن همه رنگ آمیزی به شگفت می آیید، ما انسان ها همگی شاگردان  این آموزشگاه طبیعت هستیم .اگر هنر را ازجامعه انسانی بگیرند جامعه به ماشین زنگ زده ی خشکی تبدیل خواهد شد که دیر یا زود چرخ های آن براثرخشکی و اصطکاک از کار خواهد افتاد .

در زمان فراغت از حرفه و هنر گرافیک به چه فعالیتی اشتغال دارید ؟

گاهی عکاسی می کنم، گاه گاهی هم به موسیقی گوش می دهم و گاهی هم به سرودن شعر اشتغال دارم و هم اکنون هم با نگارش مقاله برای نشریات و جمع آوری آثارم برای برپایی نمایشگاه آماده می شوم .چندی پیش درمراسم رونمایی آلبوم موسیقی ( اسب آتش ) اثرهنرمند گرامی شهرمان آرش کامور این رباعی به ذهنم خطور کرد :

این هیمه دوباره آتشی می خواهد

این شعله لهیب سرکشی می خواهد

سرد است هوای میهنم،مردی کو؟

این ملک دوباره آرشی می خواهد

و سخن آخر

فضای شهری کنونی نیشابور تناسب چندانی با تاریخ وگذشته ی درخشان این ابر شهر ندارد ، لذا به نظر می رسد تشکیل یک کارگروه مشورتی از هنرمندان و متخصصین هنری رشته های مختلف یک امر لازم است . هم اکنون نمادهای هنری بارزی که نشان از گذشته ی پرارج نیشابور بزرگ را داشته باشد در سطح  شهر نمی بینیم و این نقصان بزرگی است ، وجود دانشکده هنر و دیگر مراکزآموزشی هنردرشهر وهمچنین وجود  اساتید با ارزش و هنرمند غنیمت گرانبهایی است که باید از این ظرفیت استفاده مطلوب بشود لذا هیچ عذر وبهانه ای برای جلوگیری ازیک حرکت اصولی و پیش برنده در زمینه فرهنگ وهنرپذیرفتنی نیست . بنده امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد ونیشابوراز زیر آواررخوت و دل مردگی بدرآید وراه نشاط و سرزندگی را بیابد، به امید آن روز. ..

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.