گزارش ۱۰۰روزه شهردار به خبرنگاران: مدیر سفارشی نصب نکرده ام

 

ماجرای ۵ میلیون هزینه یک مدیر برای اتاق خود

حقوق شهردار اعلام شد، دریافتی وی محرمانه ماند

شهروندان بانک سیار نیستند

۹۶ میلیارد بدهی شهرداری

امسال هیچ تخفیفی نداریم

خیابان دارایی تا عید یک طرفه نمی شود

آزاده مهدیار/ شهردار در دومین نشست خبری خود گزارش ۱۰۰ روزه ای را از خدمت خود در نیشابور به خبرنگاران شهرستان ارایه داد.

علی نجفی، در نشستی رو در رو با نمایندگان رسانه های گروهی، ضمن ارائه گزارش کار خود، پاسخ گوی سوالات خبرنگاران بود و از میزان بدهی ها و مطالبات تا شبهه هایی را که در مورد وضعیت شهرداری در میان مردم رواج دارد، به خبرنگاران توضیح داد.

شهردار با استقبال از روحیه نقادی رسانه ها و ایجاد شفافیت اظهار کرد: از صبر و بردباری همکاران خودم در شهرداری، از رفتگران که از بامداد مشغول کار می شوند تا مدیر و معاون شهرداری که من شرمنده تک تک ایشان و خانواده های شان هستم تشکر می کنم.  نیز از اعضای شورای شهر که نهایت همکاری و تعامل سازنده را با مجموعه شهرداری دارند، تشکر می کنم. تعامل بسیار سازنده ما با شورا علی رغم چالش های فنی و کارشناسی زیادی است که با شورا داشته ایم اما همه چالش ها هم در جهت رفع مشکلات مردم بوده است.

علی نجفی ادامه داد: ما به شهروندان به دید سرمایه اجتماعی نگاه می کنیم که می توانند در مدیریت شهر موثر باشند.

وی در ادامه گزارش کار خود افزود: بودجه سال ۹۷ را مردم محور و بر مبنای نظارت شهروندان تنظیم کرده ایم؛ شفاف سازی فرایندها در این دوره در عمر مجموعه شهرداری ها کم سابقه بوده است، از جمله این که محاسبه عوارض بازنگری شده تا شهروندان در گیر و دار محاسبات پیچیده قرار نگیرند.

به گفته شهردار، تکریم ارباب رجوع و حفظ حرمت شهروندان از اولویت های نهاد اصلی اداره شهر است. الان هم گاهی عصرها برخی چراغ های ساختمان شهرداری روشن است و کارکنان مشغول کارند، این نحوه خدمت انجام نمی گیرد مگر این که باور داشته باشیم خدمت به مردم به منزله صدقه جاریه است.

شهروندان بانک سیار نیستند

نجفی اظهار داشت: نباید به شهروند به عنوان بانک سیار یا دستگاه عابر بانک نگاه کنیم، بلکه از آن ها در مدیریت شهری استفاده کنیم.

شهردار در ادامه گزارش کار خود افزود: در گذشته گاهی یک لایحه چندین بار بین شورا و شهرداری رفت و برگشت داشته، این اصلا مناسب نیست و سعی شده این رویه تغییر کند.

وی با تاکید بر لزوم سلامت اداری افزود: متاسفانه شاید در بیرون شهرداری از فضای آن به نیکی یاد نشود اما نیروهای شهرداری از زحمت کش ترین و صدیق ترین کارکنان هستند. با توجه به این که بالغ بر ۳۰۰ نوع خدمت در شهرداری انجام می شود، بری از اشتباه نیستیم و با این تراکم کاری احتمال لغزش هم وجود دارد اما تلاش این است که به نحو شایسته ای خدمات رسانی انجام گیرد.

وی در تشریح طرح شهرداری برای استقبال از بهار ۱۳۹۷ گفت: چهره شهر باید تغییر کند و زیباسازی های متناسب با سال نو در آن انجام شود. در حال حاضر ۲۳ نقطه شهری در نظر گرفته شده که با ۱۳ آیتم مختلف از جمله حذف نازیبایی ها، نورپردازی، نصب نماد و پرچم و نقاشی دیواری منظر شهر تغییر خواهد کرد.

نجفی از دیگر خدمات شهرداری را در مدت شروع به کار شورا و شهردار جدید، کاهش عوارض صدور پروانه در مناطق کم برخوردار دانست که به گفته او به یک پنجم قبل کاهش یافته است. وی افزود: همچنین ارتباطات بین المللی را در شهرداری تعریف کرده ایم وبرنامه هایی برای ارتباط با شیعیان حیدرآباد پاکستان و ترکیه به واسطه پیروان حاج بکتاش ولی در حال انجام است.

خانواده ها به نام عزیزان شان درخت بکارند

شهردار در ادامه از اجرای طرحی که آن را «نفس من، درخت من» نامید و در ایام درختکاری اجرا خواهد شد، خبر داد و بیان کرد:  امسال نه فقط در کاشت درخت بلکه در نگهداری آن نیز از مشارکت مردم استفاده خواهیم کرد. خانواده های شهدا نیز در صورت تمایل می توانند درختی به نام شهید خود بکارند و پلاکی نیز به آن وصل خواهد شد. همچنین مردم می توانند به نام عزیزان یا فرزندان شان درخت بکارند  و شهرداری امکان نگهداری از درخت را نیز برای آنان فراهم خواهد کرد.

میز خدمت؛ کاهش بروکراسی

نجفی ادامه داد: میز خدمت شهرداری با حضور در میان مردم و گفتگو با اهالی مناطق برای آگاهی از مشکلات اجرا می شود، شهروندان از این طرح استقبال خوبی کرده اند و موجب می شود خارج از بروکراسی اداری بلافاصله برخی دستورات برای اجرا صادر شود. گاهی گفته می شود این کار در مردم توقع ایجاد می کند که هر مشکلی که مطرح می شود باید حل شود اما من وعده ای می دهم که توان اجرای آن وجود داشته باشد.

وی همچنین گفت: یکی از برنامه های اصلی من توانمند سازی کارکنان است به گونه ای که روزی که از نیشابور بروم، نیشابوریان دیگر در سایر شهرها به دنبال شهردار نگردند و از کارکنان همین شهرداری استفاده شود.

امسال هیچ تخفیفی نداریم

شهردار در خصوص احتمال تخفیف در بدهی ها با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، گفت: امسال هیچ تخفیفی در وصول عوارض نخواهیم داشت چراکه معتقدیم این تخفیفات آخر سال، تنبیه شهروند خوش حساب است، فقط کسی که عوارض خود را نقدا پرداخت کند مشمول ۱۰ درصد تخفیف در کل عوارض خواهد شد.

شهرداری با ۹۶ میلیارد بدهی

وی در مورد بدهی و مطالبات شهرداری اظهار کرد: ۹۶ میلیارد تومان بدهی شهرداری است و از طرفی مجموع مطالباتی که ثبت مالی شده ۵۸ میلیارد تومان است که شامل  ۱۴ میلیارد مستغلات، ۱۰ میلیارد چک برگشتی و ۳۴ میلیارد و صد میلیون تومان مطالبات دولتی است.

وی افزود: یکی از مشکلات ما گران اداره کردن شهر است، در شهرداری منطقه یک، برخی هزینه ها کم شد بدون این که هیچ اتفاقی بیفتد پس این امر شدنی است.

مجبور به حراج اموال و املاک شهروندان مقروض شدیم

نجفی اقدامات شهرداری برای وصول مطالبات از برخی شهروندان بدهکار گفت: به دنبال ثبت شناسه املاک و اموال و اقدام از طریق مزایده و حراج هستیم و علی رغم میل مان متاسفانه ناچاریم از این روش استفاده کنیم.

شهردار افزود: از مردم می خواهم در پرداخت عوارض خود به شهرداری بکوشند، خدمات بسیاری از کارکنان شهرداری مثل آن کارگری که در کانال اقدام به لایروبی می کند از دید مردم پنهان است و مردم بدانند هرچه از آنها دریافت می شود خرج خود شهر می شود.

خیابان دارایی تا عید یک طرفه نمی شود

وی در پاسخ به این سوال که برای کاهش بار ترافیکی شهر چه کرده اید، بیان کرد: دوربین های ترافیکی را با نگاه درآمدی نصب نکرده ایم و اخذ جرایم توسط پلیس راهنمایی رانندگی است نه با شهرداری. اولویت ما فرهنگ سازی با برگزاری دوره های آموزشی شهروندی است. به گزارش پلیس راهور، شاهد کاهش در تخلفات رانندگی و کاهش مصرف سوخت با هوشمند سازی تقاطع ها نیز بوده ایم.

وی در مورد یک طرفه سازی خیابان امام و خیابان ۱۵ خرداد گفت:همان طور که در جلسه شورای ترافیک مصوب شد، به دنبال طرح جامع ترافیکی برای شهر هستیم تا تمام زوایای این طرح ها بررسی شود تا کار شتاب زده انجام نشود ولی اجرای این موارد تا قبل از عید بسیار بعید است.

مدیر سفارشی نصب نکرده ام

وی در پاسخ به این سوال که آیا در انتصابات خود از فضای سیاسی شهرستان و یا سفارش افراد در شورای شهر یا هر نهاد دیگری تاثیر پذیرفته است یا خیر گفت: اعضای شورا هم نظر داشتند، همان طور که شهروندان هم نظر خاصی داشتند ولی به هیچ عنوان هیچ کدام از انتصابات سفارش هیچ کس نبوده و بر مبنای تصمیم مدیریتی بوده که خودم اخذ کردم.

حقوق شهردار اعلام شد، دریافتی وی محرمانه ماند

شهردار در حالی که میزان حقوق خود را محرمانه توصیف کرد، افزود: در خارج از ایران دو موضوع را نباید سوال کنیم یکی دین و یکی حقوق، دین که همه شیعه هستیم ولی حقوق بر اساس ضوابط وزارت کشور و احکام کارگزینی ۳ میلیون و نهصد و نود هزار تومان حکم کارگزینی من است که با کارشناسی ارشد، و بر پایه درجه شهرداری نیشابور که ۱۱ است حقوق دریافت کرده ام. وی به وال از میزان دریافتی خود پاسخ نداد.

ماجرای ۵ میلیون هزینه یک مدیر برای اتاق خود

نجفی در مورد معرفی تعدادی از کارکنان شهرداری به دلیل تخلفات مالی به مراجع قضایی بیان کرد: در حوزه قضایی متهم داریم اما تبدیل به مجرم نشده است، حراست شهرداری با حساسیت نظارت دارد که خدایی نکرده لغزشی صورت نگیرد.

وی در در این رابطه که چرا یکی از مدیران شهرداری ۵ میلیون برای اتاق خود در شهرداری هزینه کرده است، گفت: من چنین چیزی ندیده ام اما معمولا اتاق شهرداران محلی برای استراحت دارد به خصوص برای ما که تمام وقت در حال انجام کاریم اما من ریالی برای اتاق خودم هزینه نکردم، هیچ مدیری هم اجازه این مخارج را خارج از چارچوب نمی دهد، البته خلاف قانون نیست اما اگر صورت گرفته باشد، بدسلیقگی در مخارج است.

وی در پایان در مورد تحقق بودجه شهرداری در سال جای اعلام کرد که در سال  ۹۶ میزان تحقق بودجه ۵۴ درصد است که اصلا رضایت بخش نیست اما در عین حال از رشد بودجه امسال خبر داد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.