گزارش کامل اداره هواشناسی از وضعیت بارندگی های نیشابور ; آغاز بارانیِ بهار، سال نکوی نیشابور را نوید داد

مریم عارفی پور- خبرنگار

 

سال ۹۶ با باران های بهاری آغاز شد و می توان گفت نیشابور در ایام نوروز امسال با بارندگی هایی که اتفاق  افتاد، بهاری متفاوت از چند سال گذشته را تجربه کرد.

این موضوع را گزارش میزان دقیق بارش ها که رییس اداره هواشناسی نیشابور به «خیام نامه» داده نیز تایید می کند.

رییس اداره هواشناسی شهرستان  درباره ی میزان بارندگی های نیشابور در «سال زراعی» جاری به «خیام نامه» می گوید: در حال حاضر مقدار بارندگی های نیشابور در سال زراعی جاری در بین شهرستان های استان، دارای بیبشترین مقدار است و پس از نیشابور شهرستان های گلمکان، مشهد، تایباد و قوچان به ترتیب بیشترین بارش استان را دارند.

سال زراعی، اصطلاحی است که برای یک دوره کاری کشاورزی به کار می رود و مدت آن از مهر ماه هر سال آغاز و به طول یک سال یعنی تا پایان شهریور سال بعد محاسبه می شود.

به گفته بلوکی، سال زراعی جاری که از مهر ۹۵ آغاز شده است، با پاییزی کم بارش و نگران کننده داشت که بارندگی های بهمن ۹۵ و فروردین ۹۶ بخشی از نگرانی ها را مرتفع ساخت. به طوری که به گفته ی رییس اداره هواشناسی نیشابور، میانگین بارش پاییزی نیشابور در دراز مدت  ۴۲ میلی متر بوده است اما در پاییز سال زراعی جاری شاهد تنها ۱۴ میلی متر بارندگی بودیم و این در حالی است که در دو ماه مهر و آبان ۲ میلی متر بارش بیش تر نداشتیم..

در همین حال و طبق آمار اداره هواشناسی، از ابتدای فروردین ماه جاری تا نیمه ی آن یعنی ۱۵ فروردین، مقدار بارش ها در نیشابور به ۷۹٫۴ میلی متر رسیده و این در حالی است که میانگین بارش فروردین نیشابور در سال های گذشته تنها ۴۴ میلی متر بوده است. آن گونه که رییس اداره هواشناسی شهرستان می گوید، تا پایان فروردین ماه، نه روز بارانی در نیشابور خواهیم داشت. هر چند پیش بینی می شود که میزان بارش ها در اردیبهشت کمتر از حد نرمال باشد.

بلوکی همچنین گفت: کمبود بارش پاییز گذشته با سرمای زودرس نیمه اول آذر در حد حداقل مطلق دمای ۱۳- درجه سانتی گراد، خسارت زیادی به محصولات کشاورزی وارد کرد. دی ماه نیز با بارش ۵٫۵ میلی متری گذشت و ماهی کم بارش بود ولی این کمبود تا حدی در بهمن ماه جبران شد و شاهد ۱۱۵٫۹ میلی متر بارش بودیم. بنابراین در زمستان سال زراعی جاری۱۵۴٫۴ میلی متر بارش داشتیم و این در حالی است که میانگین بارش زمستان نیشابور در حد ۱۱۵٫۳ میلی متر است.

وی میزان کل بارندگی های سال زراعی جاری در نیشابور را تا کنون ۲۴۷٫۷ میلی متر دانست و گفت: سال زراعی گذشته در همین مدت ۱۸۷٫۷ میلی متر بارندگی داشتیم و میانگین دراز مدت در مدت مشابه ۱۸۶٫۵ میلی متر بوده است.

بلوکی درباره  وضعیت دمای هوا هم گفت: دمای هوای امسال اندکی سردتر از میانگین دراز مدت بوده است. میانگین دمایی سال زراعی جاری ۷٫۷ درجه سانتی گراد، میانگین دمای سال زراعی گذشته ۸٫۸ درجه سانتی گراد و میانگین دوره آماری ۷٫۸ درجه سانتی گراد بوده است.

بلوکی وضعیت دما در فروردین و اردیبهشت را نرمال دانست و گفت: دمای هوا از اسفند تا کنون روال طبیعی خود را داشته و همین امر سبب شده تا محصولات کشاورزی سرمازدگی کمتری را داشته باشند.

وی در پایان گفت: احتمال بارش خفیف باران از اواسط هفته جاری وجود دارد.

به این ترتیب علی رغم بحرانی بودن وضعیت دشت نیشابور به خاطر برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی، که مراقبت همه ما در حفاظت از منابع آبی دشت و اصلاح الگوی مصارف آب را طلب می کند، و با تذکر این نکته که بارش های نسبتا مناسب امسال نمی تواند جبران کمبود و رفع بحران سفره های آب زیرزمینی این دشت دیرپا را بنماید، باید گفت که خوشبختانه بارندگی های بهاری امسال بخشی از خسارت پاییز و زمستان کم بارش را جبران نموده و کشاورزان و همه مردم نیشابور، هراس خشکسالی را در سال زراعی جاری پشت سر نهاده اند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.